خبر

معاون نخست وزیر ازبکستان: نقشه راه های همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و ازبکستان تدوین می شود


شفقنا- معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، گفت: برای ارتقای مراودات اقتصادی ایران و ازبکستان نقشه راه های همکاری های دو کشور باید تبیین و امضا شود.

به گزارش شفقنا، عمر زاق اف در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان با تقدیر از مهمان نوازی ایرانیان، گفت: در ۵ ماه اخیر روسای جمهوری دو کشور دو بار با هم ملاقات کرده اند و دستورات و توصیه های لازم را برای ارتقای روابط اقتصادی در فصل جدید روابط دو کشور ارائه داده اند.

او با بیان اینکه مشترکات و روابط فرهنگی، تاریخی، دینی با ایران و ایرانیان داریم، اضافه کرد: اما روابط اقتصادی دو کشور متناسب با این روابط دیرینه فرهنگی نیست و باید توسعه یابد که در این راستا باید گام‌های عملی برداشته شود.

معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان همچنین با اشاره به مشترکات میان دو کشور به ضرب المثل ایرانی اشاره کرد و گفت: ایرانیان می گویند: «همدلی از همزبانی بهتر است» و با همین همدلی باید روابط اقتصادی را ارتقا دهیم.

عمر زاق اف، تهاتر و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک را دو اقدام عملی در این حوزه دانست و بیان کرد: سند کمیته مشترک سرمایه‌گذاری را امضا می‌کنیم و سازوکارهای لازم را برای تداوم فعالیتها و ارتقاء سرمایه‌گذاری پیگیری خواهیم کرد.

او همچنین با بیان اینکه همکاری استان های مرزی برای ارتقای تجارت دو کشور حائز اهمیت است، تصریح کرد: نمایندگان مناطق سه استان ازبکستان حضور دارند و نمایندگان استان های ایران را برای بازدید از ازبکستان دعوت می‌کنیم.

 

روزهای فرهنگی دو کشور برگزار گردد

معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با بیان اینکه به توسعه همکاری ها در حوزه فرهنگ باید توجه شود،گفت: پیشنهاد می‌کنم روزهای فرهنگی دو کشور را برگزار کنیم.

عمر زاق اف، با بیان اینکه در حوزه صنعت گردشگری هم می‌توانیم کارهای خوبی انجام دهیم، ادامه داد: برنامه مشترکی در این حوزه باید اجرا و پیاده سازی شود.

 

نقشه راه های همکاری های دو کشور باید تدوین شود

او همچنین بیان کرد: نقشه راه های همکاری های دو کشور باید تبیین و امضا شود و هر ماه یکبار بر نحوه اجرای آن نظارت گردد.

چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان امروز و فردا، یکم و دوم اسفندماه در تهران در حال برگزاری است.

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا