خبر

چرا پوتین با رد فوری پیشنهاد میانجی گری اسرائیل بهترین کار را کرده است؟


شفقنا- رای الیوم نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با رد پیشنهاد نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل برای میانجی گری در بحران اوکراین بهترین کار را کرده است زیرا این پیشنهاد منعکس کننده دوز سنگینی از فریب و ریاکاری سیاسی است و تلاش ساختگی اسرائیل برای پوشیدن «لباس بی طرفی» در این درگیری محسوب می شود که به احتمال قوی در روزها و هفته های آینده تشدید خواهد شد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب با اشاره به این موضوع در روزنامه اینترنتی رای الیوم نوشت: منطق متعارف از سپیده دم تاریخ می گوید که میانجی گر باید بی طرف باشد، کارنامه قابل قبولی در حل و فصل منازعات داشته باشد و جانب یک طرف را به ضرر طرف دیگر نگیرد در حالی که رژیم اشغالگر اسرائیل که به جرایم جنگی و غصب اراضی و مقدسات متهم است و فجیع ترین انواع تبعییض نژادی را مرتکب می شود، هیچ یک از این شرایط را ندارد.

بنت که مبادرت به تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین کرد، پیشنهاد میانجی گری را به درخواست ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین ارائه کرد که گفته می شود تابعیت اسرائیلی دارد. همین درخواست به تنهایی برای لغو هرگونه میانجی گری اسرائیل قبل از شروع آن کافی است.

گمان نمی رود که پوتین اظهارات دو روز گذشته «این میانجی گر» یعنی بنت را فراموش کند که در آن تاکید کرد که دولتش در بحران اوکراین در کنار متحد سنتی دولت عبری است؛ موضوعی که وزارت امور خارجه روسیه را به اعتراض رسمی واداشت.

روسیه پوتین در ده سال اخیر بویژه در پرونده سوریه، خدمات ارزنده ای را به اسرائیل ارائه کرده است؛ جایی که از بیش از سیصد حمله موشکی اسرائیل در عمق سوریه چشم پوشید و همین موضوع انتقادهای شدیدی از سوی بسیاری از رسانه های عربی به دلیل سکوت نسبت به این حملات متوجه او کرد. وی همچنین اجازه نداد  سوریه به عنوان شریک راهبردی روسیه، از سامانه های موشکی اس 300 برای مقابله با حملات اسرائیل  استفاده کند در حالی که این موضوع، حق دفاع مشروع از خود است که در قوانین الهی و وضعی نیز تضمین شده است.

ایستادن اسرائیل در سنگر آمریکا در جنگ اوکراین، قبیح ترین شکل ناسپاسی و نمک نشناسی به روسیه است و قبیح تر از آن، جسارت ارائه پیشنهاد میانجی گری به نمایندگی از یکی از طرف های این درگیری  یعنی رئیس جمهوری اوکراین است و اوج وقاحت، خودخواهی و تحقیر احساسات طرف دیگر را نشان می دهد.

خبر در رای الیومSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا