خبر

وزیر فرهنگ با رییس جمهور، رییس مجلس و نخست وزیر لبنان دیدار کرد


شفقنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به لبنان با میشل عون رییس جمهور لبنان، نبی بری رییس مجلس و نجیب میقاتی نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

به گزارش شفقنا، محمد مهدی اسماعیلی در این دیدارها با اشاره به سابقه دیرینه فرهنگی دو کشور گفت: دولت مردمی برنامه های وسیعی برای گسترش تعاملات فرهنگی در منطقه دارد و لبنان به سبب دوستی و سابقه طولانی فرهنگی و تمدنی با ایران، اولین مقصد دیپلماسی فرهنگی در این دوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: چهره های مطرح علمی دو کشور تاثیرات بسیاری بر مردم ایران و لبنان داشته اند. علما، فضلا و دانشمندان ایرانی و لبنانی سبب ساز اشتراکات فرهنگی شده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان گفت: این رویداد مهم می تواند فصل نوینی از مناسبات فرهنگی با دو کشور را رقم بزند و تلاش های وزیر فرهنگ لبنان برای برگزاری این هفته شایسته تقدیر است و امیدواریم رویداد مشابه در ایران با حضور هنرمندان لبنانی رخ دهد. دکتر اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود سلام آیت الله رییسی به مقامات لبنانی را ابلاغ کرد.

اسماعیلی در کاخ بعبدا هم با میشل عون رئیس جمهور لبنان درباره مناسبات دو جانبه و اهمیت توسعه تبادلات فرهنگی رایزنی کرد. عون در این دیدار فرهنگ غنی ایران و سابقه دیرین روابط دو ملت را مهمترین پشتوانه برای تعمیق روابط فرهنگی دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در دیدار ظهر امروز هم میهمان نبیه بری رئیس مجلس لبنان بود. مولفه‌های برجسته فرهنگ مقاومت و لزوم ارائه آثار فاخر هنری در این زمینه، از مهمترین محورهای گفتگوی محمد مهدی اسماعیلی با نبیه بری رئیس مجلس لبنان بود.

نخست وزیر لبنان نیز ضمن خوش آمد گویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران با استقبال از پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی لبنان در تهران گفت: اشتراکات فرهنگی می تواند بیش از گذشته دو کشور را به هم نزدیک کند.

نجیب میقاتی افزود: سال های گذشته که به ایران سفر کردم، از نزدیک مشاهده کردم که مردم ایران تا چه میزان با شخصیت های فرهنگی لبنانی آشنا هستند و مردم لبنان نیز این آشنایی و صمیمیت را نسبت به ایران حس می کنند.

نخست وزیر لبنان با اشاره به دیگر زمینه های همکاری بین ایران و لبنان خاطر نشان کرد: ایران در طول سال های گذشته همکاری ها و مساعدت های مهمی در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با لبنان داشته است و طبق یک ضرب المثل لبنانی، همسایه نزدیک از برادر دور بالاتر است و حضور ایران و لبنان در یک منطقه را به نوعی می توان همسایگی دانست.

میقانی با استقبال از برگزاری هفته فرهنگی لبنان در ایران تاکید کرد: امیدواریم در ادامه برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان، این رویداد با تعامل وزیران فرهنگ‌ دو کشور در ایران نیز برگزار شود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا