خبر

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای انگلیسی خود رایزنی کرد


به گزارش بخش سیاسی سایت خبرمهم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  در تماس با لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به گفتگوهای خود با همتای آلمانی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ گفت: در این گفتگوها به پیشرفت های خوبی رسیده ایم و هیئت های مذاکره کننده در وین سخت در تلاش هستند تا به یک توافق خوب دست یابند.تسریع در دستیابی به توافق نیازمند اراده جدی برای اتخاذ تصمیم سیاسی شجاعانه از سوی طرف های غربی است.

در این تماس دو طرفین تاکید کردند که بازپرداخت بدهی های معوق انگلیس به ایران از موضوعات اصلی فی مابین است و ضروری است هر چه زودتر در مسیرمناسب حل و فصل شده و بدهی لندن به تهران تادیه شود.

 تراس وزیر امور خارجه انگلیس نیز در این‌گفتگوی تلفنی، ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و گفتگوها برای حل مشکل بدهی به ایران ، نقطه نظرات لندن را در این خصوص و در مورد مذاکرات وین تشریح‌ کرد و روابط رو به رشد میان انگلیس و جمهوری اسلامی ایران را تامین کننده منافع دو کشور دانست.

 تراس در پایان ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک با همکاری مستمر طرفین و بر مبنای اصول بنیادین، موضوعات دوجانبه فی مابین از جمله موضوعات کنسولی مرتبط با زندانیان و همچنین تادیه بدهی های معوقه انگلیس به تهران حل و فصل شوند.

« وزیر امور خارجه انگلیس حدود دو ماه پیش هم گفته بود که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی کشورش به ایران یک «بدهی قانونی» است و دولت لندن می‌خواهد آن را پرداخت کند.

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس هم در جلسه پارلمان این کشور ادعا کرده بود که تهدید تحریم‌ها مانع پرداخت این بدهی به ایران شده است.با این حال گاردین نوشته انگلیس از زمان خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) خودش مسئولیت اجرای قوانین تحریم‌ها را به عهده داشته و بنابراین می‌تواند همین الان بدهی‌اش به ایران را ادا کند.

«جرمی هانت» وزیر خارجه پیشین انگلیس آبان‌ماه سال جاری در مصاحبه با شبکه «اسکای‌نیوز» با بیان اینکه درخواست ایران قانونی است بر ضرورت پرداخت این بدهی تأکید کرده بود.»Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا