خبر

نفیسی: نحوه تامین منابع مالی یک رسانه، بر استقلال آن تأثیرگذار است


شفقنا رسانه_هفته گذشته خبر محروم شدن سه تن از روزنامه نگاران در هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، باعث ایجاد موجی از اعتراضات نسبت به از بین رفتن استقلال حرفه ای خبرنگاران شد. اما این اتفاق تا چه حد می تواند استقلال حرفه ای تحریریه ها را زیر سوال ببرد؟ ملزومات رسیدن به یک استقلال چیست؟ چه موانعی بر سر راه رسانه ها برای رسیدن به مستقل شدن وجود دارد؟ بیژن نفیسی، روزنامه نگار پیشکسوت در این باره می گوید: یکی از زمینه های مشخص استقلال تحریریه این است که بنیه اقتصادی آن رسانه معلوم باشد. به عبارتی مشخص باشد که منبع مالی آن از کجا تامین می شود. اگر منبع مالی رسانه ای وابسته به یک سازمان یا نهاد باشد، خود به خود استقلال خود را از دست می دهد. چون باید نقطه نظرات آن سازمان را درنظر بگیرد.

 

نفیسی درباره ارتباط این اتفاق با استقلال تحریریه ها به شفقنا رسانه می گوید: مسئله صنفی روزنامه نگاران به شرایط تحریریه ها برمی گردد که از طریق انجمن های صنفی کمبودها، مشکلات و مسائل شان را مطرح می کنند و به یک جمع بندی می رسند و ما نتیجه آن را درون تحریریه ها می بینیم. اگر قرار باشد منتخب روزنامه نگاران در انجمن های صنفی را گزینشی کنیم و یا حالت انتصابی پیدا کند، انجمن صنفی عملاً کارایی و مقبولیتش را در تحریریه ها از دست می دهد.

او ادامه می دهد: طبیعتاً انجمن صنفی را برای شرایط کاری و موقعیت های کارکنان می خواهیم تا به دنبال حقوق این افراد باشند. به عنوان مثال سختی کار خبری، امنیت شغلی و… از طریق تشکل های صنفی پیگیری می شود و در مراجع مربوطه ضمانت اجرایی پیدا می کند. اگر هیئت مدیره آن منتخب روزنامه نگاران نباشد، انجمن تبدیل به یک شیر بی یال و دم می شود و نمی تواند نقشش را به خوبی ایفا کند. سال ها بحث ایجاد یک نظام صنفی رسانه ای است. همانطور که نظام پزشکی، مهندسی و… داریم، قرار بود یک نظام صنفی رسانه ای هم داشته باشیم و این مسئله همچنان حل نشده است. اینکه روزنامه نگاران چند نفر را به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی خود انتخاب می کنند و بعد گفته می شود که صلاحیت این افراد رد شده درحالی که همین افراد در روزنامه فعال هستند، جای سوال است.

این پیشکسوت روزنامه نگاری درباره ملزومات استقلال تحریریه ها توضیح می دهد: یکی از زمینه های مشخص استقلال تحریریه این است که بنیه اقتصادی آن رسانه معلوم باشد. به عبارتی مشخص باشد که منبع مالی آن از کجا تامین می شود. اگر منبع مالی رسانه ای وابسته به یک سازمان یا نهاد باشد، خود به خود استقلال خود را از دست می دهد. چون باید نقطه نظرات آن سازمان را درنظر بگیرد.

نفیسی درباره خلأ های موجود بر سر راه استقلال تحریریه ها، بیان می کند: یکی از موانع مسئله مالی رسانه است. در حال حاضر به دلیل شرایط خاص اقتصادی هزینه کاغذ، چاپ، مرکب، فیلم، زینک و… بالا است. مانع دیگر قوانین حاکم بر رسانه هایمان است. یعنی آن رابطه ای که از نظر قانونی باید بر روی این قضایا داشته باشیم. در قانون مطبوعات آمده است که اگر کسی نسبت به مطلب درج شده در رسانه ای، اعتراضی دارد باید جوابیه آن را برای رسانه بفرستد و در همان محل درج شود. ولی می بینیم که در اکثر مواقع به جای جوابیه، نشریه را تعطیل می کنند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا