خبر

نکوهش اختلاف عالمان از نظر امیرالمؤمنین/ یک بام و دو هوا | جهان محتوا


سجاد جاوید

به گزارش بخش اجتماعی سایت خبری آنها، مدتی است که برخی از مسئولان و روحانیون در خصوص حجاب نظرات و پیشنهادات مختلفی ارائه می کنند. اما این نظرات و پیشنهادات آنقدر متفاوت است که باعث تفرقه و تفرقه ملت می شود. مردم نیز از نظر هرکسی که دوست دارند پیروی می کنند و بر اساس همان عقیده با دیگران رفتار می کنند. گویی نظر مردم وحی است که باید اطاعت کرد. امیرالمؤمنین – صلی الله علیه و آله – در خطبه هجدهم نهج البلاغه تفاوت علما و قضات را تقبیح کرد و فرمود: «خدا یکی است، قرآن یکی است، پیامبر یکی است. یکی پس چرا؟آیا در یک موضوع آراء و نظرات زیاد است؟به نظر می رسد که کلام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از این جهت می آید که وقتی در موضوعی گفته های متعدد علما و قضات وجود دارد باعث تفرقه می شود. امت، عدم اتحاد و یکپارچگی، در حالی که خداوند رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به خداوند و اهل بیت علیهم السلام به وحدت اطمینان داده است، ارائه خدمات شهروندی به زنان و دختران محجبه و رئیس جمهور ستاد اصفهان عمرو ب معروف که درگیری شهروندان را همزیستی تعدادی از شهروندان با سگ عنوان کرد که یکی از آنها مبتلا به بیماری هاری می شود و شهروند می شود در حالی که امر به معروف و نهی از منکر شرایط و احکامی دارد در صورت عدم وجود سگ. رعایت احکام و شرایط و عدم علم و آگاهی از امر به معروف و نهی از منکر، این حق را از رهبر می گیرد، اما وجوب کسب علم و دانش از شرایط و احکام امر به معروف و نهی نیست. از سوی دیگر امام جمعه محترم قزوین در سخنان خود هشدار می دهد ایجاد دوقطبی و در ادامه امام گرگان نیز بر این مهم تاکید دارند که نمی توان مانند رضا روسری را به زور بر سر زنان گذاشت. شاه نتوانست نقاب را بردارد. بارداري زنان در حالي كه ائمه جمعه محترم قزوين و گرجان بر هدايت آرام و هوشيار در خصوص حجاب تأكيد دارند، امام جمعه محترم مشهد بر رويكرد تبعيض آميز اصرار مي ورزند، همان اختلاف ديدگاهي كه منجر به تفرقه و دوقطبي هر چند نظر مي شود. . ائمه جمعه در قزوین و کراجان مورد قبول عوام و مراجع حتی رهبر معظم انقلاب هستند و حتی رهبر معظم انقلاب نیز در این زمینه به تساهل دعوت کردند; امر به معروف و نهی از منکر است مگر در شرایط و مدارا. عدم تبعیض و ایجاد اختلاف. بهتر است روحانیون مخصوصاً ائمه جمعه در نظر داشته باشند که هر چه می گویند و هر کاری که انجام می دهند دین مبین اسلام است پس در اظهار نظر شخصی خود بگویند این نظر شخصی من است، بلکه نظر من است. نظر شخصی. هرکی نظر کلی داد خدای نکرده.. اسلام ضرر می کنه.

2. فرضیه:

اگر چه قرآن، خدا و رسول خدا به فرموده امیرالمؤمنین(ع) یکی هستند، اما چرا در نحوه برخورد با زنان و دخترانی که بی حجاب هستند، سخنان متضادی میان مسئولان و روحانیون وجود دارد؟ آیا با نظرات شخصی و متضاد باعث اتحاد یا تفرقه می شویم؟ چرا با ایجاد یک رویه صحیح و استاندارد موافقت نمی کنند؟

3. پیشنهاد و راه حل:

در قوه قضائیه اگر در مورد موضوعی چندین رأی مختلف صادر شود، این موضوع برای صدور رأی وحدت رویه به هیأت عمومی شعب دیوان عالی کشور ارجاع می شود. پس از اجماع در آن شوراي محترم، راي به ترتيب با نظر اكثريت اعضا صادر مي شود كه فصل سخنان مذكور مي باشد. در مورد حجاب: ترجیح مراجع، فقها و علمای علوم خانواده، روانشناسی و جامعه شناسی به اتفاق آرا است تا هر روحانی و مسئولی برای خود نسخه ای ننویسد. زیرا استفاده از دست را ممنوع می کند و همه این کار را می کنند. نظر او را بیان نمی کنند و مردم حق و باطل را گمراه نمی کنند.

4. نتیجه:

اگر به این صورت عمل کنیم، در نحوه برخورد با مسئله حجاب، دودستگی و هرج و مرج به وجود می آید. اما اگر برای امر به معروف و نهی از منکر با اتفاق نظر مراجع، فقها و علما در علوم خانواده، روانشناسی و جامعه شناسی، در وحدت و آرامش و در همان گشت ارشاد مرکب از روانپزشک و یک نفر، رویه خاصی اعلام شود. پزشک الف جامعه شناس و متخصص دینی فارغ التحصیل حوزه علمیه است و انشاالله بتوانیم با حفظ وحدت و آرامش جامعه به رعایت هنجارها و انحرافات اجتماعی برسیم.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا