خبر

گوترش خطاب به فواد حسین: متعهد به حمایت کامل از عراق هستیم/ تمایل دارم به بغداد سفر کنم


شفقنا- «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق در نیویورک با «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل دیدار و درباره تازه‌ترین تحولات عراق و منطقه رایزنی کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الفرات، فواد حسین در این دیدار از سازمان ملل برای حمایت از عراق در زمینه‌های مختلف، تلاش‌های هیات نمایندگی این سازمان در بغداد، کمک‌ها به خانواده‌های آوارگان با همکاری سازمان‌های بین‌المللی برای تامین الزامات ضروری به منظور تقویت امنیت و ثبات در عراق تقدیر و قدردانی کرد و افزود: ما خواهان نقش‌آفرینی پررنگ تر سازمان ملل در بازسازی شهرهای آسیب دیده و بازگشت آوارگان به مناطق سکونت‌شان هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق در ادامه ضمن تمجید از نقش سازمان ملل و شورای امنیت در حمایت از فرایند انتخاباتی عراق، اظهار داشت: گروه‌های سیاسی برای تشکیل دولت جدید و تامین فضای لازم به منظور حفظ زمانبندی قانون اساسی بر تلاش‌های خود افزوده اند.

وی در ادامه این دیدار به تایید نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق توسط دادگاه عالی فدرال و حکم این دادگاه در قانونی بودن جلسه نخست پارلمان که منجر به انتخاب هیات رئیسه این نهاد شد، اشاره کرد.

فواد حسین با اشاره به مناسبات عراق با کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس تاکید کرد: سیاست کنونی عراق مبتنی بر اصل گفت‌وگو و ارتباط و برقراری مناسبات ممتاز و متوازن برای حل مشکلات و دوری از بکارگیری روز تاکید کرد زیرا این امر منجر به پیچیده شدن راهکارها و تهدید امنیت منطقه ای می شود.

از سوی دیگر، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت مصوبه اخیر شورای امنیت و بسته شدن پرونده غرامت عراق به کویت به بغداد تبریک گفت.

گوترش با تاکید بر اینکه ما به حمایت کامل از عراق متعهدیم، از نقش این کشور در ایجاد ارتباط میان کشورهای منطقه و جمع طرف‌های دارای اختلاف پشت یک میز نظیر کنفرانس همکاری و شراکت بغداد تقدیر و تمجید کرد و ابراز امیدواری کرد که دولت عراق به این سیاست ثمربخش و ایجاد فضای گفت و گو میان کشورها و نقش آفرینی محوری در منطقه ادامه دهد.

در پایان دبیرکل سازمان ملل نسبت به سفر به عراق ابراز تمایل شدید کرد.

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه عراق از استقبال از گوترش در بغداد ابراز خوشوقتی کرد تا وی از نزدیک در جریان اوضاع عراق و تغییرات ایجاد شده قرار بگیرد و اینکه مردم عراق از این سفر استقبال کامل می کنند.

این خبر را در الفرات ببینید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا