خبر

معنویت جان‌مایه هنر مقدس است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | جهان محتواخبرنگار مهر حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول الاحمدیان صبح امروز پنجشنبه در مراسم اختتامیه اولین جشنواره الوصل در حوزه سناریو گزارش داد. داستانفیلمنامه نویسی برگزار شد، وی با اشاره به لزوم ورود نهادهای دینی از جمله اداره تبلیغات اسلامی به مباحث علمی و نظری حوزه هنری، گفت: طلاب مدارس دینی به منظور بهره مندی از آموزش علمی و مهارت های تفکر و همچنین برای مسئولیت فرهنگی که دارند، باید در این عرصه پیشگام باشند و حضور بیشتری داشته باشند.

ارکان تمدن نوین اسلامی

وی با اشاره به چهار بعد تمدن نوین اسلامی گفت: ایجاد این تمدن که از توصیه های اکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است باید بر چهار رکن بینش به معنای جهان بینی باشد. و عقاید الهی، علم به حس حکمت، عمل، یعنی. مصطفی بر اساس فرهنگ جهاد، تلاش و شخصیت بر مفهوم التزام به اخلاق و ارزش ها باشد.

و افزود: در طول تاریخ هرگاه این چهار رکن در کنار یکدیگر شکل می گرفتند، مدینه فاضله ای متصور می شد. حتی پنج قرن بعد از دوران نسب و هم افزایی و دوست این چهار رکن باعث سعادت و موفقیت مسلمانان در سراسر جهان شده است. اما وظیفه کنونی ما به عنوان یک مسلمان که یک سلسله متمدن را به ارث برده است، احیای این تمدن گمشده است.

هنر مقدس هم در محتوا و هم در ظاهر معنوی است

حجت الاسلام آل احمدی ادامه داد: بازگشت به اوج تمدن اسلامی در گرو استفاده از ابزارهای مختلف مانند هنر است. منظور از هنر در این مقوله، هنر اسلامی و دینی است که دارای قله ای به نام هنر قدسی است. هنر مقدس یعنی هنری که دارای محتوای مقدس و شکلی مقدس و معنوی است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اصفهان ادامه داد: در هنرهای سنتی و بومی مانند معماری، خوشنویسی و غیره شکل معنوی به وضوح دیده می شود. در این هنرها نمادهای معنوی در شکل و فرم کدگذاری می شوند. این نمادها قراردادهایی هستند که توسط هنرمندان کشف شده و در شکل و فرم ظاهر می شوند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال شکل و ظاهر معماری اسلامی برگرفته از روایت پیامبر گرامی اسلام در داستان معراج است. آنجا که جهان را گنبدی عظیم از پوسته سفید که بر چهار پایه در چهار گنج و بر آن چهار کلمه از سوره فاتحه اول قرار گرفته است توصیف می کند. کتاب نوشته شده است و این مثال سبک معنوی هر ساختمان را نشان می دهد استفراغ او این حلزون، عرض و مرز روح است که گنبد آن همه موجودات را می پوشاند. ساقه هشت ضلعی گنبد نمادی از هشت فرشته است که تخت را در دست دارند. به این ترتیب، نگاره ای که پیامبر گرامی برای آفرینش ارائه کرد، مایه حیات و الهام هنرمندان در خلق آثار معماری اسلامی شد.

پیوند نمادهای سنتی تثبیت شده در هنر با خلاقیت و نوآوری کاری چالش برانگیز است

حجت الاسلام احمدی همچنین به ماهیت تحول آفرین و بدیع هنر در کنار پایبندی به اصالت آن اشاره کرد و گفت: ارتباط نمادهای سنتی نهادینه شده در هنرها با خلاقیت و نوآوری مشکل آفرین است. در این راستا باید روح هنر را در قالبی بدیع و خلاقانه حفظ کرد.

وی گفت: برای اینکه در فضای فرهنگی تاثیرگذار باشد باید از ظاهر و مدل های مدرن استفاده کرد. بنابراین راهی جز استفاده از روش ها وجود ندارد علائم تجاری نه در این منطقه در این راستا اصفهان با توجه به قابلیت هایی که دارد علائم تجاری، می تواند نیروی محرکه باشد. یک حرکت گرافیک و یک حرکت هدف در اصفهان امکانات اجرایی زیادی دارد و این فناوری ها می تواند به برند این شهر تبدیل شود.

حجت الاسلام احمدیان افزود: علاوه بر ارتقای فنی فرم و شکل، نقص در تولید محتوا نیز باید برطرف شود و طراحی جشنواره وصل جلوه ای از اعتبار ویژه این هدف گذاری است. هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد انگیزه در هنرمندان برای ارتقای کیفیت محتوای تولیدی است.

وی علاوه بر توصیه به توسعه فنی فرم و تولید محتوای باکیفیت، پروژه‌های دیگری از جمله ایجاد شخصیت‌های خلاق را از دیگر ابزارهای موثر در فضای فرهنگی برشمرد و افزود: ایجاد پرسونای برند متعدد می‌تواند هم افزایی بین حوزه‌های مختلف ایجاد کند. فیلمنامه نویسی، فیلمنامه نویسی و سایر تولیدات محتوای با کیفیت.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا