خبر

گزارش شفقنا درباره شیوع وبا در غرب افغانستان؛ کمبود امکانات صحی و پنهان‌کاری طالبان | جهان محتوا


شفقنا افغانستان- منابع معتبر بهداشتی در غرب در افغانستان از شیوع وبا یا وبا در این منطقه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، منابع گزارش دادند که موارد مشابهی از این بیماری که در جنوب افغانستان سرایت کرده در ولایت های بادغیس و فراه نیز ثبت شده است.

یک منبع در شفاخانه فراه که از افشای هویت خود خودداری کرد به خبرگزاری شفقنا افغانستان گفت که شماری از باشندگان شهرهای مختلف این ولایت به بیماری شبه وبا مبتلا شده و برای تداوی به این مرکز انتقال داده شده اند.

به گفته وی، این بیماران از علائم وبا رنج می برند. اما شناسایی رسمی این بیماری تایید نشده است. او می گوید در عین حال کیت تشخیص وبا در دسترس نیست.

همزمان منابع صحی در ولایت بادغیس اعلام کردند که موارد شبه وبا در این ولایت شناسایی شده است.

یک داکتر شفاخانه مرکزی بادغیس که نخواست هویتش فاش شود، گفت که در یکی از روستاهای حومه شهر قلعهنو مرکز این ولایت ۱۰۰ نفر مبتلا به وبا سودوموناس شناسایی شده اند. این داکتر همچنان گفت که امکانات تشخیص وبا در بادغیس موجود نیست.

در همین حال منابع می گویند که به دلیل فشار طالبان، شیوع وبا در غرب افغانستان تایید نشده است.

به گفته این منابع، طالبان نمی‌خواهند که این شیوع در رسانه‌ها پوشش داده شود و به همین دلیل مسئولان صحی را از گفتگو با رسانه‌ها منع کرده‌اند.

مسوولان مراکز صحی و صحت عامه در هرات نیز از پاسخگویی به سوالات رسانه ها خودداری می کنند.

اما عبدالاحد نوری رییس شفاخانه ولایت غور می گوید که تاکنون هیچ مورد مشکوک وبا در این ولایت مشاهده نشده است.

اما می افزاید که برای مقابله با این بیماری تدابیر ویژه ای اتخاذ شده است.

این در حالی است که تا کنون نزدیک به پنج هزار نفر در جنوب افغانستان به وبا مبتلا شده اند. حداقل 50 نفر از آنها تاکنون جان باخته اند.

آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد.

اما شماری از کارشناسان صحی در افغانستان طالبان را متهم می کنند که به دلیل خدمات ضعیف صحی، شیوع وبا را پنهان می کنند.

داکتر حمید محمدی که تجربه کار در شفاخانه های مختلف هرات را دارد، می گوید: “شکی نیست که طالبان توانایی قابل توجهی در بخش های پزشکی ندارند و کلرا نیازمند اقدامات بهداشتی خاص است.”

وی می افزاید که اگر وبا به دلیل وضعیت و شرایط محیطی در جنوب افغانستان شیوع پیدا کند، سرایت آن به ولایات مانند فراه و بادغیس طبیعی است.

گزارش شده است که هدف طالبان از پنهان کردن بیماری وبا، سرپوش گذاشتن بر ضعف های اداری آن است.

محمدی گفت: معاونت های بهداشتی در استانداری ها به افراد غیرمتخصص واگذار شد و به همین دلیل با همه گیری وبا برخورد مناسبی صورت نگرفت.

شیوع وبا در شمال افغانستان؛ 12 نفر در جوزجان کشته شدند

مقامات صحی طالبان در جوزجان می گویند که 12 تن در اثر شیوع بیماری وبا در آن ولایت جان باخته اند.

عبدالغنی صمیم، رئیس صحت عامه جنبش طالبان در جوزجان، امروز (چهارشنبه، 29) سرطان گفت که این افراد قبل از رسیدن به شفاخانه جان باختند.

او می گوید که تا کنون هفت هزار واقعه «وبا» در جوزجان ثبت شده است. به گفته وی، در حال حاضر 2644 بیمار تحت مراقبت هستند.

داکتر خالص قادری، رییس نظارت صحت عامه طالبان در جوزجان می گوید که این بیماری ابتدا در قریه «جنگل ارج» شهرستان مردیان این ولایت شیوع پیدا کرد.

القدری بر رعایت هشدارهای بهداشتی توسط اهالی تاکید می کند و می گوید: استفاده از آب آلوده، عدم رعایت بهداشت و بی توجهی به تغذیه مناسب از عوامل اصلی شیوع «وبا» است.

در همین حال، رئیس صحت عامه طالبان در جوزجان از کنترل این بیماری صحبت کرد و در عین حال از نهادهای کمک رسانی خواست.

شیوع وبا اولین بار در استان زابل در جنوب افغانستان در ماه ثور گزارش شد. در حال حاضر بیشترین بیماران در این شهرستان شناسایی شده اند.

وبا یک عفونت شدید روده ای است. فردی که به ویروس ویبریو کلرا آلوده شده است، اسهال و استفراغ شدید را تجربه خواهد کرد. عامل اصلی انتشار ویروس وبا آلودگی آب آشامیدنی است.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا