خبر

هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری در قالب خریدهای اینترنتی نوروزی


معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور با هشدار درباره کلاهبرداری در قالب خریدهای اینترنتی نوروزی، از افزایش جرایم در اینستاگرام و ایجاد پیج ها و کانال های فروشگاهی خبر داد.

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، سرهنگ رامین پاشایی در این باره، اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن ایام پایانی سال و افزایش خریدهای نوروزی نظر به رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان مربوط مبنی بر کاهش تردد های غیر ضروری در سطح معابر شهری و استقبال عمومی هموطنان برای تهیه و تدارک مایحتاج مورد نیاز یکی از بسترهای جذاب و پر مخاطب ثبت سفارش، صفحات فروشگاهی در شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

وی افزود: متاسفانه به علت ساماندهی مشاغل متعدد فعال در پلتفرم شبکه های اجتماعی اینستاگرام و یا سایر کانال های پیام رسان غیر بومی بستر مناسبی را برای وقوع کلاهبرداری مالی از هموطنان شده و همه روز پرونده ها و شکوائیه های قضائی متعددی به مراجع قضائی و انتظامی کشور به خصوص پلیس فتا تحمیل می گردد.

این مقام انتظامی در ادامه با اشاره به سبک و نوع وقوع جرایم در این پیج ها و کانال های فروشگاهی بیان کرد: شایعترین نوع کلاهبرداری در این حوزه ساخت صفحات جعلی و تبلیغ دروغین اجناس است که اصلا وجود خارجی ندارد و عمدتا با قیمت پایین تر از عرف بازار به نمایش گذاشته می شوند.

معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور گفت: کلاهبرداران در این شگرد پس از ثبت سفارش و دریافت قیمت محصولات پاسخگوی متقاضیان نیستند و یا پس از تبلیغ اجناس اصل و اورجینال و ثبت سفارش و دریافت هزینه های موارد توافق ، کالاهای کپی و یا بی کیفیت را برای سفارش دهندگان ارسال می کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه عرضه و فروش کالاهای قاچاق که عمدتا شامل البسه و پوشاک است و می تواند تهدیدی علیه تولید کنندگان و فعالان حوزه داخلی باشد به صورت کاملا سازمان یافته و حرفه ای در این پیج های تجاری فاقد مجوز کسب و کار در جریان است.

این مقام انتظامی ضمن بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد کلاهبرداری ها با راه اندازی و تبلیغ پیج ها و کانال های تجاری و پلتفرم های خارجی از جمله اینستاگرام در حال وقوع است، عنوان کرد: اجرای طرح های عملیاتی پیش دستانه و نظارت بر نحوه فعالیت این پیج ها و کانال های فروشگاهی یکی از اولویت های پلیس فتا بوده و همه روزه پرونده های قضائی متعددی علیه مرتکبان و متهمان و دفاع از مال باختگان در پلیس فتا در حال پیگیری است .

معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی تصریح کرد: عدم وجود نظام ساماندهی مشاغل تجاری و فروشگاهی در اینستاگرام و سایر کانال های پیام رسان غیر بومی که حلقه مفقوده تولید امنیت مالی برای کاربران و متقاضیان خرید محسوب می شد، اقدام قضائی و انتظامی علیه مرتکبان  اینگونه جرایم و تخلفات را دچار مشکل نموده است .

این مقام سایبری از هموطنان خواست برای سفارش اجناس ، درخواست خود را صرفا از سایت های فروشگاهی که دارای مجوز قانونی و درگاه های رسمی بانکی که تحت دامنه شرکت شاپرک هستند، انجام دهند و از ثبت سفارش و پرداخت وجوه کالا و خدمات قبل از تحویل در بستر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها جدا خودداری کنند .

براساس گزارش پایگاه خبری پلیس، این مقام مسئول به هموطنان توصیه کرد: در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا