آموزشی

کسب و کار اینترنتی | چطور در ۷۰ روز کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کنیم؟


کسب‌ و کار های اینترنتی در چند سال اخیر رونق زیادی در ایران پیدا کرده‌اند. همه ما حداقل یک بار با این کسب‌ و کار ها مواجه شده‌ایم یا از خدمات و محصولات آن‌ ها استفاده کرده‌ایم؛ با این حال برخی از افراد هنوز اطلاعات کاملی درباره این مدل کسب‌ و کار ندارند. در این مقاله قصد داریم که بگوییم کسب و کار اینترنتی چیست، ایده های کسب و کار اینترنتی را معرفی کنیم و مراحل راه‌اندازی یک کسب‌ و کار اینترنتی را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • معرفی کسب‌ و کار اینترنتی
  • انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی
  • مراحل راه‌اندازی کسب‌ و کار اینترنتی

معرفی کسب‌ و کار اینترنتی

به‌طور کلی به هرگونه فعالیت الکترونیکی در بستر اینترنت و کسب درآمد از این روش، کسب‌ و کار اینترنتی می‌گویند. دنیای کسب‌ و کار اینترنتی بسیار گسترده است و با چند کلمه ساده نمی‌توان به‌طور کامل آن را توضیح داد. این نوع کسب‌ و کار مدل های مختلف و مزایای زیادی دارد که در ادامه مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

طبق آمارهای مختلف، بیش از ۵۰ هزار کسب‌ و کار اینترنتی در ایران مشغول به کار هستند. این عدد با سرعت زیادی در‌ حال افزایش است و رقابت بین کسب‌ و کار های اینترنتی روز‌ به‌ روز زیادتر می‌شود؛ این موضوع باعث شده تا کسب‌ و کار های اینترنتی برای بقا در این فضای پر‌رقابت، به دنبال ارائه محصولات و خدمات با کیفیت باشند تا بتوانند نیاز مشتری را برطرف کنند و سهم بیشتری از بازار به دست آورند.

انواع کسب و کار اینترنتی نسبت به سایر انواع کسب‌ و کار ها، به سرمایه اولیه کم‌تری نیاز دارند؛ به همین دلیل ریسک این نوع کسب‌ و کار پایین است و به آن، کسب و کار اینترنتی مطمئن می‌گویند.

اگر دوست دارید کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید، ایده های کسب و کار اینترنتی اجرا نشده در ایران را پیدا کنید و آن‌ها را اجرا کنید.

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

در منابع مختلف‌، دسته‌بندی‌های متفاوتی برای کسب‌ و کار های اینترنتی وجود دارد. ما در این بخش کسب‌ و کار های اینترنتی را به ۳ دسته تقسیم می‌کنیم:

  • کسب درآمد از فروش محصولات فیزیکی

فروش محصولات فیزیکی در سایت‌های اینترنتی یا شبکه‌های اجتماعی، متداول‌ ترین نوع کسب‌ و کار اینترنتی است. حتما شما هم با این فروشگاه‌های اینترنتی مواجه شده‌اید یا از آن‌ها خرید کرده‌اید. همه افرادی که یک محصول فیزیکی برای فروش دارند می‌توانند از این مدل کسب‌ و کار اینترنتی استفاده کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند؛ حتی ممکن است یک فرد علاوه بر فروشگاه فیزیکی خود، یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کند و کار خود را گسترش دهد. این مدل، یکی از پر‌رونق‌ترین کسب و کار اینترنتی در منزل است.

مزایای این مدل نسبت به مدل سنتی:

  • همه افراد از تمام نقاط دنیا می‌توانند محصول شما را خریداری کنند و نیازی به مراجعه حضوری ندارند.
  • هزینه‌های جاری کسب‌ و کار کاهش می‌یابد؛ برای مثال هزینه اجاره فروشگاه حذف می‌شود.
  • کسب درآمد از ارائه خدمات

در این مدل از کسب‌ و کار اینترنتی، خدمتی را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به مشتریان می‌فروشید. این مدل به دو بخش تقسیم می‌شود:

۱- شما خدمات خود را در بستر اینترنت به فروش می‌رسانید؛ برای مثال خدمات طراحی سایت یا خدمات هاست.

۲- شما خدماتی برای فروش ندارید، اما خدمات دیگران را در اینترنت می‌فروشید. برای مثال یک سایت راه‌اندازی می‌کنید و مربی‌های زیادی در زمینه‌های مختلف معرفی می‌کنید و برای آن‌ها مشتری جذب می‌کنید.

  • کسب درآمد از فروش محصولات دیجیتالی 

افراد زیادی با تخصص در زمینه‌های مختلف توانسته‌اند از این مدل کسب‌ و کار اینترنتی، درآمدهای قابل‌توجهی به‌دست آورند. در این مدل، به تولید و فروش محتوا در زمینه‌های مختلف می‌پردازید. در این مدل می‌توانید محتوای خود را در قالب ویدیوهای آموزشی روی سایت خود قرار دهید تا مشتریان با پرداخت هزینه آن‌ها را دانلود کنند.

در این مدل کسب‌ و کار، به سرمایه اولیه زیادی نیاز ندارید و می‌توانید به‌راحتی و در تمام ساعت‌های شبانه‌روز، درآمد کسب کنید؛ اما تعداد این سایت‌ها در اینترنت زیاد هستند، پس برای اینکه در این دنیای پر‌رقابت پیروز شوید باید یک محصول با کیفیت و یک استراتژی بازاریابی قوی داشته باشد.

مراحل راه‌اندازی کسب‌ و کار اینترنتی

مراحل راه‌اندازی کسب‌ و کار اینترنتی 

افراد زیادی دوست دارند که کسب‌ و کار خود را راه‌اندازی کنند و در این اوضاع اقتصادی، درآمد بیشتری کسب کنند. با نفوذ اینترنت در زندگی اغلب انسان‌ها، راه‌اندازی کسب‌ و کار ساده شده است؛ شما با داشتن مقداری سرمایه و ایجاد یک سایت، می‌توانید کسب‌ و کار خود را داشته باشید و سود خوبی به‌دست آورید.

بعد از معرفی انواع کسب و کار اینترنتی، در این بخش قصد داریم که مراحل راه‌اندازی یک کسب‌ و کار اینترنتی ساده را بیان کنیم. اگر شما هم به فکر راه‌اندازی یک کسب‌ و کار اینترنتی هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید:

۱- علاقه خود را پیدا کنید

شما به‌عنوان یک کارآفرین در مسیر ایجاد کسب‌ و کار خود، با سختی‌ها و چالش های فراوانی روبه‌رو می‌شوید؛ حال اگر به زمینه کاری خود علاقه‌ای نداشته باشید، این سختی‌ها دوچندان می‌شوند. از طرف دیگر، احتمال موفقیت شما در زمینه‌ای که به آن علاقه دارید، بسیار بیشتر از زمینه‌های دیگر است. با‌توجه به موارد ذکر شده، شناخت علایق اولین قدم در مسیر ایجاد کسب‌ و کار شخصی است. بعد از اینکه زمینه مورد‌علاقه خود را پیدا کردید، به‌دنبال کسب مهارت در این زمینه باشید.

۲- تحقیقات بازار انجام دهید

 با تحقیق در مرحله اول، زمینه کاری مورد‌علاقه خود را مشخص کردید؛ در مرحله بعد باید درباره بازار آن تحقیق کنید. تحقیقات بازار یا market research یکی از موثرترین راه‌ها برای شناخت مشتریان و رقبا در یک بازار است. تحقیقات بازار، یک فعالیت مهم و ضروری برای انواع کسب و کار اینترنتی است؛ زیرا اطلاعات با‌ ارزش زیادی از این تحقیقات به‌دست می‌آیند، که در موفقیت کسب‌ و کار تاثیر به‌ سزایی دارند. توجه داشته باشید که تحقیقات بازار تنها در مرحله شروع کسب‌ و کار ضروری نیست؛ بلکه باید در تمام مراحل چرخه عمر یک کسب‌ و کار انجام شود.  روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد؛ که توصیه می‌کنیم حتما اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها به‌دست آورید.

۳- یک ایده مناسب برای کسب‌ و کار خود پیدا کنید

بعد از اینکه تحقیقات بازار تکمیل شد، با‌ توجه به نیاز مشتریان هدف و تقاضای آن‌ها، یک ایده مناسب برای کسب‌ و کار خود پیدا کنید. برای موفقیت، حتما لازم نیست که ایده جدید و بی‌رقیبی داشته باشید؛ فقط به نیاز مشتریان توجه کنید و به‌ دنبال راهی خلاقانه برای پاسخ به این نیاز باشید.

روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها، ایده کسب‌ و کار اینترنتی خود را پیدا کنید. می‌توانید سوال‌های مختلفی طرح کنید و با پیدا کردن پاسخ سوال‌ها به ایده مناسب خود برسید؛ برای مثال، با اضافه کردن چه ویژگی‌هایی به محصول رقیب خود می‌توانم مشتریان را جذب کنم؟ نقطه ضعف محصول رقیب چیست؟ همچنین با بازدید از نمایشگاه‌ها و شرکت در همایش‌های مربوط به حوزه کاری خود، می‌توانید ایده‌های مناسبی برای کسب‌ و کار خود پیدا کنید.

۴-نام مناسبی برای برند و سایت خود انتخاب کنید

داشتن یک نام تجاری بیش از چیزی که فکر می‌کنید اهمیت دارد. برندسازی باعث بیشتر شناخته شدن کسب‌ و کار شما می‌شود و ارزش زیادی به کسب‌ و کار شما اضافه می‌کند؛ همچنین تاثیر مثبتی بر روند تبلیغات و بازاریابی کسب‌ و کار شما دارد.  اگر نام مشخصی برای کسب‌ و کار و سایت خود نداشته باشید، چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید که مخاطبان شما را به خاطر بسپارند؟ داشتن نام برند در هر کسب‌ و کاری باعث جلب اعتماد مخاطبان می‌شود و در‌نتیجه افزایش تعداد مشتریان و کسب سهم بیشتر از بازار هدف را به همراه دارد.

۵- برای سایت خود دامنه و هاست بخرید

به آدرس یک سایت، دامنه آن سایت گفته می‌شود. دامنه از دو قسمت عنوان سایت و پسوند دامنه تشکیل می‌شود. برای مثال دامنه سایت مطالعه شریف، www.motalesharif.com است؛ که com. پسوند دامنه است. پسوندهای دامنه انواع مختلفی دارند و هرکدام مخفف کلمه‌ای هستند؛ برای مثال com مخفف کلمه commercial است.

برای انتخاب دامنه سایت خود، باید از سایت‌های مرجع استفاده کنید تا یک دامنه آزاد پیدا کنید؛ زیرا برخی از دامنه‌ها از قبل خریداری شده‌اند و دیگر قابل‌استفاده نیستند. توجه کنید که با سرچ یک دامنه در گوگل نمی‌توانید متوجه شوید که یک دامنه آزاد است یا خیر؛ زیرا ممکن است دامنه‌ای خریداری شده باشد، اما هنوز سایتی برای آن طراحی نشده‌ باشد. بعد از انتخاب دامنه مورد‌نظر خود، باید یک هاست یا میزبان انتخاب کنید. هاست یک کامپیوتر با سرعت بالا است که به‌صورت شبانه‌روزی به اینترنت متصل است و اطلاعات سایت شما روی آن قرار دارد. سروری که میزبان سایت شما است اگر در خارج از کشور قرار داشته باشد، «هاست خارج» و اگر در داخل ایران باشد، «هاست ایران» نام دارد.

شرکت‌های معتبری برای فروش دامنه و هاست وجود دارند که هرکدام از آن‌ها، سرویس‌های متنوع با قیمت و مشخصات متفاوتی دارند. با مراجعه به سایت این شرکت‌ها برای سایت خود دامنه و هاست بخرید.

۶- سایت خود را طراحی کنید

سایت خود را طراحی کنید

داشتن یک سایت خوب، مهم‌ترین نکته برای کسب‌ و کار اینترنتی است. سایت برای شما، مانند ویترین فروشگاه است که مشتریان را جذب می‌کند. سایت شما باید به‌ گونه‌ای طراحی شود که تجربه خوبی  برای کاربر رقم بزند؛ یعنی هنگامی که مخاطب از سایت شما بازدید می‌کند سردر‌گم نشود و بتواند به‌ راحتی به قسمت‌های مختلف سایت سر بزند و به هدف خود برسد. همچنین در طراحی سایت خود به نکات گرافیکی نیز توجه کنید، زیرا در جلب توجه مخاطبان تاثیر به سزایی دارد.

نکته مهم بعدی در طراحی سایت برای یک کسب‌ و کار اینترنتی مطمئن، تولید محتوای خوب است. محتوا در هر کاری حرف اول را می‌زند و در کسب‌ و کار اینترنتی اهمیت تولید محتوا دوچندان می‌شود؛ زیرا شما به‌غیر از محتوا، راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود ندارید و تنها از این طریق می‌توانید با آنها صحبت کنید و کسب‌ و کار خود را معرفی کنید. لحن محتوای شما باید متناسب با پرسونای مخاطب شما باشد و محصولات و خدمات شما را به صورت کامل معرفی و بررسی کند. با وجود محتوای مناسب در سایت شما، مخاطب به‌طور کامل با محصولات و خدمات شما آشنا می‌شود و تصمیم‌گیری برای او آسان می‌شود.

برای اینکه سایت شما بازدید زیادی داشته باشد، باید تلاش کنید تا در صدر نتایج جست‌وجوی گوگل قرار گیرید. برای این کار، باید نکات سئو را در طراحی سایت خود در‌نظر بگیرید. برای این منظور می‌توانید از یک فرد متخصص در زمینه سئو کمک بگیرید.

نمادها و مجوزهای مختلفی برای راه‌اندازی سایت وجود دارد، که اخذ آن‌ها اجباری نیست؛ اما وجود آن‌ها جلوه حرفه‌ای‌تری به سایت شما می‌دهد. توجه داشته باشید که اگر کسب‌ و کار شما به‌گونه‌ای است که در مقابل ارائه خدمات و محصولات خود به مشتریان، به‌صورت اینترنتی مبلغی را از آن‌ها دریافت می‌کنید و به درگاه بانکی نیاز دارید، باید مجوزهای لازم را دریافت کنید.

۷- استراتژی بازاریابی و تبلیغات خود را مشخص کنید

تا این مرحله محصول و خدمات خود را انتخاب کردید و یک مکان مناسب برای فروش آن‌ها در بستر اینترنت ایجاد کردید؛ اکنون در مرحله آخر باید به‌دنبال استراتژی بازاریابی و تبلیغات مناسب برای کسب‌ و کار خود باشید. استراتژی‌های بازاریابی متفاوتی وجود دارند؛ اما شما باید با‌ توجه به کسب‌ و کار، صنعت و مخاطبان هدف خود یک استراتژی خاص برای خود تدوین کنید. یک استراتژی بازاریابی موفق، راه‌های کارآمدی را برای دستیابی به مشتریان بیشتر و افزایش وفاداری مشتریان ارائه می‌دهد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم که کسب‌ و کار اینترنتی، انواع مدلهای کسب‌ و کار اینترنتی و مراحل راه‌اندازی یک کسب‌ و کار اینترنتی را برای شما توضیح دهیم. گفتیم که، به‌طور کلی به هرگونه فعالیت الکترونیکی در بستر اینترنت و کسب درآمد از این روش، کسب‌ و کار اینترنتی می‌گوییم.

طبق آمارهای مختلف، بیش از ۵۰ هزار کسب‌ و کار اینترنتی در ایران مشغول به کار هستند. این عدد با سرعت زیادی در‌حال افزایش است و رقابت بین کسب‌ و کار های اینترنتی روز‌به‌روز زیادتر می‌شود؛ این موضوع باعث شده تا کسب‌ و کار های اینترنتی برای بقا در این فضای پر‌رقابت، به دنبال ارائه محصولات و خدمات باکیفیت باشند تا بتوانند نیاز مشتری را برطرف کنند و سهم بیشتری از بازار به دست آورند.

انواع مدلهای کسب‌ و کار اینترنتی را معرفی کردیم: کسب درآمد از فروش محصولات فیزیکی، کسب درآمد از ارائه خدمات و کسب درآمد از فروش محصولات دیجیتالی. در آخر، مراحل راه‌اندازی کسب‌ و کار اینترنتی را برای شما شرح دادیم. در هر بخش توضیحات مختصری برای آشنایی شما آورده شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که درباره هر بخش تحقیق کنید و اطلاعات کاملی به‌دست آورید. همچنین می‌توانید از یک مشاور کسب‌ و کار یا فردی که در این زمینه تجربه دارد کمک بگیرید.

اگر به این موضوع علاقه دارید، از شما دعوت می‌کنیم که مقاله‌های مرتبط دیگر درباره آموزش رایگان کسب و کار اینترنتی را در سایت ما مطالعه نمایید. همچنین اگر قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید، درباره موضوعاتی مانند ۳۴ ایده کسب و کار اینترنتی پولساز و 12 شغل اینترنتی با درآمد عالی در سال 1398 جست‌وجو کنید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا