خبر

مشکل کمبود سرم نداریم/افزایش ظرفیت تولید شرکت ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا اینانلو، در پاسخ به مطلبی در فضای مجازی مبنی بر سهمیه بندی شدن سرم، با بیان اینکه این سازمان هیچ گونه سهمیه بندی را برای سرم در داروخانه‌های منتخب یا خاص اعمال نکرده است، گفت: به دلیل اینکه مصرف و تجویز سرم به صورت بی رویه افزایش یافته، به دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان های مختلف اجازه داده شده که بر اساس اولویت بندی و نیاز مصرف مراکز درمانی، سرم با هدف کنترل تجویز و مصرف، بین مراکز درمانی توزیع شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت اینکه تولید سرم در کشور افزایش یافته و کارخانه‌ها پیوسته در حال تولید و تأمین سرم هستند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ۵ شرکت تولید کننده سرم با همه ظرفیت فعال هستند، تصریح کرد: مقرر شده است این شرکت‌ها حتی تعطیلات عید نوروز را کم کنند و با همه توان تولید داشته باشند.

اینانلو با اشاره به اینکه سرم در سراسر کشور به صورت روزانه توزیع می‌شود، ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی به فراخور منطقه‌ای اولویت‌های توزیع را مشخص می‌کنند، بنابراین ممکن است محدودیت‌هایی در خصوص برخی مراکز ایجاد کرده باشند.

وی اظهار کرد: سازمان غذا و دارو هم اکنون هیچ برنامه توزیعی برای سرم‌های تزریقی اعمال نکرده است، میزان مصرف سرم در شرایط عادی در کشور ماهانه حداکثر ۸ تا ۱۰ میلیون واحد است، اما با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته، این ظرفیت را با کمک تولید کننده ها به ۱۲ تا ۱۴ میلیون واحد در ماه رسانده ایم.

اینانلو عنوان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده، امیدواریم با ادامه این روند و کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر همکاران وزارت بهداشت و با کنترل مصرف بی رویه اقلام دارویی و تجویز منطقی دارو و سرم‌های تزریقی در آینده، مشکلی برای تأمین سرم نداشته باشیم.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا