خبر

لزوم احیای موقوفات فراموش شده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | جهان محتوابه گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار مدیر کل و مسئولان اداره اوقاف یزد به مناسبت عقد وقف اظهار داشت: نیت و هدف اسلام در حوزه وقف و زکات روشن است. تعریف شده در آیات و روایات و معنای زکات دادن: اینکه انسان بخشی از اموال خود را به دیگران واگذار کند.

وی افزود: انسان باید خدا و مردم را در عرصه زکات تنها ببیند و تلاش کند زکات خود را در عرصه مال، علم و هدایت بپردازد.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه وقف زکات مالی است که به گونه ای توزیع می شود که مردم بتوانند در همه حال استفاده کنند، گفت: وقف یک انفاق مستمر و کمک بلاعوض به جامعه و منجی است. پس از این.

النصیری ادامه داد: موقوفات باید در مسیر درست و با برنامه ریزی باشد و تلاش شود در حوزه علمی، آموزشی و مسائل فرهنگی بیش از گذشته وقف شود.

وی اداره اوقاف و امور خیریه را متولی مردم دانست و گفت: در راستای حفظ وقف و جاری سازی آن بهترین بهره برداری از موقوفات و احیای موقوفات فراموش شده از اقدامات مهم اداره اوقاف است. .

امام جمعه یزد گفت: موقوفات فراموش شده باید با توجه به نیاز روز و جامعه اعمال شود و در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

النصیری نیت وقف را اصلی ترین موضوع در وقف دانست و گفت: نیت وقف مورد تعرض قرار نگیرد و باید برنامه ریزی و فعالیت ها به گونه ای انجام شود که نیت و رضایت مالک باشد. از موقوفه کاملا راضی

وی افزود: تأخیر و از دست دادن موقوفات بدترین نوع بی صداقتی است و باید طوری برنامه ریزی شود که از موقوفات استانداری به درستی بهره برداری شود.

امام جمعه یزد گفت: وقف باید همواره مردم را در حوزه وقف و امور خیریه راهنمایی کند تا وقف در استان به تاخیر نیفتد.

النصیری صیانت از اموال موقوفه را امری سخت دانست و تصریح کرد: به ثمر رساندن موقوفات و احیای موقوفات از دست رفته نوعی حفاظت از موقوفات است و در این حوزه مدیریت امور موقوفات و صدقات مسئولیت بزرگی بر عهده دارد.

موقوفات بدون سند در حال رزرو

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استانداری یزد به ویژگی های استانداری یزد در حوزه موقوفات اشاره کرد و گفت: وسعت کم استان یکی از ویژگی هایی است که باعث شده بیش از یک سوم موقوفات در آن وجود داشته باشد. . مساحت استانداری یزد باید کمتر از 200 متر مربع باشد.

حجت الاسلام حسین زرزاده افزود: 97 درصد موقوفات استانداری زیر 5 هزار متر مربع است که تنها یک درصد از این موقوفات بیش از 5 هزار متر مربع مساحت دارد.

زرزاده برخی از اسناد وقف را دارای ارزش تاریخی دانست و گفت: برخی از وقف نامه ها هم از نظر سند و هم از نظر مالکیت وقف ارزش تاریخی دارند و باید در شرایط خاصی نگهداری شوند که متاسفانه اینطور نیست. ممکن است به دلیل فقدان چیزی که از بین رفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استانداری گفت: موقوفات ثبت نشده مانند موقوفات ثبت شده در استانداری است و این موقوفات در معرض خطر تملک قرار دارند.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا