خبر

مسکو: کی‌یف قصد دارد، فاجعه اتمی در سراسر اروپا برانگیزد | جهان محتوا


شفقنا- سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به حمله پهپادی کیف به نیروگاه اتمی زاپوریژیا گفت: این امر نشان دهنده قصد مقامات اوکراینی برای ایجاد پیش نیاز برای یک فاجعه هسته ای در سراسر اروپا است.

به گزارش شفقنا از خبرگزاری فارس، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت: کیف تلاش می کند در واکنش به حمله پهپاد اوکراینی به نیروگاه اتمی زاپوریژیا، فاجعه هسته ای در اروپا ایجاد کند.

این دیپلمات ارشد روسی گفت که اوکراینی ها برای امنیت خود با پهپاد به زمین های کارخانه نزدیک تاسیسات حیاتی حمله کردند. به گزارش اسپوتنیک، پهپادهای اوکراینی روز چهارشنبه چهار بار نیروگاه اتمی زاپوریژیا را هدف قرار دادند اما راکتور آن در این حمله آسیبی ندید.

زاخارووا به خبرنگاران گفت: «این نشان‌دهنده قصد مقامات اوکراین برای ایجاد پیش‌نیازها برای یک فاجعه هسته‌ای نه تنها در قلمرو خود، بلکه در سراسر اروپا است». مسکو درباره این حمله به آژانس بین المللی انرژی اتمی مراجعه کرده و منتظر واکنش جامعه جهانی است.

پیشتر، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، نسبت به تامین تسلیحات غربی به اوکراین و آموزش سربازان این کشور برای جنگ با روسیه هشدار داد و گفت که چنین اقداماتی خطر تبدیل شدن به جنگ هسته ای همه جانبه را در پی دارد.

مدودف با بیان اینکه غرب از طریق اوکراین جنگ نیابتی را علیه روسیه آغاز کرد و سپس نسبت به عواقب آن هشدار داد، گفت: پمپاژ سلاح به اوکراین از طریق کشورهای ناتو، آموزش ارتش این کشور در استفاده از تجهیزات غربی، اعزام مزدوران و برگزاری رزمایش. کشورهای عضو ناتو که نزدیک به مرزهای ما هستند همگی امکان رویارویی آشکار و مستقیم بین ناتو و روسیه را به جای “جنگ نیابتی” افزایش می دهند.

سپس معاون شورای امنیت روسیه تصریح کرد: چنین رویارویی (میان روسیه و ناتو) همیشه خطر تبدیل شدن به یک جنگ هسته ای همه جانبه را به همراه دارد و این یک سناریوی فاجعه بار برای همه است. این هست. پس به خود و دیگران دروغ نگویید. فقط باید به عواقب احتمالی اعمال خود فکر کنید.

در 24 فوریه (5 مارس)، روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین با درخواست کمک از جمهوری‌های دونباس لوهانسک و دونتسک برای دفاع در برابر حملات اوکراین آغاز کرد و اعلام کرد که هدف آن محافظت از افرادی است که به مدت هشت سال مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. . و نسل کشی که رژیم کیف مرتکب شد و همانطور که پوتین گفت برای رسیدن به این هدف قصد خلع سلاح اوکراین و ریشه کن کردن آن از نازیسم را دارد.

در همین حال، درگیری در اوکراین ادامه دارد که توسط کشورهای غربی به ویژه آمریکا از طریق تامین تسلیحات سنگین و تشدید تحریم ها علیه روسیه دامن می زند. آمریکا و انگلیس رهبران کشورهایی هستند که اوکراین را برای ادامه جنگ با روسیه تحریک می کنند.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا