خبر

مانعی در مسیر توسعه روابط آذربایجان غربی و جمهوری آذربایجان وجود ندارد


به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، محمدصادق معتمدیان امروز اول اسفند در دیدار با علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، با تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های استان در بخش های مختلف، افزود: ظرفیت های بسیاری در آذربایجان غربی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها، زمینه ارتقای روابط اقتصادی را فراهم کرد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مشترکات دینی، فرهنگی و اجتماعی مردم آذربایجان غربی با جمهوری آذربایجان  گفت: این مشترکات دینی و فرهنگی و اجتماعی سبب شده است زمینه دوستی و ارتباط میان مردم دو منطقه بیشتر شود.

وی با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به موضوع ارتباط با همسایه ها و ارتقای روابط در همه زمینه ها با کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان، اضافه کرد: در حال حاضر ارتباط بسیار خوبی بین آذربایجان غربی و نخجوان وجود دارد که امیدواریم این روند در ارتباط با باکو نیز ایجاد شود.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در شرایط کرونایی، یکی از معدود مرزهایی که بسته نشد، مرز ایران با جمهوری آذربایجان بود، اظهار کرد: این امر نشان دهنده اهمیت روابط سیاسی و اقتصادی بین ۲ کشور است.

معتمدیان، آذربایجان غربی را شاهراهی در مسیر کریدورهای بین المللی و دارای سه فرودگاه با ظرفیت قابل توجه مسافری و باری عنوان کرد و ادامه داد: وجود منطقه آزاد تجاری ماکو، دو منطقه ویژه تجاری، منطقه  ۹ گمرک، پنج پایانه مرزی، ظرفیت های معدنی، کشاورزی، صنعتی و به ویژه صنایع تبدیلی و توان قابل توجه در حوزه گردشگری با استفاده از ظرفیت آثار تاریخی و طبیعی، این استان را به یکی از استان های با ظرفیت بالا در حوزه سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

وی بیان کرد: یکی از اولویت های ما در صدور کالاهای مختلف به ویژه صنایع تبدیلی و کنسانتره میوه، کشورهای همسایه است و از همکاری در این خصوص استقبال می کنیم.

استاندار آذربایجان غربی از آمادگی این استان برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده در جنگ اخیر قره باغ خبر داد و گفت: ما با جدیت علاقه مند به افزایش ارتباط بین بخش خصوصی استان با جمهوری آذربایجان و حضور شرکت های فنی و مهندسی استان برای فعالیت در جمهوری آذربایجان هستیم.

وی همچنین خواستار گشایش دفتر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه در باکو شد./ایسناSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا