خبر

۱۳ ستاره سرشناسی که به دلیل سربازی تیم شان را تغییر دادند / سرنوشت تکراری در انتظار ۲ مدافع استقلال

خبرورزشی –

این روزها ماجرای سرباز شدن محمد حسین مرادمند و سیاوش یزدانی به یکی از سوژه های داغ فوتبال ایران تبدیل شده است. موضوعی که تازگی ندارد و در سال های گذشته هم شاهد سرباز شدن ستاره های لیگ برتری زیادی بودیم. بازیکنانی که مجبور شدن به جای گرفتن دستمزدهای میلیاردی و بازی در تیمی که متعلق به آن بودند، راهی تیمی نظامی شوند و پول به مراتب کمتری بگیرند. در این گزارش به تعدادی از ستاره های سرشناس لیگ برتر می پردازیم که مجبور شدند راهی تیمی نظامی شوند.

حسین ماهینی و آرش افشین

نام این دو بازیکن مطرح فوتبال ایران هم در بین بازیکنانی که کارت پایان خدمت جعلی داشتند وجود داشت. این دو بازیکن در نیم فصل لیگ ۹۴-۹۳ به ملوان پیوستند و خدمت سربازی‌شان را در این تیم گذراندند.

آرش افشین که پیش از ملوان یکی از استعدادهای ناب فوتبال ایران بود، افت شدیدی کرد و دیگر نتوانست کیفیت قبلی‌اش را به نمایش بگذارد. او پس از ملوان به استقلال پیوست و حضور ناموفقی در این تیم داشت. استقلال خوزستان، فولاد (دو مقطع) و شهرداری آستارا دیگر تیم‌هایی بود که افشین برای آن‌ها به میدان رفت. افشین ۳۲ ساله که روزهایی احتمال پیوستنش به لیل فرانسه وجود داشت در حال حاضر نمایش نسبتا خوبی برای خیبر خرم آباد در لیگ دسته یک دارد.

حسین ماهینی اما بر خلاف افشین  شرایطش بهتر بود و پس از گذراندن خدمت سربازی به پرسپولیس بازگشت. ماهینی کاپیتان پرسپولیس هم شد و دو قهرمانی لیگ برتر با این تیم کسب کرد. او پس از مصدومیت‌های سختی که در پرسپولیس داشت به نساجی پیوست و در حال حاضر هم در سایپا توپ می زند.

علی حمودی

استارت “سرباز گیت” از علی حمودی مدافع سابق استقلال و سپاهان  و افشاگری علی دایی درباره کارت‌ پایان خدمت جعلی این بازیکن خورد. او که یکی از بهترین مدافعان راست فوتبال ایران در آن سال‌ها بود،با لو رفتن کارت معافیت جعلی اش ،  در نیم فصل لیگ چهاردهم به تراکتور پیوست.حمودی هم بعد از جدایی از تراکتور دیگر آن بازیکن سابق نشد و افت محسوسی کرد.

مهدی پور، پهلوان و اسماعیلی فر

این سه بازیکن سابق ذوب‌آهن که درحال حاضر جزو ستاره های استقلال ، پرسپولیس و سپاهان هستند،  در نیم فصل لیگ هفدهم از ذوب آهن  جدا شدند و برای گذراندن خدمت سربازی‌شان به تراکتور رفتند.

حضور آن‌ها اختلافات زیادی بین دو باشگاه تراکتور و ذوب‌آهن به وجود آورد. هر سه بازیکن پس از پایان خدمت سربازی‌شان به ذوب‌آهن بازگشتند و  برای این تیم بازی کردند.

شجاع خلیل زاده و سروش رفیعی

مدافع فیکس تیم ملی که جزو آماده ترین بازیکنان ما در راه رسیدن به جام جهانی بود، مجبور شد برای گذراندن خدمت سربازی خود تیمش را عوض کند. مدافع فعلی تیم‌ملی فوتبال ایران که  جزو پرونده کارت‌های جعلی بود،  در نیم فصل لیگ چهاردهم از سپاهان به تراکتور رفت و پس از گذراندن خدمت سربازی دوباره به سپاهان برگشت. خلیل‌زاده بعد ازپشت سر گذاشتن  چند فصل موفق در پرسپولیس وکسب  قهرمانی های مختلف با این تیم راهی فوتبال قطر شد و در حال حاضر مدافع تیم الریان قطر است.سروش رفیعی دوست صمیمی شجاع و بازیکن فعلی سپاهان هم جزو کسانی بود که با مشکل کارت پایان خدمت مواجه شد و طبق دستور نظام وظیفه باید در یک تیم نظامی بازی می کرد. از همین رو سروش هم راهی تراکتور شد و سربازی خود را در این تیم پشت سر گذاشت.

قاسم حدادی فر و احسان حاج صفی

در سال هایی که تا این حد حاشیه  درباره بازیکنان سرباز وجود نداشت، تراکتورسازی دو بازیکن سرشناس را خدمت گرفت؛ قاسم حدادی فر و احسان حاج صفی. وقتی بازیکنان مطرح ذوب آهن و سپاهان نتوانستند به فوتبالشان به دلیل خدمت سربازی ادامه دهند، امیر قلعه نویی سرمربی وقت تراکتورسازی دست روی آنها گذاشت و حدادی فر و حاج صفی راهی تیم تبریزی شدند. حدادی فر به دلیل کسری خدمتی که داشت نیم فصل در تراکتور بود و ۱۲ بازی برای این تیم انجام داد. همچنین احسان حاج صفی نیز یک فصل و نیم در تراکتورسازی حضور داشت و مجموعا ۳۶۹۲ دقیقه و ۴۵ بازی برای این تیم به میدان رفت. او در این مدت ۹ گل نیز برای این تیم به ثمر رساند.

احمدرضا زنده روح

احمد زنده روح، هافبک تیم فوتبال گل گهر سیرجان ابتدای فصل تلاش زیادی داشت تا بتوند خدمت سربازی خود را به تعویق بیاندازد ولی در این امر ناکام بود و دعوتش به اردوی تیم ملی باعث نشد بتواند چنین قانونی را مورد استفاده قرار دهد.زنده روح در گفت و گویی  توضیح داد که ابتدای فصل برای استفاده از این قانون اقدام کرد ولی به او گفته‌اند حضور در فهرست اولیه تیم ملی ملاک نیست و باید در فهرست نهایی قرار داشته باشد که چنین شرایطی برایش فراهم نبود و به فجرسپاسی رفت تا خدمتش را آنجا سپری کند.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد مرادمند دقیقاً شرایطی مشابه زنده روح دارد. او هم مثل هافبک سابق گل گهر در فهرست اولیه پیش از بازی با عراق و سوریه در اردو حضور داشت ولی در فهرست نهایی جایی پیدا نکرد و خط خورد. پس او نیز مانند زنده روح شرایط استفاده از این قانون را ندارد.

امید عالیشاه و احمد نوراللهی

دو ستاره پرسپولیس در لیگ شانزدهم و در حالیکه پرسپولیس در کورس قهرمانی با تراکتور قرار داشت، مجبور شدند راهی این تیم شوند. احمد و امید که جزو ستاره های لیگ محسوب می شدند، به دلیل کسری خدمت زودتر از موعد مقرر به پرسپولیس بازگشتند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا