خبر

چارچوب هماهنگی: دستگاه قضا با عاملان ثابت شده و یا ناقلان اطلاعات نادرست مربوط به تهدید سیاسیون برخورد کند


شفقنا-چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی در نشست امروز خود درباره شماری از مسائل مهم سیاسی و پرونده نرخ دلار رایزنی کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الفرات، چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی در این نشست خود که در منزل «هادی العامری»، رئیس ائتلاف الفتح برگزار شد، خواستار بازبینی در نرخ دلار در راستای تحقق رفاه شهروندان و رفع آثار منفی ناشی از آن شد و بر لزوم اتخاذ اقدامات لازم برای رفع ظلم از طبقات محروم و اقشار کم‌درآمد تاکید کرد.

چارچوب هماهنگی در ادامه بر احترام به سازوکار قانونی فعالیت پارلمان و نظارت این نهاد بر قوه مجریه و احترام به تفکیک قوا و اهمیت نقش قوه مقننه تاکید کرد و مخالفت خود را با استفاده از پارلمان برای تسلط بر قوه مقننه و مجربه به منظور اهداف سیاسی خارج از روال قانونی معمول آن در راستای تضمین ایفای نقش نظارت و قانون‌گذاری پارلمان به دور از وزن‌کشی و رقابت سیاسی اعلام کرد.

چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی در پایان اظهار داشت: ما با نگرانی شدید انتشار اخبار در معرض تهدید قرار گرفتن برخی سیاسیون را پیگیری می‌کنیم؛ اخباری که اگر صحیح باشد، امری غیر قابل پذیرش و محکوم به شمار می‌رود و ما از دستگاه‌های ذیربط می‌خواهیم درباره صحت این اخبار تحقیق کرده و اقدامات قانونی را در حق عاملان ثابت شده و یا ناقلان اطلاعات نادرست به خاطر اخلال در امنیت و آرامش کشور اتخاذ کند چرا که این روش‌ها کاملا به دور از روحیه فعالیت سیاسی و کنش ملی است.

پیش از این، «سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر به عدم سکوت در خط و نشان کشیدن علیه شرکاء و هم‌پیمانان این جریان در دولت اکثریت ملی تهدید کرده بود.

صدر در توئیتی نوشت: بار دیگر صدای وحوش درنده که زبانی جز تهدید نمی فهمند، بلند شده است، بار دیگر شرکاء و هم‌پیمانان در دولت اکثریت ملی (که نه شرقی و نه غربی است) را تهدید می کنند؛ دولتی که نزدیک است نور آن سراسر کشور را روشنایی بخشد، دوستی میهن نشانه ایمان است.

وی در پایان گفت: تهدید و خط و نشان کشیدن کافی است،ما کشور را به دست افراد فاسد بازنخواهیم گرداند، میهن را به کسانی که در ورای مرزها هستند، نخواهیم فروخت، اکثریت مردم با دولت اکثریت ملی موفق هستند و ما در قبال این وضعیت دست بسته و بی‌تفاوت نخواهیم ماند و اجازه نخواهیم داد تا تروریسم و فساد بر ما مسلط شود، تاریخ ما سرشار از قدرت، صبر و ثبات است.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق و از سران ائتلاف حاکمیت به عنوان گروه‌های هم‌پیمان با جریان صدر نیز پیشتر گفته بود: از همان آغاز ما سیاست را به جای سلاح انتخاب کردیم؛ سلاحی که در مناطق‌مان علیه ما استفاده می شد، زیرا ما یقین داشتیم وطن با خشونت ساخته نمی شود بلکه این آزادی، عدالت و برابری بر اساس قانون اساسی و قانون است که وطن را می سازد.

وی در توئیتی نوشته بود: امروز اراده‌های غیرمنضبطی ظهور یافته که تلاش دارد اقتدار دولت را با ویران کردن ارکان آن و تهدید طیف های مردم بشکند، ما از سلاح و تهدید دیگران نترسیده و آن را قبول نکرده ایم، ما رویکرد محکم خود در ساخت کشور به دور از خشونت را تغییر نداده و نخواهیم داد.

«نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون هم در واکنش به توئیت صدر از شورای عالی قضایی خواست اگر صدر نتواند ادله و مستندات در معرض تهدید قرار گرفتنش را اثبات کند، وی را محاکمه کند.

صدر روز گذشته (دوشنبه) از نجف اشرف به بغداد سفر کرده و احتمالا قرار است با رهبران گروه‌های سیاسی درباره بحران سیاسی کنونی و روند تشکیل دولت آتی رایزنی کند.

صدر با تشکیل ائتلاف مشترک با بارزانی، الحلبوسی و الخنجر به دنبال تشکیل دولت اکثریت ملی و حذف نوری المالکی از قدرت بنا به اختلافات دیرینه است.

این خبر را در الفرات ببینید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا