خبر

هشدار ایران به افغانستان درباره رهاسازی آب رود هیرمند


شفقنا- تاکنون اقدامی در خصوص آزادسازی حقابه ایران صورت نگرفته و تذکرهای لازم نیز در این زمینه به افغانستان داده شده که امیدواریم در روزهای آینده این مهم اتفاق بیافتد.

به گزارش شفقنا، علی‌اکبر محرابیان صبح امروز در حاشیه بازدید از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، با اشاره به موضوع حقابه هیرمند، با بیان اینکه طی سه ماهه اخیر مذاکرات متعددی در این رابطه با طرف‌های افغانستانی انجام شده، خاطرنشان کرد: در سفری که وزیر مربوطه افغانستان به ایران داشت، مذاکره‌ها دنبال و جلسه کمیساران آب نیز در افغانستان تشکیل شد، همچنین سه نوبت با وزیر و مسئولان افغانستان به‌صورت تلفنی پیگیر حقابه جمهوری اسلامی از آب هیرمند شده‌ایم.

او با بیان اینکه طرف افغانی اظهار کرده حقوق ایران را به رسمیت می‌شناسد، گفت: تاکنون اقدامی در خصوص آزادسازی حقابه ایران صورت نگرفته و تذکرهای لازم نیز در این زمینه به افغانستان داده شده که امیدواریم در روزهای آینده این مهم اتفاق بیافتد.

 

تولید برق نیروگاه‌ها با تمام ظرفیت در پیک تابستان

وزیر نیرو در ادامه درخصوص تدابیر اندیشیده شده برای تأمین برق مورد نیاز در تابستان پیش‌رو، با بیان اینکه تمامی تعمیرات نیروگاه‌های کشور تا قبل از پیک تابستان ۱۴۰۱ به پایان می‌رسد، خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از نیروگاه‌های بخار و گاز باید مراحل تعمیرات اساسی را انجام دهند که بیش از ۵۰ درصد تعمیرات به پایان رسیده است.

او با بیان اینکه تعمیرات نیروگاه‌ها تا خردادماه به اتمام می‌رسد، گفت: تا خرداد ماه و قبل از پیک برق تابستان ۱۴۰۱ تمامی تعمیرات به پایان رسیده و نیروگاه‌های کشور با تمام ظرفیت آماده تولید انرژی برق خواهند بود.

 

بازگشت بخش قابل توجهی از مشترکان برق به سطح الگو

محرابیان با اشاره به اعمال تعرفه برق بر اساس مصوبه اخیر دولت، تصریح کرد: از ابتدای بهمن‌ماه، تعرفه برق بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ و مصوبه دولت محاسبه شده و یکم اسفندماه قبوض صادر می‌شود.

او با بیان اینکه تعرفه‌ها برای مشترکانی که کمتر از الگوی تعیین شده مصرف برق داشته باشند، تغییر نخواهد کرد، افزود: بر اساس آمار، بخش قابل توجهی از مشترکان بعد از اعلام نحوه محاسبه تعرفه برق به سطح الگو بازگشته‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به موضوع آب نیز یادآور شد: فعلاً آئین‌نامه تعرفه آب در دولت تصویب نشده، اما مدل مدیریت مصرف در این زمینه نیز به شکل برق خواهد بود.

او با اشاره به تأثیر پیشرفت‌های مذاکرت وین بر افزایش ظرفیت برق گفت: به برنامه‌ریزی توسعه‌ای که برای صنعت آب و برق تدوین شده، با توافق یا بی ‌توافق متعهد هستیم و افزایش ظرفیت ۳۵ هزار مگاواتی را در عرض ۴ سال برنامه‌ریزی کردیم که در حال حاضر اغلب واحدها در مراحلی از پیشرفت هستند.

محرابیان در ادامه با اشاره به توانایی و پتانسیل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران، اظهار کرد: با توجه به ظرفیتی که کشور در احداث نیروگاه دارد، لازم است چنین شرکتی نیز در حوزه تعمیرات نیروگاه‌ها در نظر گرفته شود.

او با بیان اینکه این شرکت سابقه طولانی در حوزه تعمیرات نیروگاهی دارد و از دهه ۷۰ فعالیت خود را با هدف تعمیرات نیروگاه‌های کشور آغاز کرده است، افزود: اکنون بخشی از تعمیرات نیروگاه‌های کشورهای عراق و سوریه نیز در این شرکت انجام می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به بازدید خود از مجموعه شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران گفت: بازدید امروز به‌منظور بررسی روند پیشرفت تعمیرات نیروگاهی کشور بود که خوشبختانه نتایج خوبی حاصل شده است.

محرابیان در ادامه درباره واگذاری کنتورهای هوشمند اقساطی گفت: از ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ واگذاری کنتورها انجام و هزینه‌ها به صورت اقساط دریافت خواهد شد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا