خبر

یحیی جان مهاجم را نجات داد/ اقدام فوری سرمربی پرسپولیس بعد از مصدومیت خطرناک

خبرورزشی –

عصر یکشنبه گذشته اتفاقی در تمرین پرسپولیس افتاد که همه بازیکنان این تیم را شوکه کرد!

لابد می‌دانید در جریان یک صحنه وقتی تلاش داشت توپ را با ضربه سر بزند از ناحیه سر و گردن با دروازه بان پرسپولیس برخورد کرد که همین امر باعث شد در حالی که هوشیاری نداشت در هنگام فرود و برخورد به زمین هم با ضربه دیگری روبه رو شود. خوشبختانه با اقدام سریع کادر پزشکی و با کمک بازیکنان و کادر فنی او بعد از لحظاتی هوشیاری خود را به دست آورد. اقدامات برای اطمینان از شرایط تنفسی او نیز به سرعت صورت گرفت و پس از آن با اورژانس به بیمارستان اعزام شد تا ضمن مراقبت‌های پزشکی بیشتر، معاینات تخصصی تکمیلی نیز توسط پزشکان متخصص صورت بگیرد.

آنچه شاید ندانید مربوط به اقدام مؤثر و خونسردانه یحیی گل محمدی بود. سرمربی پرسپولیس وقتی دید فک شاگردش قفل شده سریع دست به کار شد و تلاش کرد در اولین اقدام فک حامد پاکدل را باز کند.

یحیی گل محمدی با شجاعت و تا زمانی که پزشکان از کنار زمین برسند اقدام اولیه را انجام داده و زبان پاکدل را بیرون کشید تا بتواند تنفس کند.

این کار ارزشمند یحیی گل محمدی در فوتبال خودمان و یک مسابقه رسمی نیز مسبوق به سابقه بوده است.

حدود ۳ سال پیش در بازی ذوب آهن و استقلال تهران اتفاق عجیبی رخ داد. لحظه‌ای که گل اول ذوب‌آهن به استقلال به‌ثمر رسید، حبیب‌زاده، بازیکن تیم اصفهانی بعد از برخورد شدید پای وریا غفوری با سرش، روی زمین افتاد و بی‌هوش شد. شادی بعد از گل ذوبی‌ها ثانیه‌هایی بیشتر طول نکشید. چرا که متوجه وخامت اوضاع حبیب‌زاده شدند و اطراف او جمع شدند. در این لحظه مهدی رحمتی از بازیکنان خواست تا اطراف او را خلوت کنند و سپس خیلی سریع زبان بازیکن ذوب‌آهن را از فکش بیرون کشید. اینطور که به نظر می‌رسد و از شواهد پیداست، اگر رحمتی این کار را نمی‌کرد احتمال داشت حبیب‌زاده به خاطر گیر کردن زبان در مسیر تنفسی، جانش را از دست بدهد. اوضاع به قدری وخیم بود که پزشک استقلال هم به کمک پزشک ذوب‌آهن آمد و در نهایت با آمبولانس بازیکن مصدوم به بیمارستان منتقل شد.

معروف‌ترین نمونه مربوط به فرانسیس کونه، فوتبالیست توگویی بود. او به خاطر کاری مشابه کاری که رحمتی انجام داد، جایزه بازی جوانمردانه فیفا در مراسم گالا را دریافت کرد.

البته در سال ۱۳۹۴، در لیگ دسته اول فوتبال خودمان هم این اتفاق رخ داده بود. شرح واقعه اینطور است که در جریان دیدار خونه به خونه بابل و صنعت نفت آبادان، محمود تیغ‌نورد، بازیکن نفت آبادان پس از برخورد با بازیکن خونه به خونه از حال رفت و روی زمین افتاد به گونه‌ای که چشمانش برعکس شده و فکش قفل شده بود و زبانش درون دهانش چرخیده و جلوی تنفسش را گرفته بود. اتفاق تلخ و ترسناکی که باعث شد همه بازیکنان و کادرفنی دو تیم درون زمین به گریه بیفتند و نا امیدانه درخواست ورود آمبولانس به زمین را داشته باشند. در این بین سعید آل‌وردی، کمک داور بازی به وسیله سوت داور فک قفل شده تیغ‌نورد را باز می‌کند و با تنفس مصنوعی جان بازیکن را نجات می‌دهد و بازیکن مصدوم با آمبولانسی که درون زمین آمده بود به بیمارستان منتقل می‌شود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا