خبر

پوتین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، آخرین تحولات و رویدادهای مربوط به بحران اوکراین به شرح زیر است:

۲۳:۵۵ زلنسکی: با بایدن صحبت کردم

رئیس جمهور اوکراین در واکنش به اقدام مسکو در به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه دونتسک و لوهانسک، گفت که با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره تحولات اخیر رایزنی کرده است.

«ولودیمیر زلنسکی» همچنین افزود که شورای امنیت ملی اوکراین نشستی را برای بررسی تحولات اخیر برگزار خواهد کرد.

۲۲:۴۹ پوتین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت

رئیس جمهور روسیه شامگاه دوشنبه در سخنانی گفت که اوضاع در منطقه دونباس در شرق اوکراین به مرحله بحرانی و دشواری رسیده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه شامگاه دوشنبه در سخنانی تلویزیونی گفت: این جوزف استالین بود که اوکراین را آزاد کرد و برخی اراضی را برای تشکیل دولت به آن داد و اوکراین بخشی جدایی ناپذیر از تاریخ ما است. رئیس جمهور روسیه ادامه داد: اوکراین برای ما نه تنها یک کشور همسایه است بلکه ما دارای فرهنگ و دین مشترکی هستیم و در آنجا اقوام داریم. اوکراین معاصر به شکل کنونی خود توسط روسیه و پس از انقلاب ۱۹۱۷ تشکیل شد. پوتین همچنین با بیان اینکه اوضاع در منطقه دونباس به مرحله حاد و دشواری رسیده است، افزود: منطقه دونباس از حاکمیت روسیه خارج شده و به حاکمیت اوکراین منتقل گردید.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: کمک‌هایی که روسیه از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۰ به اوکراین اعطا کرده است بالغ بر بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است. اوکراین همواره از همکاری با روسیه بهره می برده و به هیچیک از تعهدات خود عمل نکرده است. اوکراین در گذشته گاز روسیه را سرقت می‌کرد و از برگه انرژی برای باجگیری از روسیه استفاده می‌کرد.

پوتین افزود: رهبران اوکراین نتوانستند دولتی حقیقی برپا نمایند و این امر به تکیه کردن آنها به کشورهای بیگانه همچون ایالات متحده آمریکا منجر گردید. این نیروهای بیگانه هستند که امور اوکراین در تمام سطوح را مدیریت می‌کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تهدید کرد که تصمیم احتمالی پوتین مبنی بر به رسمیت شناختن استقلال مناطقی از شرق اوکراین، با پاسخ قاطع و یکپارچه غرب مواجه خواهد شد.، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواست از به رسمیت شناختن جمهوری‌های خودخوانده شرق اوکراین خودداری کند.بورل مدعی شد امنیت اوکراین به منزله امنیت اتحادیه اروپا است و او با نگرانی نشست شورای امنیت ملی روسیه را دنبال می‌کند. وی همچنین گفت اتحادیه اروپا و شرکایش آماده هستند که به این اقدام روسیه واکنشی قاطعانه نشان دهند.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید: برلین باید کی یف را برای اتخاذ موضعی سازنده تر تحت فشار قرار دهد و این کشور را مجاب به پایبندی به پیمان مینسک کند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گفتگو با آنالنا بائربوک همتای آلمانی تاکید کرد که تنها راه فرونشاندن بحران اوکراین، پایبندی به توافق مینسک است. وی از دولت برلین خواست که رهبری اوکراین را برای اتخاذ موضعی سازنده تر تحت فشار قرار دهد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز دوشنبه چشم انداز توافق مینسک را تیره تلقی کرد. وی قرار است تا ساعاتی دیگر درباره به رسمیت شناختن جمهوری‌های روس تبار شرق اوکراین، اعلام نظر کند.

فرانسه: پاریس جمعه میزبان لاوروف است

گفته می‌شود که در ادامه تلاش برای رفع دیپلماتیک بحران اوکراین، وزیر خارجه روسیه روز جمعه به دعوت همتای فرانسوی، به پاریس خواهد رفت.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دعوت ژان ایو لودریان همتای فرانسوی را برای سفر به پاریس پذیرفته است. این دیدار که برای روز جمعه تدارک دیده شده شامل مشورت‌ها در راستای مقدمه چینی برای دیدار احتمالی میان رؤسای جمهور روسیه و آمریکا است.پیشتر هم کاخ الیزه اعلام کرده بود که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر پوتین همتای روس درباره برگزاری نشستی پیرامون موضوع اوکراین با یکدیگر به توافق اولیه رسیده‌اند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا