خبر

وزیر امور خارجه عراق: گسترش درگیری در اوکراین سبب انفجار منطقه می شود


شفقنا- وزیر امور خارجه عراق خواستار حل و فصل درگیری روسیه و اوکراین از طریق گفتگو و مذاکره شد و گفت: در غیر این صورت به وضعیت انفجار خواهیم رسید و عراق و ایران و کشورهای حوزه خلیج (فارس) از مرزهای این انفجار دور نیستند.

به گزارش شفقنا از ایسنا، فؤاد حسین در مصاحبه با روزنامه الشرق الأوسط با اشاره به بحران شکل گرفته میان روسیه و اوکراین و تاثیر آن بر خاورمیانه اظهار کرد: ما بسیار نگران این وضعیت هستیم، اگر خدای ناکرده به یک جنگ بزرگ تبدیل شود، منجر به یک جنگ جهانی خواهد شد که در بسیاری از نقاط جهان ویرانی به بار خواهد آورد. این درگیری ممکن است منطقه عربی را تحت تأثیر قرار دهد، چراکه روسیه یک کشور بزرگ است و منافع زیادی در منطقه و نفوذ زیادی دارد و آمریکا نیز یک ابر قدرت است که در کنار اتحادیه اروپا در منطقه حضور دارند.

وی افزود: اگر این جنگ گسترش یابد آتش آن به منطقه نیز خواهد رسید، به همین دلیل ما خواهان حل این درگیری از راه گفت‌وگو و مذاکرات هستیم؛ چراکه در غیر این صورت به وضعیت انفجار خواهیم رسید و عراق و ایران و کشورهای حوزه خلیج (فارس) از مرزهای این انفجار دور نیستند. حل و فصل این مشکل از طریق گفت‌وگو و مذاکره به سود منطقه بوده که عراق نیز جزئی از آن است.

حسین ادامه داد: به نفع منطقه نیست که جنگ شکل بگیرد، چراکه منطقه و به ویژه عراقی‌ها شاهد جنگ‌های مختلف بوده‌اند، در واقع ما قربانی جنگ‌های مستمر هستیم و سه یا چهار نسل عراق در جنگ متولد و در جنگ بزرگ شده اند، این نسل‌ها قربانی این جنگ‌های داخلی و خارجی شده‌اند که حدود ۵۰ سال در عراق به طول انجامیده است و به همین دلیل است که ما مخالف جنگ و خشونت هستیم.

وی همچنین گفت: ما با کشورهای همسایه مشکلات زیادی داریم، اما به موضوع خشونت فکر نمی‌کنیم. باید مسیر گفتگو و مسیر مذاکره انتخاب شود و زمانی که از یک درگیری بزرگ میان یک ابرقدرت و سایر کشورها یا سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) صحبت می‌کنیم، طبیعی است که نگرانی شدیدی در منطقه نسبت به شعله‌ور شدن یک جنگ و کشیده شدن ادامه آن به منطقه شکل بگیرد.

فؤاد حسین درباره ارزیابی روابط بغداد با دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت: این رابطه با یک کشور متحد است. طرف آمریکایی نقش مهمی در ائتلاف بین‌المللی برای سرنگونی رژیم سابق داشت. آمریکا در کنار کشورهای دیگر در زمینه مقابله با داعش در عراق نیز ایفای نقش کرد.

وی افزود: عراق برای ساخت زیربناهای خود در بخش نفت و دیگر زمینه‌ها نیازمند روابط با کشورهای غربی است؛ چراکه به دلیل جنگ‌های داخلی و خارجی تمامی زیربناهای کشور تخریب شده است.

وزیر خارجه عراق ادامه داد: ما باید درب را به روی جهان باز کنیم و روابط خوبی ایجاد کنیم. به همین دلیل است که می بینیم که رابطه بغداد با واشنگتن قوی است.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا