خبر

نگرانی جان بولتون از نفوذ «سندرم هاوانا» به کاخ سفید


شفقنا – مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ، نسبت به خطری که «سندرم هاوانا» برای آمریکا و شخص رئیس جمهور آمریکا ایجاد می کند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از آرتی عربی، جان بولتون، خواستار افشای این بیماری مرموز شد که دیپلمات های آمریکایی در سراسر جهان را مبتلا کرده است.

او در کلیپ‌هایی از مصاحبه‌ای که روز یکشنبه آتی در شبکه تلویزیونی برنامه 60 دقیقه در سی بی اس پخش می‌شود، می‌گوید: «اگر ما در جنگ هستیم و حریف می‌تواند رئیس‌جمهور و نزدیک‌ترین مشاوران یا فرماندهان او را در میدان فلج کند، این ما را بسیار ضعیف می‌کند».

بولتون افزود: «نمی‌دانیم واقعاً با چنین تهدیدی مواجه هستیم یا خیر، اما ترجیح می‌دهم از هم‌اکنون تمرکز کرده و پاسخ را پیدا کنیم تا اینکه دیر شده باشد.»

به گفته خبرگزاری فرانسه، «سندرم هاوانا» که گاهی با سردرد، حالت تهوع و آسیب عصبی نشان داده می شود، ابتدا از سوی دیپلمات ها و سربازان آمریکایی در پایتخت کوبا و سپس در سایر نقاط جهان (چین، آلمان، استرالیا، روسیه و اتریش) و همچنین در واشنگتن تحت تاثیر قرار گرفت.

سی ان ان سال گذشته گزارش داد که «به نظر می رسد این سندروم به یکی از مقامات ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید رسیده باشد چرا که به طور ناگهانی هنگام قدم زدن در پارکی در نزدیکی محل اقامت ریاست جمهوری ایالات متحده بیمار شد».

سی‌بی‌اس گفت که با مقامات ارشد امنیت داخلی دولت ترامپ صحبت کرده است که گفته‌اند در زمان حضور در کاخ سفید یا خانه‌هایشان در منطقه واشنگتن دچار سرگیجه، سرگیجه و فراموشی شده‌اند.

ویلیام برنز، رئیس فعلی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در کلیپ‌هایی که از شبکه خبری سی‌بی‌اس نیز پخش شد، گفت: «این یک موضوع بسیار پیچیده با تعداد زیادی از حوادث است که تفسیرهای متفاوتی دارند.»

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در گزارشی در ماه ژانویه اعلام کرد که «هیچ مدرکی برای صدور کیفرخواست برای یک قدرت خارجی در این خصوص وجود ندارد زیرا بیشتر موارد به دلیل شرایط پزشکی از جمله بیماری های تشخیص داده نشده یا عوامل محیطی و فنی است.»

پس از حدود ده روز، دولت آمریکا به نقل از گروهی از کارشناسان نشان داد که امواج الکترومغناطیسی باعث ایجاد این علائم مرموز شده است.

این خبر را در آرتی عربی می توانید ببینید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا