خبر

پیشرفت ۳ کیلومتری حفاری در تونل جمع‌آوری آب‌های سطحی بزرگراه فتح – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عبدالمهدی حسینی، پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی محدوده بزرگراه فتح را یکی از مجاری در حال اجرای حوضه آبریز چیتگر دانست و گفت: این تونل که به روش مکانیزه و با استفاده از دستگاه حفار تی بی ام در بخش حدفاصل مجرای کاروانسرا سنگی تا مجرای شهریار در حال اجرا است شامل چهار فاز به طول کلی ۵۵۴۴ متر بوده و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۹۸ آغاز شده است.

وی با اشاره به اتمام عملیات حفاری و نیز اتمام عملیات حفاری فاز دوم پروژه، عنوان کرد: تاکنون ۳۰۳۵ متر از طول این تونل با موفقیت حفاری شده است و پیشرفت کلی عملیات اجرایی از مرز ۷۵ درصد فراتر رفته است.

مدیرعامل شرکت خاکریزآب با بیان آنکه رشد چشم‌گیر ساخت و ساز در غرب تهران منجر به کاهش اراضی نفوذپذیر، تغییر حجم رواناب‌ها و افزایش احتمال جاری شدن سیلاب شده است، طراحی و اجرای یک حوضه آبریز در غربی‌ترین محدوده تهران را اجتناب ناپذیر دانست و افزود: حوضه آبریز چیتگر در محدوده رودخانه وردآورد و با بکارگیری سامانه‌ها، مجاری و الگوهای پیاده سازی متفاوت طراحی شده تا رواناب‌های مناطق ۲۱ و ۲۲ شهرداری تهران با عبور مطمئن از کانال‌های ارتباطی به سمت تخلیه گاه مناسب (شاخه‌ای از رودخانه کرج) هدایت شوند.

دستگاه حفار TBM مورد استفاده در این پروژه از نوع EPB بوده و به دلیل ایمنی بالا در حفاری و حفظ فشار خاک در زمان اجرا، دارای کمترین ریسک برای شهر و شهروندان است. قطر تونل در حال اجرا با این سیستم ۳.۷ متر بوده و طول کل دستگاه به‌همراه تجهیزات جانبی آن به ۷۰ متر می‌رسد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا