خبر

قاچاق و واردات بی‌رویه، خنجری به قلب تولید و اشتغال کشورند | جهان محتوا


به گزارش بخش سیاسی سایت خبری آنها، رئیس جمهور ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا را به ستادی فرا نهادی برای کنترل، هماهنگی، هشدار و پیگیری در زمینه مبارزه با قاچاق کالا خواند و با تاکید بر نقش این ستاد گفت: اگر این ستاد می تواند آن را برآورده کند. نقش آن پر است و در صورت انجام صحیح و موثر در مبارزه با قاچاق کالا، بی شک شاهد رونق تولید، اشتغال زایی و شکوفایی شرکت های دانش بنیان در کشور خواهیم بود.

آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که صبح امروز پنجشنبه برگزار شد، بر لزوم انسجام و هماهنگی بین تمامی نهادهای مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد. وی نقش ستاد را در تحقق این هماهنگی مهم عنوان کرد و خاطرنشان کرد: یعنی مهم ترین موضوع در مبارزه با قاچاق، بحث هماهنگی است. تقویت نقش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رسیدن به انسجام بسیار مهم است و باید در این مسیر حرکت کنیم.
رئیس جمهور اصلاح ساختارهایی که منجر به وقوع قاچاق کالا می شود را محور سیاست مبارزه با قاچاق کالا خواند و افزود: دولت سیزدهم همانطور که بارها اعلام شده اراده ریشه کنی فساد را دارد. زمینه ها و روندهایی که با اصلاحات ساختاری و نهادی و حذف وقوع قاچاق موجب فساد می شود. تا زمانی که علت را از بین نبریم و فقط با معلول برخورد کنیم، هدف اصلی از بین بردن قاچاق کالا محقق نمی شود.
دکتر تایید کرد اصلی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا باید از مبدا آغاز شود، افزود: باید با اصلاح ساختارهای معیوب، سود اقتصادی قاچاق از بین برود. وقتی با تقویت سازوکارهای نظارتی و گسترش شفافیت هزینه قاچاق افزایش می یابد، طبیعتاً تمایل به این امر کاهش می یابد.
رئیس جمهور در تکمیل سخنان خود به اتخاذ رویکرد پیشگیرانه در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و تاکید بر تقویت عملیات کنترلی در این زمینه توجه کرد و گفت: سامانه های موجود باید تکمیل شود. در زمینه قاچاق کالا فعال است و یا در معرض اصلاح عملکردی قرار دارد تا به جای برخورد بعدی با آن، به سمت پیشگیری از قاچاق حرکت کند.
آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه پیشرفت های صورت گرفته در آیین نامه های مربوطه چندان راضی کننده نیست، افزود: کندی پیشرفت و رکود در اتمام پروژه ها معمولاً ناشی از بحث بودجه و تامین مالی است، اما واقعیت این است که اغلب مشکل در پیمانکار و نظارت ضعیف دستگاه های مسئول. از همین روز باید با بررسی دقیق و رفع نواقص به یک جدول زمانی دقیق برای تکمیل و به‌روزرسانی سامانه‌های مربوط به قاچاق کالا برسیم. امروز کشور در این زمینه زمانی برای تلف کردن ندارد.
دکتر رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود موضوع ساماندهی بازارچه های مرزی را اولویت مهم در حوزه مبارزه با قاچاق عنوان کرد و خاطرنشان کرد: اگر بازارچه های مرزی به درستی و تحت نظارت استانداردها ساماندهی شوند شاهد رونق آن خواهیم بود. از مرزها تجارت و تقویت معیشت، جمعیت مرزی، حوزه وقوع پدیده هایی مانند کولبری و تلنگی از بین می رود. در عین حال، این کار اثربخشی کنترل دولت را در زمینه تجارت مرزی افزایش می دهد.
آیت الله رئیسی با تاکید بر مبارزه قاطع و موثر با قاچاق سازمان یافته، گفت: در حوزه قاچاق سازمان یافته، اولویت اول انجماد منابع مالی از طریق مبارزه موثر با پولشویی است و ثانیا پیگیری و نظارت بر امور مربوطه حائز اهمیت است. شبکه های. در هر دو مرحله، ما به اقدامات اطلاعاتی و امنیتی برای مبارزه موثر نیاز داریم.
رئیس جمهور همچنین به بهبود عملیات و عملکرد پس از کشف کالای قاچاق اشاره کرد و به نقش سازمان اموال در این حوزه پرداخت. آقای رئیسی افزود: حرکت های خوبی از ابتدای دولت در حوزه تملک آغاز شده است و باید ادامه داشته باشد. کالاهای قاچاق باید در اسرع وقت پس از کشف شناسایی شده و در انبارها نگهداری نشود.
آیت الله رئیسی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا را ستادی چند نهادی برای نظارت، هماهنگی، هشدار و پیگیری در حوزه مبارزه با قاچاق کالا دانست و بر نقش این ستاد تاکید کرد و گفت: اگر این ستاد بتواند وظایف خود را انجام دهد. نقش او کامل است و در صورت انجام صحیح و موثر با قاچاق کالا بدون شک شاهد رونق تولید، اشتغال زایی و شکوفایی شرکت های دانش بنیان در کشور خواهیم بود.
دکتر رئیسی در پایان اهمیت ترویج کالای داخلی و افزایش اعتماد عمومی به تولید داخلی را یکی دیگر از گام های مهم در مبارزه با قاچاق دانست و اذعان داشت: قاچاق کالا و واردات بی رویه خنجری است که در بطن تولید داخلی قرار دارد. و اشتغال اگر بتوانیم با افزایش مستمر کیفیت تولیدات داخلی و در عین حال کار فرهنگی، تبلیغاتی و اطلاع رسانی گرایش مردم به کالای ایرانی را افزایش دهیم، طبیعی است که از واردات بی رویه جلوگیری شده و گام موثری در مبارزه با آن برداشته می شود. کالای قاچاقمنبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا