خبر

مذاکرات وین؛ ایران و آمریکا: پیشرفت قابل توجهی حاصل شده و به توافق نزدیک شده ایم/ روسیه: مخالفان توافق فعالیت‌ تخریبی خود را افزایش داده‌اند/ انتشار چند بند از پیش‌نویس توافق برجام و تکذیب ایران


شفقنا- مسئولین ایران و آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره مذاکرات وین گفتنند اخیراً پیشرفت قابل توجهی حاصل شده و به توافق نزدیک شده ایم، اما هر دو طرف رسیدن به توافق در چند روز آینده را منوط به جدیت طرف مقابل خود می داند.

رویترز نیز در گزارشی مدعی شد به چند بند از پیش‌نویس توافق برجام دست یافته که از جمله آن «آزادی زندانیان، محدودیت غنی‌سازی و معافیت فروش نفت ایران» است که پس از آن سخنگوی وزارت خارجه ایران این اخبار را تکذیب کرد و همچنین اولیانوف نماینده روسیه در وین اعلام کرد که تبادل زندانیان ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد و در توافق احتمالی گنجانده نخواهد شد.

باقری: بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم

در ساعات پایانی چهارشنبه شب ۲۷ بهمن ماه «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین در توئیتی نوشت: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم، اما تا وقتی درباره همه‌ چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است. واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه چهار سال گذشته لازمه تحقق این هدف است.

‏باقری اعلام کرد: زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرارسیده است.

آمریکا: پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات وین انجام شده است

به گزارش شبکه تی‌آرتی ترکیه، یک سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه درباره پیشرفت حاصل شده در مذاکرات به خبرگزاری فرانسه گفت «پیشرفت قابل توجهی» در هفته گذشته در مذاکرات وین انجام شده است که باعث می‌شود در صورتی که ایران «جدیت نشان دهد» توافق ظرف چند روز امکان‌پذیر به نظر برسد.

به گفته او، «اگر ایران جدیت نشان بدهد، ما می‌توانیم و باید ظرف چند روز به تفاهمی در زمینه بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام دست یابیم.»

این سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا افزود: اما هر چیزی فراتر از آن، احتمال رسیدن به یک توافق را به خطر می‌اندازد.

اولیانوف: تبادل زندانیان در توافق احتمالی گنجانده نخواهد شد

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین با انتشار توئیتی خبر خلاف واقع رویترز درباره مذاکرات وین را تکذیب کرد.

به گزارش شفقنا، اولیانوف نوشت:

من در یکی از توئیت‌هایم به این مساله اشاره کردم که مذاکرات وین در مراحل آخر است. همین دیروز رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی آقای باقری کنی در توئیترش نوشت که زمان تصمیم‌گیری نهایی رسیده است.

من از دیدگاه او کاملا حمایت می‌کنم. این مذاکرات یک روند چندجانبه است و تمام طرف‌ها درگیر هستند. تبادل زندانیان ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد و در توافق احتمالی گنجانده نخواهد شد. آمریکا ابتدا از توافق خارج شد و اینک باید گام نخست را بردارد. هنوز برای نهایی کردن متن نهایی به زمان بیشتری نیاز است.

مخالفان توافق فعالیت‌ خود را افزایش داده‌اند

نماینده روسیه در مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها در وین در صفحه توئیتر خود نوشت که مخالفان توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، به فعالیت‌های خود افزوده‌اند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از آرتی عربی، «میخائیل اولیانوف» نوشت: «در حالی که به توافق بازگشت به توافق هسته‌ای نزدیک می‌شویم، مخالفان به فعالیت‌های علنی خود بیش از پیش افزوده‌اند و تلاش دارند تا شرایط نامناسبی را در ارتباط با آخرین مرحله از مذاکرات وین فراهم سازند.»

رویترز مدعی انتشار چند بند از پیش‌نویس توافق برجام شد

رویترز می‌گوید به پیش‌نویس اولیه توافق هسته‌ای ایران در وین دست یافته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ رویترز مدعی شد آزادی زندانیان، محدودیت غنی‌سازی و معافیت فروش نفت ایران از مفاد این پیش‌نویس است.

براساس اطلاعاتی که دیپلمات‌های آگاه در مورد مذاکرات احیای برجام در وین به رویترز داده‌اند، توافق اولیه میان ایران و کشورهای حاضر در مذاکرات شامل معافیت نفتی نمی‌شود؛ با این حال دارای مراحلی از گام‌های متقابل برای هر دو طرف ایران و آمریکا برای بازگشت کامل به تعهدات خود ذیل برجام است.

با این حال نمایندگان ایران، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده همچنان در حال مذاکره درباره جزئیات پیش نویس توافق هستند؛ با اینکه بسیاری از مطالب مطرح شده در توافق حل شده اما برخی موارد مورد اختلاف باقی مانده است.

دیپلمات های آشنا به مذاکرات می‌گویند: متن پیش‌نویس این توافق که بیش از ۲۰ صفحه است، به طور متوالی مراحلی را مشخص می‌کند که باید پس از تایید آن توسط طرف‌های باقی‌مانده در توافق، اجرا شون. توافق با مرحله‌ای شامل تعلیق غنی‌سازی بالای ۵ درصد از سوی ایران، شروع می‌شود. بدین ترتیب ایران بالاتر از ۵ درصد، غنی سازی نخواهد کرد.

این متن همچنین به اقدامات دیگری اشاره می کند که دیپلمات ها می گویند شامل لغو مسدود کردن حدود ۷ میلیارد دلار از وجوه ایرانی مسدود شده در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم های آمریکا و همچنین آزادی زندانیان غربی در ایران است. رابرت مالی مذاکره‌کننده ارشد آمریکا پیشتر و در دیدار با یکی از گروگان‌های سابق آمریکا در تهران، اعلام کرده بود که آزادی زندانیان غربی در ایران یکی از اصلی‌ترین شروط احیای برجام است. ایران هم لغو همه تحریم‌های را بعنوان شرط خود مقرر کرده بود.

دیپلمات ها گفتند که ایران به محدودیت های هسته ای اصلی مانند سقف ۳.۶۷ درصدی خلوص غنی سازی بازخواهد گشت.

همین دیپلمات‌ها می‌گویند: تنها زمانی که موج اولیه اقدامات، انجام شده و تایید شد، مرحله اصلی لغو تحریم‌ها آغاز می شود و در مرحله‌ای که بسیاری از دیپلمات‌ها آن را روز «اجرای مجدد» می نامند، به اوج خود می رسد – اشاره ای به روز اجرای توافق اولیه- این زمانی است که آخرین اقدامات هسته‌ای ایران انجام شده و اقدامات مرتبط با لغو تحریم‌ها هم از سوی آمریکا عملیاتی می‌شوند.

دیپلمات‌ها می گویند که مدت این مراحل هنوز مورد توافق قرار نگرفته است و متن شامل «X روز» برای تعداد روزهای بین روزهای مهم مانند روز اجرای مجدد است. با این حال مقامات مختلف و آگاه، زمان احتمالی میان توافق تا روز اجرای مجدد را بین یک تا سه ماه تخمین زده اند.

همانطور که در توافق قبلی(۲۰۱۵) نیز آمده، در این توافق جدید هم اقدام آمریکا اعطای معافیت‌ به تحریم‌های بخش نفت حیاتی ایران به جای لغو کامل آنها است. که مستلزم تمدید معافیت ها هر چند ماه یکبار است. در مورد صادرات نفت، بر اساس توافق اصلی اوباما و ترامپ معافیت های ۹۰ تا ۱۲۰ روزه صادر می کردند و به طور مداوم آنها را تمدید می کردند که در این توافق جدید هم چنین مسئله‌ای پیش‌بینی شده است. این را یک دیپلمات اهل خاورمیانه اعلام کرده است.

با همه اینها، دیپلمات‌ها با استناد به این اصل که اگر روی همه چیز توافق نشود، یعنی روی هیچ چیز توافق نشده، هنوز قائل به پایان یافتن کار مذاکرات وین نیستند.

یکی از اصلی‌ترین موارد باقی‌مانده عدم تعهد آمریکا در مورد عدم نقض توافق جدید در دولت‌های بعدی آمریکا است که بنا به گفته دیپلمات‌های غربی این موضوع دشوار است. با این حال دیپلمات‌ها مدعی شده‌اند که ایران در این مورد کوتاه آمده و گفته به این موضوع راضی شده که در صورت نقض پیمان توسط ایالات متحده، ایران اجازه خواهد داشت دوباره تا ۶۰ درصد غنی سازی کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران: با نزدیک شدن به روزهای پایانی مذاکرات باید منتظر تحریف‌های بیشتری بود

ویدیو/ سخنگوی وزارت خارجه: عده ای نمی خواهند انتقال مسالمت آمیز قدرت در عراق شکل گیرد | خبرگزاری بین المللی شفقنا

سخنگوی وزارت خارجه ایران پس از انتشار چند بند از پیش‌نویس توافق برجام از سوی رویترز آن را نادرست و ادعایی بیش ندانست و گفت: انتشار اطلاعات نادرست در پوشش گزارش‌دهی رسانه‌ای کاری خطرناک است.

توافق نهایی برای صدور مجوز بازگشت آمریکا به برجام با گزارش بی‌منبع تحریف‌شده‌ای که شایعه‌سازی کرده است، بسیار متفاوت خواهد بود. توافق دوجانبه نیز نخواهد بود. با نزدیک شدن به روزهای پایانی،

باید منتظر تحریف‌های بیشتری بود.

وزیر خارجه ایران: حصول توافق نهایی منوط بر «رفتار مسئولانه» طرف غربی است

ساعات پایانی سه‌شنبه شب ۲۶ بهمن ماه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی‌اش با «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات جاری در وین رعایت خطوط قرمز را برای ایران مهم خواند و یادآور شد: روند رو به جلوست، اما هنوز برخی موضوعات مهم، پیش روی ماست. ابتکارات طرف ایرانی توافق را در دسترس قرار داده، اما حصول توافق نهایی منوط بر «رفتار مسئولانه» طرف غربی است.

امیرعبداللهیان همچنین با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود و همچنین «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس درباره مذاکرات جاری در وین تلفنی به رایزنی پرداخت.

امیرعبداللهیان که روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه در تهران میزبان «سایمون کاوونی» وزیر خارجه ایرلند بود در نشست خبری مشترک با وی در پاسخ به اینکه رسیدن به یک توافق خوب و در کوتاه مدت در دسترس است، گفت: معتقد هستیم اگر طرف آمریکایی و سه کشور اروپایی در بازگشت به اجرای تعهداتشان ذیل برجام جدی باشند، رسیدن به یک توافق خوب و کوتاه مدت در دسترس است. وی در عین حال تأکید کرد که تهدید و هشدار طرف‌های مقابل تعیین کننده نقطه پایانی مذاکرات نخواهد بود.

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا