آموزشی

۵ راه عملی برای آنکه هر روز یک کتاب بخوانید


کتاب‌خوانی یک سفر است؛ گاهی یک سفر علمی که بر دانسته‌های ما می‌افزاید و گاهی سفر به دنیای قهرمان یک داستان که ما را در تجربیات او شریک می‌کند. خواندن هر کتاب، ثمره‌ای دارد. بسیاری از افراد موفق دنیا اهل مطالعه هستند. مطالعه شما را خلاق و متفکر می‌کند. همه ما می‌دانیم که کتاب خواندن چه مزیت‌هایی دارد؛ اما تعداد کتاب‌هایی که بسیاری از ما خوانده‌ایم خیلی زیاد نیست. در سال چند کتاب می‌خوانید؟ در یک ماه چطور؟ به نظر شما در بهترین حالت این تعداد چه‌قدر خواهد بود؟ اگر فکر می‌کنید زمان کافی برای این کار ندارید، با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چطور می‌توانید، با 5 راه عملی کتاب خواندن را شروع کنید. شاید باورتان نشود، اما توجه به این 5 نکته به شما کمک می‌کند بتوانید هر روز یک کتاب بخوانید. این 5 نکته راه عملی کتاب خواندن عبارت‌اند از:

  • هم‌زمان با مطالعه به نویز سفید گوش دهید
  • کتاب‌های صوتی را امتحان کنید
  • کتاب‌های یکنواخت را پشت سر هم نخوانید
  • همیشه کتاب همراهتان باشد
  • کتاب بعدی را انتخاب کنید

5 راه عملی کتاب خواندن :

هم‌زمان با مطالعه به نویز سفید گوش دهید

صداهایی مثل بارش باران، برخورد امواج دریا به ساحل، برفک تلویزیون، آژیر آمبولانس و… نویز سفید هستند. انتخاب نمونه‌های خوشایند آن به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید، مدیتیشن کنید و با تمرکز به مطالعه بپردازید. اگر در مورد نور سفید شنیده باشید، درک مفهوم نویز سفید برای شما راحت‌تر است. نور سفید همه طیف‌های رنگ را در خود دارد و نویز سفید ترکیبی از همه فرکانس‌هایی است که انسان قادر به شنیدن آن است. این قابلیت باعث می‌شود، سایر صداهای محیطی پوشانده شده و تمرکز شما بیشتر شود. نویز سفید احتمال حواس‌پرتی را کاهش می‌دهد و سرعت مطالعه شما را ۳۰ درصد تا دو برابر بیش‌تر خواهد کرد. انواع نویز سفید را می‌توانید از اینترنت دانلود کنید. علاوه بر این برخی نرم‌افزارهای تلفن همراه که برای خواب یا مدیتیشن طراحی شده‌اند، نمونه‌های گوش‌نوازی از این نویز دارند.

کتاب‌های صوتی را امتحان کنید

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مدت زیادی را در مسیر محل کار و خانه می‌گذرانید، کتاب صوتی انتخاب خوبی است. در اتومبیل خود، اتوبوس یا مترو می‌توانید کتاب صوتی گوش دهید. علاوه بر آن اگر در حال انجام کارهای روزمره و ساده مثل ورزش، مرتب کردن خانه یا آشپزی هستید هم می‌توانید از این راه، هم‌زمان به مطالعه بپردازید.

کتاب‌های یکنواخت را پشت سر هم نخوانید

بین کتاب‌های تخصصی، داستان هم بخوانید. داستان‌ها جذاب هستند و با سرعت بیشتری خوانده می‌شوند. هر بار که از کتاب خواندن خسته می‌شوید یک داستان جذاب توجه شما را جلب می‌کند. این کار عادت کتاب خواندن را در شما تقویت می‌کند. علاوه بر این مطالعه داستان‌‌ها به‌جز سرگرمی، به شما کمک می‌کند ایده‌های جذابی نیز در زمینه‌های مختلف به ذهنتان خطور کند. همان‌طور که گفتیم خواندن رمان، شریک شدن در خاطرات و تجربیات شخصیت‌های داستان است؛ از این راه، با آسودگی و بدون هیچ خطری تجربه کسب می‌کنید.

هر بار که از کتاب خواندن خسته می‌شوید یک داستان جذاب توجه شما را جلب می‌کند. این کار عادت کتاب خواندن را در شما تقویت می‌کند.

همیشه کتاب همراهتان باشد

همیشه بین کارها وقت خالی پیدا می‌کنید؛ همراه داشتن کتاب می‌تواند به شما یادآوری کند که از این فرصت‌ها برای مطالعه استفاده کنید. با پیشرفت تکنولوژی این کار بسیار ساده‌تر شده است. کافی است نسخه‌های الکترونیکی کتاب را در تلفن هوشمند یا تبلت خود داشته باشید تا در هر فرصتی، کتاب مورد‌علاقه خود را در دسترس داشته باشید. اگر فکر می‌کنید ممکن است فراموش کنید، می‌توانید از نرم‌افزارهای یادآور استفاده کنید. پیام‌های این نرم‌افزار، روی گوشی تلفن به شما یادآوری می‎‌کند تا فرصتی برای مطالعه در طول روز در نظر بگیرید.

کتاب بعدی را انتخاب کنید

همیشه فهرستی از کتاب‌های مختلف داشته باشید تا وقتی مطالعه یک کتاب را تمام کردید، بدون اتلاف وقت سراغ کتاب بعدی بروید. برای این کار علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانید به وب‌سایت‌ها یا نرم‌افزارهای معرفی و فروش کتاب سری بزنید. Goodreads، فیدیبو و نوار، نمونه‌های خوبی از سامانه‌های فروش کتاب‌های الکترونیکی و صوتی هستند. اگر از اینترنت کمک بگیرید حتما با نام‌های بیشتری آشنا خواهید شد که به شما کمک می‌کنند کتاب‌های خوب و مناسبِ سلیقه و نیازتان را پیدا کنید. این سامانه‌ها نظرات کاربران را ثبت می‌کند و نمایش می‌دهند. شما می‌توانید به کمک آن‌ها با کتاب‌های پرفروش و محبوب آشنا شوید.

اگر یک روز تمام، زمانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانیم را حساب کنیم متوجه می‌شویم در این زمان به جای اطلاعات پراکنده و به‌دردنخور فضای مجازی، می‌توانستیم چندین صفحه کتاب بخوانیم. فقط شبکه‌های اجتماعی نیستند که وقت ما را هدر می‌دهند؛ اگر خوب فکر کنیم کارهایی هست که بودن یا نبودنشان تاثیر چندانی در زندگی ما ندارند. به جای این کارها می‌توانیم مطالعه کنیم. خواندن یک کتاب در یک روز خیلی هم دور از ذهن نیست. بدیهی است که منظور ما کتاب‌های هزارصفحه‌ای نیست. کتاب‌های مفید زیادی نوشته شده‌اند که تعداد صفحات کمی دارند.

اگر می‌خواهید به مطالعه عادت کنید، بهتر است تعداد زیادی کتاب‌ کوتاه بخوانید. کتاب‌های بلند برای شروع مناسب نیستند. اگر کتابی را تا نیمه خواندید و به نظرتان مفید نبود، آن را رها کنید و کتاب دیگری در دست بگیرید. ذهن شما باید کتاب خواندن را کار لذت‌بخشی بداند. همان‌طور که گفتیم بهتر است بین کتاب‌های تخصصی، داستان هم مطالعه کنید. خواندن کتاب‌های طولانی این امکان را از شما می‌گیرد. اگر از خواندن لذت نمی‌برید خودتان را از لذت کسب اطلاعات محروم نکنید. دیگران برای شما کتاب می‌خوانند. شما با خیال راحت به کارهای روزمره‌تان برسید و هم‌زمان کتاب صوتی گوش کنید. برای ادامه دادن این تصمیم، تمام تلاش خود را بکنید. بعد از مدتی، مطالعه عادت شما خواهد شد. پیشنهاد آخر اینکه آنچه را که می‌خوانید به اشتراک بگذارید. این کار علاوه بر تشویق دیگران به مطالعه، انگیزه شما را نیز قوی‌تر می‌کند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا