خبر

مرتضوی مقدم: از مذاکرات میان ایران و ارمنستان برای ایجاد صلح استقبال می کنیم


شفقنا- رئیس دیوان عالی ایران گفت: از مذاکرات میان دو کشور در راستای ایجاد صلح و امنیت، استقبال می‌کنیم.

به گزارش شفقنا از ایسنا به نقل از قوه قضاییه، «کارن آندراسیان» وزیر دادگستری ارمنستان که به ایران سفر کرده با هیئت همراه خود با حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور دیدار کردند.

سید احمد مرتضوی مقدم در دیدار با آندریاسیان، وزیر دادگستری جمهوری ارمنستان، گفت: دیوان عالی بالاترین مرجع قضایی در هر کشور است و تصمیماتی که در دیوان گرفته می‌شود برای اجرای عدالت در هر کشوری سازنده است.

وی ضمن خیرمقدم به وزیر دادگستری ارمنستان و همراهانش در تشریح فعالیت‌های دیوان عالی کشور، عنوان کرد: دیوان عالی کشور بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بالاترین مرجع قضایی کشور است.

رئیس دیوان عالی کشور گفت: دیوان عالی در ایران ۵۲ شعبه دارد که مطابق قانون اساسی دو وظیفه اصلی بر عهده آن است. یکی از این وظایف نظارت بر احکام دادگاه‌های سراسر کشور و وظیفه دوم آن ایجاد وحدت رویه بین نظرات مختلف دادگاه‌ها است.

وی افزود: نظارت ما به دوگونه اعمال می‌شود؛ نخست پرونده‌هایی است که به‌موجب قانون، دیوان عالی کشور باید درباره آن رسیدگی کند و در قانون این موارد مشخص‌شده است.

مرتضوی مقدم خاطرنشان کرد: رسیدگی به پرونده‌ها در دیوان عالی، شکلی است؛ در این رسیدگی‌ها  اگر حکمی مورد تأیید دیوان عالی کشور بود آن را ابرام و در غیر اینصورت آن را نقض کرده تا آن پرونده با تغییرات جدید رسیدگی مجدد شود.

رئیس دیوان عالی کشور تصریح کرد:‌ دیوان عالی در برخی پرونده‌های جزایی هم اگر رأی دادگاهی را نپذیرفت، رأی را نقض بلاارجاع اعلام می‌کند که این مرحله اول نظارت در دیوان است.

وی یادآور شد: مرحله دوم نظارت دیوان در خصوص آرای قطعی در محاکم استان‌ها است که به وسیله اعزام هیات‌های قضایی به استان‌ها پرونده ها بررسی می‌شوند و در این نوع از پرونده‌ها قضات دیوان عالی نکات قضایی و تجربیات خود را به قضات دادگاه ها ارائه می‌کنند تا آرای آنها از اتقان لازم برخوردار باشد.

مرتضوی مقدم با بیان اینکه دیوان عالی کشور در ایران دارای یک هیئت عمومی است، یادآور شد: هیئت عمومی دیوان عالی در دو مورد صدور آراء وحدت رویه در موارد اختلاف استنباط مراجع قضایی از قوانین و همچنین صدور آراء اصراری در موارد اختلاف نظر بین دادگاه‌ها و شعب دیوان عالی کشور مبادرت به صدور رای می‌نماید.

وی بابیان اینکه شعب دیوان عالی کشور دو دسته هستند، عنوان کرد: دسته اول، پرونده‌های جزایی و دسته دیگر پرونده‌های حقوقی را بررسی می‌کنند. دیوان عالی با راه‌اندازی شعب تخصصی اموری مانند خانواده، مواد مخدر و مفاسد اقتصادی را با سرعت بیشتری رسیدگی می‌کند.

رئیس دیوان عالی کشور به دادگاه عالی انتظامی قضات اشاره کرد و گفت: دادسرای انتظامی قضات ویژه رسیدگی به تخلفات قضات است و در صورت احراز تخلف، کیفرخواست به دادگاه عالی ارسال می‌شود. آرای این دادگاه‌ها احکامی از قبیل توبیخ تا انفصال دائمی از خدمت را شامل می‌شود.

وی ضمن تشکر از سفر  وزیر دادگستری ارمنستان به ایران نسبت به تداوم این دیدارها ابراز امیدواری کرد.

مرتضوی مقدم با اشاره به توافقنامه‌های میان دو کشور، بر همکاری بیشتر در موضوعات قضایی تاکید کرد.

وی با ابراز امیدواری در راستای تقویت همکاری‌های میان ایران و ارمنستان در راستای افزایش امنیت مرزها، عنوان کرد: از مذاکرات میان دو کشور در راستای ایجاد صلح و امنیت، استقبال می‌کنیم.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه قوانین ما برگرفته از آیین مبین اسلام است، افزود: در کنار دین اسلام،  آیین دادرسی ما همان آیین مشترک بین کشورهاست که بر اساس آن عمل می‌شود.

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم یادآور شد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته تعدادی تبعه ایرانی در کشور ارمنستان زندانی هستند که اکثر تخلفات آنها مربوط به مواد مخدر است. برخی از ایرانیان نیز به علت ناآگاهی از برخی موضوعات که مشمول مجازات است، مرتکب جرم می‌شوند لذا در راستای توافق مشترک درخواست انتقال آنها به ایران مطرح شد.

وزیر دادگستری جمهوری ارمنستان نیز در این دیدار، گفت: اصلاحات در امور قضایی از دغدغه‌های  این کشور است و یکی از اصلاحات مهمی که لازم است در قانون اساسی کشور ارمنستان صورت بگیرد، اصلاح سیستم قضایی است.

آندرسیان با بیان اینکه در حال جستجو برای سیستم قضایی مناسب جامعه برای کشور ارمنستان هستیم ابراز امیدواری کرد تا با سفر رئیس دیوان عالی ایران به ارمنستان تجربه و دانش قضایی دادگاه‌های ایران برای پیشرفت در سیستم قضایی در اختیار این کشور قرار گیرد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا