خبر

مقام سعودی: رهبری ما مذهبی نیست/ ما قبیله ای هستیم که در جنگ پیروز شدیم


سفیر عربستان در لندن

شفقنا- «خالد بن بندر بن سلطان» سفیر عربستان سعودی در لندن گفت: «رهبری عربستان یک رهبری مذهبی نیست بلکه پس از پیروزی بر سایر قبائل به قدرت رسید».

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی عربی۲۱، خالد بن بندر در مراسمی به میزبانی دانشگاه آکسفورد گفت: «رهبران عربستان سعودی مثل برخی از کشورها، مشروعیت خود را در حکمرانی از یک منشأ مذهبی نمی گیرند».

وی در عین حال ادامه داد: «اما ما مرکز جهان اسلام هستیم».

خالد بن بندر تصریح کرد: «همه رهبران خاورمیانه در گذر زمان گفته اند که با پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) ارتباط نسبی داشته اند تا از این طریق به خودشان در حکمرانی مشروعیت بدهند اما ما این کار را نکرده ایم بلکه ما قبیله ای بادیه نشین هستیم که در جنگ پیروز شدیم».

این مقام سعودی ادامه داد: «ما نقش رهبری دینی را بازی نمی کنیم اما برای اتحاد مسلمانان تلاش می کنیم واین توانایی را داریم».

سفیر عربستان سعودی در لندن در همین مراسم درباره ائتلاف های سیاسی عربستان نیز گفت: «عربستان تا زمانی که دوستانش نظیر آمریکا، فرانسهِ، آلمان و انگلیس وفادار بمانند، نسبت به آنها وفادار خواهد ماند».

او با اشاره به اینکه «عربستان در هر شرایطی در کنار دوستانش می ماند اما گاهی احساس می کند که آنها اینگونه نیستند و از ما پشتیبانی نمی کنند، افزود:«این سنت زندگی است».

سفیر عربستان سعودی در لندن در پاسخ به اینکه آیا بی علاقگی نسبت به آمریکا و غرب مقدمه ی برای ایجاد ائتلاف های جدید به ویژه با روسیه است، تصریح کرد:«عربستان یک رویکرد عملگرایانه را دنبال می کند که در جستجوی دوستان مفید خلاصه می شود».

خالد بن بندر از آزادی های اخیر و انعطاف پذیری ها در عربستان نیز سخن گفت و در این باره اظهار داشت: «این موضوعی عجیب نیست. آنها در واقع اصلاحاتی سعودی برای جامعه با روشی سعودی است».

گفتنی است خالد بن بندر فرزند بندر بن سلطان رئیس سابق سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی است که سفیر عربستان در آمریکا هم بوده است.

خبر در عربی ۲۱Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا