خبر

۱۰ درصد جمعیت کرمانشاه از خدمات بهزیستی استفاده می کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | جهان محتوابه گزارش خبرنگار مهر، فرحانز محمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی اظهار داشت: ۱۰ درصد از جمعیت استان کرمانشاه تحت پوشش بهزیستی هستند و از فعالیت مستمر و ناپیوسته این نهاد بهره مند هستند.

وی افزود: 40 هزار و 500 خانوار بازنشسته در حوزه توانبخشی و اجتماعی و 10 هزار پرونده فعال در حوزه اجتماعی شامل پرونده زنان خانه دار هستند که در این راستا دو سوم پرونده ها تعیین تکلیف شد. زنان سرپرست خانوار، کودکانی که در شیرخوارگاه ها و خانواده ها نگهداری می شوند، از جمله فعالیت های دفتر خانه هستند.

مدیرکل بهداری استان کرمانشاه گفت: در حوزه توانبخشی بهزیستی استان بیش از 45 هزار مورد است که از این تعداد بیش از 16 هزار مورد مربوط به معلولان جسمی و حرکتی در حوزه توانبخشی است و پس از آن با ناتوانی های ذهنی، شنوایی، ذهنی، صوتی و گفتاری در رده های بعدی قرار دارند.

محمدی با اشاره به میزان معلولیت ها در استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: 40 درصد معلولیت ها شدید، 30 درصد متوسط، 20 درصد خفیف و 10 درصد بسیار شدید هستند و 695 مورد ضایعه نخاعی در استان کرمانشاه وجود دارد.

وی گفت: برای یک هزار و 775 نفر حقوق پرستاری خانواده محور برقرار شد و در مجموع 2 هزار و 470 نفر از خدمات حقوق پرستاری استفاده کردند که نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته ایم و در حال حاضر 6 هزار نفر پشت سر حق پرستاری هستند. این بدان معنا نیست که همه آنها واجد شرایط حقوق پرستاری هستند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: 20 مرکز خواب، 34 مرکز روزانه توانبخشی و 40 مرکز اقامتی و درمانی کاهش آسیب در پیشگیری فعالیت می کنند.

وی گفت: مرکز ماده 16 با دوبرابر ظرفیت تعیین شده در استان فعال است و با توجه به نبود مراکز ماده 16 در استان های همجوار و مراجعه آنها به مرکز کرمانشاه، باید برای رفع مشکل موجود برنامه ریزی شود. کمبودها و شهرداری می تواند در این زمینه کمک کند

محمدی افزود: پس از آزادی مراجعه کنندگان به وضعیت ماده 16 باید برنامه هدفمندی انجام شود تا اعتماد و اعتبارات مورد استفاده در بهبودیافتگان معتاد از بین نرود و دوباره دچار اعتیاد نشوند.

وی خاطرنشان کرد: 100 درصد معاینات شنوایی نوزادان و نوزادان در مراکز تخصصی و 85 درصد معاینات بینایی اندازه گرفتن کودکان 3 تا 6 سال در کرمانشاه تحت درمان قرار گرفتند که در این راستا 54 نفر نیاز به کاشت حلزون و مداخله شنوایی و 760 نفر نیاز به مداخله تخصصی بینایی داشتند. اندازه گرفتن 40 نفر تحت مداخلات تخصصی چشم پزشکی و تعدادی از مشکلات شنوایی، گفتار و بینایی قرار گرفتند. اندازه گرفتن مسدود و رفع شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: اورژانس اجتماعی شامل تلفن 123، تیم سیار و مراکز مداخله است و اقدامات مناسبی برای مقابله با خودکشی و کودک آزاری و همسر آزاری انجام شده است.

محمدی با توجه به نزدیک شدن به روز خانواده گفت: در گذشته نظارت خانواده بر کودکان و نوجوانان بیشتر بود و یکی از دلایل افزایش آسیب های اجتماعی کم توجهی خانواده هاست و پرداخت بیشتر اهمیت دارد. مراقبت از خانواده ها برای جلوگیری از این آسیب ها.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا