خبر

یک ابهام بزرگ؛ مهاجم پرسپولیس می‌تواند با رباط پاره بازی کند؟/ ریسک بزرگ آل‌کثیر و یحیی

خبرورزشی –

آیا عیسی آل‌کثیر می‌تواند برای پرسپولیس به میدان برود؟ میزان مصدومیت او چقدر است؟ واقعا رباط‌صلیبی این بازیکن پاره نیست؟ با رباط‌صلیبی پاره می‌توان به‌طور حرفه‌ای فوتبال بازی کرد؟ اینها سوالاتی است که این روزها ذهن علاقه‌مندان به تیم پرسپولیس و دوستداران فوتبال را به خود مشغول کرده است. مهاجم سرخپوشان پایتخت که در جریان دیدار با پدیده مشهد در ۱۸ دی‌ماه دچار آسیب‌دیدگی شد، برای تشخیص مصدومیت‌ ام‌آرآی گرفت تا پزشکان فوق‌تخصص تشخیص دقیقی درباره او بدهند. مشورت‌های دو جراح متخصص نتیجه‌ای جز پارگی رباط‌صلیبی این بازیکن نداشت و رسما اعلام شد او باید مورد جراحی قرار گرفته و حداقل ۶ ماه دور از میادین باشد اما خودش نظر دیگری دارد!

بدون‌شک هیچ‌کس بهتر از پزشکانی که او را مداوا می‌کنند و کادر پزشکی باشگاه پرسپولیس نمی‌توانند در این مورد اظهارنظر کنند. با این حال به نظر می‌رسد عیسی زیر بار نمی‌رود و از عمل جراحی امتناع می‌کند. یحیی گل‌محمدی اعلام کرده بود درصورتی‌که مصدومیت آل‌کثیر قطعی شود او را از لیست تیم کنار خواهد گذاشت اما درخواست این بازیکن باعث شد گل‌محمدی با ماندن او درجمع بازیکنان پرسپولیس موافقت کند. آل‌کثیر با نامه کتبی خود اعلام کرد هیچ مشکلی برای تمرین و بازی‌کردن ندارد تا گل‌محمدی بازهم مانع این امر نشود و او را که باید زیر تیغ جراحان قرار دهد در تمرینات تاکتیکی نیز قرار داده تا این‌گونه فشار تمرینات را با زانوی مصدوم آل‌کثیر امتحان کند. گل‌محمدی درحالی آل‌کثیر را در لیست بازیکنان خود نگه داشت که بررسی دوباره زانوی مصدوم او توسط جراحان پاسخی تکراری به همراه داشت و آنها وانمود کرده بودند فشار دوباره روی پای او می‌تواند لطمه‌های جبران‌ناپذیری به این بازیکن وارد کند اما اصرارهای عجیب مهاجم سرخ‌ها و موافقت عجیب‌تر گل‌محمدی باعث شد تصمیم عیسی بالاتر از جراحان ارتوپدی قرار بگیرد.

فشار تمرین با مسابقه فرق دارد

این نگاه اما چقدر کارشناسانه است؟ آیا باید با این بازیکن و خواسته‌اش کنار آمد یا لازم است درمورد بازیکنی که از بهترین‌های فوتبال به حساب می‌آید این‌طور غیرکارشناسانه برخورد کرد؟

کسری کاظمی، فیزیوتراپ ورزشی که اتفاقا سال‌ها با فوتبالیست‌های لیگ برتر همکاری می‌کند در این مورد به «فرهیختگان» می‌گوید: «من نمی‌دانم دقیقا پارگی رباط پای این بازیکن در چه حدی است و اگر اطلاعات کاملی از پرونده پزشکی او داشتم می‌توانستم نظر قطعی دهم ولی می‌توان این موضوع را از ابعاد مختلف ارزیابی کرد. اگر پارگی قطعی باشد بازیکن قادر به انجام فعالیت ورزشی نیست. علائم درد و التهاب بعد از مدتی از بین می‌رود و شکل ظاهری زانو به قوت خود باقی می‌ماند ولی این فقط در حالت عادی ممکن است و درصورت ورزش شدید مثل فوتبال خود را نشان خواهد داد و فرد قادر به انجام فعالیت ورزشی نخواهد بود.»
حال اگر این پارگی قطعی نباشد چه شرایطی برای بازیکن به وجود می‌آید؟ کاظمی می‌گوید: «در رباط‌صلیبی درصد پارگی مهم نیست بلکه این کارایی رباط است که اهمیت دارد. آیا آن رباط کارایی لازم را برای ثبات زانو دارد یا نه؟ اگر این کارایی به اثبات برسد با هر درصدی می‌تواند بازی کند تا شاید جایی پاره شود. اما اگر رباط پارگی نداشته باشد ولی نتواند ثبات زانو را در فعالیتی مثل فوتبال که شامل چرخش و فرازوفرود است حفظ کند کیس جراحی می‌شود. به همین دلیل لازم است کادر پزشکی این بازیکن اظهارنظر کند. این تنها رباط‌صلیبی نیست که برای ما مهم است و این مصدومیت آسیب‌هایی به همراه دارد. آیا مینیسک، غضروف و دیگر موارد آسیب‌دیده است. اینها همه باید بررسی شود ولی اینکه ورزشکار خودش تصمیم بگیرد عاقلانه نیست و لازم است کادر پزشکی در این خصوص تصمیم بگیرد.»

حال این سوال به وجود می‌آید که چطور می‌توان میزان ثبات زانو را تشخیص داد؟ این فیزیوتراپ ورزشی می‌گوید: «ورزشکار در فیزیوتراپی تلاش می‌کند تا به آمادگی نسبی برسد و توان حرکتی‌اش افزایش پیدا کند و به شرایط خوب برگردد. حالا سطح تمرینی بالا می‌رود و به شرایط تمرینات آماده‌سازی می‌رسد و اگر در این مرحله مشکلی نداشته باشد داخل زمین می‌رود و در زمین هم اگر مشکلی نداشته باشد کار با توپ را شروع می‌کند. با این حال شرایط مسابقه با تمرین فرق می‌کند. در چنین شرایطی بازیکن ممکن است در تمرینات خوب باشد و در اولین بازی هم خوب باشد ولی وقتی ترسش ریخت و به زانو اعتماد کرد بی‌محابا بازی می‌کند و آن وقت است که ممکن است زانو بی‌ثباتی خود را نشان دهد و آسیب بیشتری ببیند.»

بازیکن نباید خودش تصمیم بگیرد

کاظمی درمورد بازیکنی که بخواهد در چنین شرایطی بازی کند پیشنهاد می‌دهد: «من شرایط را در نظر می‌گیرم. هر ورزشکاری با دیگری متفاوت است. ممکن است به دو ورزشکار مشابه دو توصیه متفاوت کنم. این به میزان تشخیص پزشک بستگی دارد؛ چراکه ممکن است یکی جراحی لازم باشد و دیگری لازم نداشته باشد. نمی‌توان در این مورد به صورت کلی نظر داد.» این اما همه ماجرا درمورد یک بازیکن مصدوم با شرایط عیسی آل‌کثیر نیست. ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که یک بازیکن را با دیگری متفاوت کند. این متخصص فیزیوتراپی ورزشی می‌گوید: «مسائل پزشکی پیچیده است و بهتر است اظهارنظرها از سوی کادر پزشکی باشد. پزشکانی که بررسی‌های پاراکلینیکی کرده و در این مورد تخصص دارند. برخی ورزشکاران مثال آل‌کثیر بازیکن تیم بزرگی هستند و حتی ممکن است گزینه تیم ملی باشند و درکل سرمایه ملی باشند، درنتیجه باید تصمیمات مشاوره‌ای گرفته شود. تنها این مورد قطعی است که خود بازیکن نمی‌تواند در چنین مواردی تصمیم بگیرد و تصمیم باید تخصصی باشد. متاسفانه این روزها همه درمورد مسائل پزشکی اظهارنظر می‌کنند و کمترین اظهارات را از کادر پزشکی می‌شنویم. حتی برای رنگ ماشین به متخصص مراجعه می‌کنند ولی درمورد پزشکی گویندگان غیرمتخصص بسیارند و به بازیکن و سیستم ورزشی آسیب می‌زنند.»Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا