خبر

مشکلات متعدد در قطب تولید گوجه فرنگی/ کشاورزان بردخون حمایت شوند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | جهان محتوا


خبرگزاری مهر – گروه استان – مهدیه مظفری پور: بردخونیکی از بخش‌های مهم تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل در بوشهر است که هر ساله از اواسط مرداد تا پایان اردیبهشت ماه، زنان و مردان زیادی در این منطقه به کاشت و برداشت این محصول می‌پردازند.

کمبود بارندگی در سال های اخیر، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، کشت بی رویه و بی رویه در کنار چاه های غیرمجاز و عدم نظارت، مشکلات زیادی را برای کشاورزان این منطقه ایجاد کرده است.

کشاورزان در تدارک کاشت این محصول و آغاز فصل زراعی جدید هستند که در این راستا مشکلات و مطالبات این قشر زحمتکش با حضور تعدادی از مسئولان مطرح شد.

لزوم حمایت از کشاورزان

فرماندار دیر نیز در این دیدار بر همکاری کشاورزان برای کاهش سطح زیر کشت و توجه به کشت گندم تاکید کرد.

یونس آرایشگران وی همچنین بر پیگیری و تسهیل در پرداخت تسهیلات، خرید تضمینی، صادرات گوجه فرنگی، پرداخت خسارت به کشاورزان و تحویل تراکتور تاکید کرد.

پشتیبانی از پروژه های گلخانه ای

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر در این جلسه از حمایت این سازمان از راه اندازی گلخانه ها خبر داد و گفت: مطالعات و ساماندهی این شهرک با اعتبارات خودمان انجام می شود و منتظر مشارکت کشاورزان هستیم.

نوز سلیمان تاکید کرد: با وجود هزینه ساخت گلخانه و اعتبار هفت میلیارد تومانی در هکتار چاره ای نداریم جز اینکه به سمت کشت سرپوشیده برویم که قیمت آن با محصول خارج از گلخانه متفاوت است.

منفرد همچنین از تخصیص اعتبار برای طرح اصلاح الگوی کشاورزی و انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه عربی خلیج فارس خبر داد و افزود: جهاد کشاورزی از طرح های آبیاری تحت فشار در سطح استانداری حمایت می کند و در صدد رفع مشکلات است. موضوع آب رقیق و ضایعات آن با همکاری وزارت.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به برنامه دولت برای صادرات گوجه فرنگی و استاندار بوشهر برای تحقق این مهم، ابراز امیدواری کرد سال کشاورزی آینده سالی پر از کشاورز و میهن باشد.

گسترش فعالیت تعاونی

مدیرعامل تعاون روستایی استانداری بوشهر با اشاره به نیم قرن فعالیت تعاونی روستایی با 628 عضو بردخون وی در آخرین تغییراتی که در سال 1397 شاهد بودیم، به اهمیت و جایگاه این بخش در تولید و عرضه گوجه فرنگی در کشور اشاره کرد و گفت: از 500 هکتار زمین زیر کشت قراردادی در استان، 250 هکتار به آن اختصاص یافته است. شهر دیر

سید محسن معروف به داشتن تعاونی تولیدی با 100 عضو نیز شهرت دارد بردخون وی گفت: فعالیت این واحدهای صنفی می تواند در میدان تبربر تهران غرفه اجاره کند و فروش محصولات را تسهیل کند.

معروف به فروش اولویت گوجه فرنگی خدای من کارخانه های استانداری تزریق سرمایه به استانداری و منطقه محسوب می شد.

معاون منابع طبیعی استان بوشهر همچنین دریافت که امکان تحویل چاه ملی در اراضی کشاورزی با نظارت بر میزان محصول وجود دارد و با توجه به لایروبی سدها و تأسیسات آبخیزداری، گفت: مطالعات در این حوزه نیازمند تعادل برای بازنگری است. و شهرداری نیز می تواند به شرط لایروبی سدها را آبگیری کند.

بسیاری از مشکلات در قطب تولید گوجه فرنگی باید حمایت شود/ باغداران بردخون

کمبود آب یک چالش جدی برای کشاورزی است

معاون فرآورده های اصلاح گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر در این جلسه با اشاره به نگرانی کشاورزان از کم آبی و کاهش سفره های زیرزمینی، گفت: میزان آب موجود در سفره های زیرزمینی 33 میلیون مترمکعب است. متر مکعب، اما میزان آب مورد نیاز کشاورزی 80 میلیون مترمکعب است و این اختلاف باعث می شود آب دریا به سمت چاه ها حرکت کند و آن را شور کند.

پل توکلی در پاسخ به مطالبات کشاورزان و مسئولان محلی بردخون وی گفت: کمیته شهرسازی هر ساله برای راه های بین مزارع اعتباری اختصاص می دهد و از فرماندار شهرستان خواستار ادامه این کار هستیم.

وی افزود: برای تامین سوخت کشاورزان هر ساله فهرست گلخانه ها و تراکتورها به شرکت فرآورده های نفتی ارسال می شود و در صورت تایید شرکت آب منطقه ای یک چاه و پنج حلقه چاه نیز ثبت می شود.

توکلی ادامه داد: پیشنهاد خرید نقدی تراکتور و خرید گندم سرگرمی من هیچ محدودیتی نداریم، صندوق بیمه خسارت تگرگ را در سال گذشته پرداخت می کند و تلاش می کنیم با پرداخت خسارت به کشاورزان فاقد بیمه نامه از ستاد بحران استانداری خسارت دریافت کنیم، کود سفید در داخل کشور تولید می شود و مشکلی برای توزیع نداریم. .

نیاز به ترک کشت یک محصول واحد

نماینده جنوب استان بوشهر در جنوب استان بوشهر با اشاره به جلسات متعدد خود و مشاور کشاورزی با وزیر جهاد کشاورزی و سایر مدیران این بخش و پیگیری های دلسوزانه مسئولان محلی در استان گفت: و شهرستان، این همدلی و تلاش شبانه روزی دولت، مجلس و قوه قضائیه برای خدمت خالصانه و کاهش مشکلات مردم قابل تقدیر است.

حجت‌الاسلام موسی احمدی توجه ویژه به بخش کشاورزی در بودجه سال 1401 را نشان از اهتمام مسئولان به حمایت از کشاورزان دانست و گفت: ما اجازه دریافت هزینه از مزارع بر روی کانتر دیجیتال را ندادیم و بهترین تسهیلات را برای آنها در نظر گرفتیم. ”

قائم مقام سازمان انرژی بر لزوم تلاش برای خروج از تک محصولی منطقه تاکید کرد و گفت: با قیمت بسیار مناسبی که برای گندم در نظر گرفته شد، علاقه و استقبال کشاورزان به سمت کشت آن معطوف شده است. محصول استراتژیک

نماینده کنگان، دیر، جم و عسلیه افزود: نمایندگان شما در مجلس در کنار شما، دوست و جناح شما هستند و برای رفع موانع و مشکلات مرکز کشور از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا