آموزشی

چگونه از گیمیفیکیشن Gamification برای ارتقاء MBA آنلاین بهره بردیم؟


گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی سازی (که گاهی هم به بازی آفرینی ترجمه می‌شود) از جمله زیر مجموعه‌های دانش طراحی برای تغییر رفتار یا Behavioral Design است که طی سال‌های اخیر، در فضای دانشگاهی و نیز محیط کسب و کار مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

ساده‌ترین تعریف گیمیفیکیشن به این صورت است که گیمیفیکیشن یا بازی سازی، هنر تعبیه کردن مکانیزم های بازی در فضاهایی است که به صورت پیش‌فرض برای بازی طراحی نشده‌اند.

گیمیفیکیشن ابزار فوق العاده ای برای انتقال دانش به حساب می رود. متاسفانه فقدان دانش در این زمینه باعث شده تا هر روش ناقصی را با عنوان گیمیفیکیشن به موضوعهای مختلف وصل کنند.

دانش کسب و کار به دلیل گستردگی موضوع های مرتبط به شدت به گیمیفیکیشن برای انتقال عمیق مطالب نیاز دارد. این کار میتواند در فرایندی یکپارچه چندین موضوع مختلف را بر بستر بازی به مخاطب انتقال دهد. اما چند محدودیت وجود دارد:

– موضوعات مدیریتی خصوصا در بحث استراتژی دارای پیچیدگی هستند و اجرای آن در قالب یک بازی کار مشکلی است.

– یکپارچه سازی چند موضوع در یک بازی کار پیچیده ای است.

– بالا بودن بازه سنی دانشجویان دوره های مدیریتی مثل MBA باعث می شود هر روشی در گیمیفیکیشن مورد قبول قرار نگیرد.

– اضافه کردن هیجان و جذابیت و اعتیاد آوری به بازی کاری دشوار است.

ما در آکادمی مجازی ایران با سابقه برگزاری بیش از 40 دوره آنلاین MBA و DBA از سه سال گذشته بر روی این موضوع متمرکز شدیم. درس ICP فرصت فوق العاده ای را برای ما و دانشجویان فراهم کرد تا در این حوزه به لحاظ دانشی پیش رویم و چندین پایان نامه در این خصوص از سوی دانشجویان تدوین شد.

همچنین در کارگاه های MBA Sharks 2021 به صورت مستقیم تیمهای دانشجویی بر روی طراحی بازی های مدیریتی متمرکز شدند. نهایتا با ترکیب این نوآوریها، توسعه اجرایی و فناورانه آن ها و در نهایت کمک گرفتن از ایده برخی بازیهای موجود، اولین بازی مدیرینی با نام “نبرد برای پادشاهی” طراحی شد و در سومین رویداد MBA Sharks 2021 رونمایی شد. 100 دانشجوی دوره MBA از شهرها و کشورهای مختلف در قالب 5 رقابت جدی، این بازی را مورد آزمایش قرار دادند.

جالب این که این رقابت ها به صورت آنلاین و آنبرد  برگزار گردید. این بازی بر آموزش تیم ها در موضوع های زیر تاکید دارد:

– رهبری 

– مدیریت استراتژی

– مدیریت منابع انسانی

– مدیریت عملیات

.

بازی مدیریتی نبرد برای پادشاهی چگونه به ارتقاء دوره MBA کمک می کند؟

.

در پایان رویداد دانشجویان به ارائه بازخوردهای تخصصی خود در این باره پرداختند.


نظرات و چالشهای دانشجویان را درباره بازی مدیریتی MBA بشنوید

 

می بینید که ما در یک رویداد 14 روزه چگونه کیفیت آموزش خود را بیش از آنچه بود ارتقاء دادیم. یک چالش بزرگ برای ما برگزاری بازی به صورت آنلاین بود که با وجود مشکلات زیرساختی در اینترنت کشور، به خوبی انجام شد.

ما اکنون بر طراحی مدلهای اصلی در خلق گیمیفیکیشن در آموزش مدیریت کسب و کار مسلط هستیم و تلاش می کنیم بخش های مختلف آموزش خود را به این ابزار مجهر کنیم. ما همچنان با کمک هیات علمی و پشتیبانی دانشجویان دوره های MBA و DBA  بازی ها، ابزارها و روشهای قدرتمندتری را برای انتقال دانش مدیریت و کسب و کار طراحی خواهیم کرد.

درباره دوره آنلاین MBA بیشتر بدانید

درباره دوره DBA بیشتر بدانیدSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا