آموزشی

8 راه کاهش هزینه های سازمان و کسب و کار بدون اخراج!


همه سازمان ها در شرایط نوسانی اقتصاد جامعه، به دنبال کاهش هزینه های سازمان هستند؛ اما می‌دانیم که کاهش هزینه های سازمان کار دشواری است و نیاز به صرفه جویی و مدیریت هزینه دارد. منابع مالی و میزان سرمایه هر شرکت، عامل بسیار مهمی در موفقیت آن شرکت است؛ به‌طوری که بسیاری از شرکت‌های نوپا، به دلیل نداشتن توانایی و مهارت برای مدیریت هزینه ها، درآمدها و سرمایه شکست می‌خورند. پس باید با استفاده از استراتژی های کاهش هزینه در سازمان، منابع مالی شرکت را حفظ کنیم. 

زمانی که مدیران به‌دنبال روش های کاهش هزینه های سازمان هستند تا از شکست سازمان خود جلوگیری کنند؛ در اکثر موارد اولین راهی که برای کاهش هزینه‌ کسب و کار به ذهن آن‌ها می‌رسد، اخراج کارمندان است اما قطعا راه های بهتری برای این کار وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم راه های کاهش هزینه ها بدون اخراج کارکنان را بررسی کنیم.

سرفصل‌های مقاله کاهش هزینه های سازمان عبارت‌اند از:

 • انواع هزینه های سازمان
 • استراتژی های کاهش هزینه در سازمان
 • روش های کاهش هزینه های نیروی انسانی

انواع هزینه های سازمان

به طور کلی به پولی که برای خدمات و کالاهای مورد‌نیاز سازمان خود می‌پردازید تا به درآمد برسید، هزینه می‌گویند؛ برای مثال: حقوق کارمندان، هزینه آب، برق، تلفن، وسایل شرکت، مواد اولیه و غیره. اگر هزینه های یک سازمان کمتر از درآمد سازمان باشد، سود به دست می‌آید و اگر هزینه ها بیشتر از درآمد باشد، ضرر ایجاد می‌شود.

دسته‌بندی‌های مختلفی برای هزینه های سازمان در نظر گرفته شده است؛ ما در این مقاله هزینه های سازمان را به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می‌کنیم:

 • هزینه های ثابت

این هزینه ها مستقل از میزان فعالیت تجاری و میزان تولید و خدمات هستند و همواره ثابت‌اند. یک سازمان در تاریخی که از قبل مشخص شده است، موظف به پرداخت هزینه های ثابت است؛ برای مثال هزینه اجاره مکان سازمان یکی از هزینه های ثابت است که هیچ ربطی به میزان درآمد سازمان ندارد و در هر ماه باید پرداخت شود.

 • هزینه های غیر‌ثابت یا متغیر

هزینه های متغیر، به میزان کالا و خدمات تولید شده بستگی دارند. هر چه‌ قدر میزان تولیدات سازمان بیشتر شود، هزینه های متغیر هم بیشتر می‌شوند. اگر برای تولید محصول بیشتر، به کارکنان بیشتری نیاز باشد؛ حقوق این کارمندان هم یکی از هزینه های متغیر خواهد بود.

استراتژی های کاهش هزینه های سازمان

یکی از متداول‌ترین دلایلی که باعث شکست کسب و کار می‌شود، نداشتن نقدینگی کافی برای مخارج است. اگر شما بتوانید در همان ابتدای کسب و کار، مخارج مختلف را شناسایی و برنامه‌ریزی کنید، احتمال شکست شما کم‌تر خواهد شد. شما می‌توانید:

 • برای آینده برنامه ریزی کنید؛ برای مثال با برآورد هزینه ها می‌توانید هزینه های سال آینده را پیش‌بینی کنید.
 • هزینه محصولات تولیدی مختلف یا خدمات ارائه‌شده متفاوت کسب و کار خود را مقایسه کنید.
 • هزینه ها را کنترل کنید؛ برای مثال با مقایسه هزینه های واقعی با بودجه سازمان، می‌توان در جهت کاهش هزینه ها گام برداشت.

بسیاری از سازمان‌ها زمانی که در دوران رکود و کاهش درآمد قرار می‌گیرند، به فکر اخراج کارکنان و کاهش هزینه ها از این طریق می‌افتند؛ اما این کار روش خوبی برای کاهش هزینه کسب و کار نیست. از دست دادن کارمندان ارزشمند، ضررهای زیادی برای سازمان شما خواهد داشت. همچنین کارکنان دیگر هم نسبت به امنیت شغلی خود بدبین می‌شوند، با ترس از دست دادن شغل خود به کارها می‌پردازند و فضای بدی در سازمان شما به وجود می‌آید.

شاید از خودتان بپرسید که پس چگونه هزینه های شرکت را کاهش دهیم؟ با مطالعه این مقاله به پاسخ سوال خود می‌رسید؛ زیرا در این بخش قصد داریم راه های کاهش هزینه ها بدون اخراج کارکنان را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 • برخی از کارکنان را دور‌کار کنید

به جای اینکه کارکنان خود را اخراج کنید، آن‌ها را به کارکنان دورکار تبدیل کنید. با این کار هزینه های جاری سازمان خود را کاهش می‌دهید و می‌توانید حقوق کمتری به آن‌ها بدهید. بسیاری از مدیران دید بدی نسبت به دورکاری دارند زیرا فکر می‌کنند که کیفیت کار کارکنان کاهش می‌یابد؛ اما این فکر کاملا غلط است. کارکنان شما افراد متخصص و باتجربه‌ای هستند و هیچگاه کار خود را خراب نمی‌کنند. دورکاری برای هر دو طرف مزایای زیادی دارد. کارمندان دورکار آزادی بیشتری دارند و می‌توانند ساعت‌های کاری خود را تغییر دهند و در یک محیط آرام و راحت به کار خود بپردازند و تمرکز بهتری داشته باشند. علاوه بر این می‌توانند با سازمان‌های دیگر همکاری کنند و درآمد خود را افزایش دهند.

علاوه بر دورکاری، می‌توانید نحوه حقوق دادن به کارمندان را تغییر دهید. اگر حقوق ثابتی به کارمندان می‌دهید، از این به بعد بر مبنای کارهایی که انجام می‌دهند و ساعت‌های کاری مفید آنان حقوق دهید. این کار میزان فعالیت کارمندان را افزایش می‌دهد و باعث کاهش هزینه کسب و کار می‌شود.

 • کارهای خود را برون‌سپاری کنید

همیشه گفته‌اند که اگر افرادی وجود دارند که کاری را بهتر از شما انجام می‌دهند، آن کار را به آن‌ها بسپارید. افراد و شرکت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید کارهای خود را به آن‌ها بسپارید و هزینه های سازمان را کاهش دهید. طبق نتایج تحقیقات، با برون‌سپاری کارها می‌توانید هزینه های عملیاتی خود را تا ۶۰ درصد کاهش دهید. این مقدار کاهش هزینه در سال میلیون‌ها تومان برای شما سود به همراه دارد.

نکته مهمی که برای برون‌سپاری وجود دارد این است که باید بدانید چه کاری را در چه زمانی برون‌سپاری کنید. بعضی از کارها نیاز به این دارند که به فردی سپرده شوند که سازمان را به خوبی و از درون بشناسد؛ اما برخی از کارها با برون‌سپاری نتایج بهتری خواهند داشت.

 • روزهای کار کارکنان را کاهش دهید

هر روز که دفتر باز است و فعالیت می‌کند، هزینه های زیادی برای سازمان ایجاد می‌شود. می‌توانید از روزهای کاری کم کنید و ساعت کاری در روزهای دیگر را افزایش دهید. این کار علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه کسب و کار می‌شود، به کارکنان هم انگیزه بیشتری می‌دهد و بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد؛ زیرا می‌دانند که تعطیلات آخر هفته طولانی‌تری خواهند داشت.

 • دفتر خود را تغییر دهید

هزینه اجاره دفتر کار برای سازمان ها یک هزینه ثابت و زیاد است که فشار زیادی به سازمان‌هایی که در دوران بحران قرار دارند وارد می‌کند. اگر در شهرهای بزرگ مسقر باشید این هزینه دو چندان می‌شود. یکی از راه‌ های صرفه جویی و مدیریت هزینه، تغییر دادن دفتر و نقل مکان به یک محله ارزان‌تر است.

اگر دفتر بزرگی دارید می‌توانید دفتر کوچک‌تری اجاره کنید یا بخشی از دفتر خود را با شرکت دیگری به اشتراک بگذارید. همکاری با شرکت دیگر در یک محیط مزایای زیادی برای شما دارد. علاوه بر اینکه هزینه شما را نصف می‌کند، باعث ایجاد همکاری‌های بیشتر با آن‌ها می‌شود. همچنین می‌توانید در کارهای خود از کارمندان آن‌ها کمک بگیرید یا کارمندان شما کاری را برای آن‌ها انجام دهند.

تغییر دفتر کار - کاهش هزینه های سازمان

 • به جای پرداخت پول، خدمات ارائه دهید

یکی از استراتژی های کاهش هزینه های سازمان، ارائه خدمات به جای پرداخت های نقدی است. به شرکت‌ هایی که با آن‌ها همکاری می‌کنید پیشنهاد دهید که در ازای کاری که برای شما انجام می‌دهند از خدمات شما استفاده کنند و پولی دریافت نکنند. برای مثال شرکتی که طراحی استراتژی بازاریابی و تبلیغات شما را برعهده دارد، می‌تواند از خدمات حسابداری و مدیریت مالی شما بهره بگیرد. این روش مبادله در قدیم رایج بود و مدت کوتاهی است که شرکت ها، به‌ویژه شرکت‌ های نوپا دوباره به این روش رو آورده‌اند و از مزایای آن استفاده می‌کنند.

 • استراتژی بازاریابی خود را تغییر دهید

اگر استراتژی بازاریابی شما به صورتی است که هزینه های زیادی برای جذب مشتری دارید، بهتر است استراتژی خود را تغییر دهید و بر مشتریان وفادار و فعلی خود تمرکز کنید. با این کار می‌توانید با صرف هزینه کمتر، درآمد خود را افزایش دهید. جذب مشتری جدید تقریبا ۷ برابر بیشتر از حفظ مشتریان فعلی برای شما هزینه دارد. برای اینکه فروش خود را افزایش دهید، پیشنهادات ویژه‌ای برای مشتریان خود در نظر بگیرید یا محصولات جدید را به آن‌ها پیشنهاد دهید.

در صنایع بزرگ که قیمت محصولات بسیار زیاد است، شرکت‌ها می‌توانند با درنظر گرفتن تخفیفات و بسته‌های پیشنهادی جذاب، محصولات خود را به صورت نقدی بفروشند تا نقدینگی شرکت خود را افزایش دهند.

 • هزینه های خرید مواد اولیه را کاهش دهید

برای تامین مواد اولیه خود، با تامین‌کنندگان زیادی جلسه بگذارید و بهترین آن‌ها که مواد اولیه را با قیمت مناسبی ارائه می‌دهد پیدا کنید. همچنین می‌توانید با شرکت‌هایی که فعالیت مشابه شما دارند یک گروه تشکیل دهید و مواد اولیه خود را به صورت گروهی تامین کنید. با این کار می‌توانید تخفیف بیشتری بگیرید یا هزینه را به صورت اقساطی پرداخت کنید.

 • به‌ دنبال اسپانسر مالی یا سرمایه‌گذار باشید

می‌توانید از یک حامی مالی یا اسپانسر برای برخی از هزینه های خود کمک بگیرید. حتما شرکت‌هایی وجود دارند که در زمینه کاری مرتبط با شما فعالیت می‌کنند و برای تبلیغ کار خود سرمایه کافی دارند. با آن‌ها همکاری کنید و از آن‌ها بخواهید که هزینه برخی از فعالیت‌های شما را پرداخت کنند و شما هم به جای آن، شرکت آن‌ها را در سایت، رویدادها و برنامه‌های دیگر خود تبلیغ کنید. به عنوان مثال برای برگزاری یکی از همایش‌های خود از حامی مالی استفاده کنید و بنر معرفی شرکت حامی را در سالن همایش قرار دهید یا از مجری همایش بخواهید که شرکت اسپانسر و فعالیت‌های آن را معرفی کند.

اسپانسر مالی یا سرمایه‌گذار - کاهش هزینه های سازمان

روش های کاهش هزینه های نیروی انسانی

همان‌طور که گفتیم، در دوران رکود اقتصادی و شرایط بحرانی، بهتر است که به جای تعدیل نیرو و اخراج کارکنان، از دیگر روش های کاهش هزینه های سازمان استفاده کنید. دو دیدگاه درباره نیروی انسانی وجود دارد: ۱- برخی از مدیران به نیروی انسانی خود به چشم افرادی نگاه می‌کنند که همیشه باید برای آن‌ها هزینه کنند و سربار شرکت هستند. ۲- برخی دیگر از مدیران به نیروی انسانی خود به عنوان یک سرمایه ارزشمند نگاه می‌کنند و برای رشد و پیشرفت آن‌ها تلاش می‌کنند.

قطعا دیدگاه دوم درست است؛ زیرا نیروی انسانی برای هر سازمان مهم‌ترین سرمایه است و بدون آن‌ها شرکت به هیچ موفقیتی نخواهد رسید. اگر برای کارکنان خود پولی را خرج کنید، در‌واقع برای شرکت خود سرمایه‌گذاری کرده‌اید و نتیجه آن را در آینده به دست خواهید آورد.

در این بخش قصد داریم روش های کاهش هزینه های نیروی انسانی را معرفی کنیم. بسیاری از استراتژی های کاهش هزینه در سازمان که در بخش قبل آن‌ها را بررسی کردیم، باعث کاهش هزینه های منابع انسانی می‌شوند؛ برای مثال دور‌کار کردن کارکنان یا کاهش روزهای کاری آن‌ها، از راهکارهای کاهش هزینه های پرسنلی است.

ساختارهای شغلی را بازبینی کنید

ساختارهای شغلی را بررسی کنید و اگر می‌توانید آن‌ها را بهینه کنید. می‌توانید کارها را به صورت پاره‌ وقت کنید و به هر فرد حداقل یک کار پاره‌وقت دهید. با این روش می‌توانید از توانایی‌های کارمندان خوب استفاده بیشتری کنید؛ برای مثال یکی از کارمندان بخش حسابداری که در زمینه فروش هم توانایی بالایی دارد، می‌تواند نیمه دوم کار خود را در بخش فروش باشد.

از کارآموز استفاده کنید

تلاش کنید تا کارآموزان با‌استعدادی را برای شرکت خود جذب کنید و از کارمندان خوب خود بخواهید تا کارهای مهم و تخصصی را به آن‌ها آموزش دهند. با این کار علاوه بر اینکه بخشی از کارهای شرکت انجام می‌شوند؛ یک نیروی ماهر و با‌ استعداد که با سازمان شما آشنایی دارد برای شما ایجاد می‌شود. از دادن کارهای ساده و پیش‌ پا‌ افتاده به کارآموزان پرهیز کنید؛ زیرا نه تنها سودی برای شما ندارد بلکه ضرر هم دارد.

نیروی انسانی خود را به اشتراک بگذارید

شرکت‌هایی را که رقیب شما نیستند و می‌توانند از خدمات و کارکنان شما استفاده کنند پیدا کنید و نیروهای انسانی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. برای مثال یکی از کارمندان بخش حسابداری روزهای فرد برای شرکت همکار فعالیت کند و یکی از نیروهای فروش یا خدمات پس از فروش آن‌ها در این روزها به تیم فروش شما ملحق شود. با این کار می‌توانید از توانایی کارکنان دیگر شرکت‌ها استفاده کنید و هزینه های پرسنلی خود را کاهش دهید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا