خبر

فقر، میلیون ها نفر را در اروپا تهدید می کند؛ گزارش الجزیره از بدترین موج گرانی 3 دهه اخیر در قاره پیر


انتظار می رود تورم در منطقه اروپا تا پایان تابستان به افزایش خود ادامه دهد (رویترز)

شفقنا-اروپا در شرایط فعلی با موج بی سابقه ای از گرانی و افزایش قیمت ها روبروست که بدترین موج گرانی در چنددهه اخیر به شمار می رود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، افزایش قیمت ها نرخ های خطرناکی از تورم را در پی داشته است که قدرت خریداروپایی ها را تضعیف کرده و میلیون ها نفر را زیر خط فقر قرار داده است.

در بانک های مرکزی اروپا و نهادهای اقتصادی این قاره تنها سخن از بحران تورمی است که نرخ آن از بدبینانه ترین سناریوها فراتر رفته است.

نرخ تورم با آغاز سال جاری در منطقه یورو  به بیش از پنج درصد رسیده است که از سی سال پیش تاکنون،  بالاترین نرخ تورم در قاره اروپا محسوب می شود. نرخ های تورم بالا در مورد کشورهای ثروتمند اروپایی نظیر انگلیس، آلمان و فرانسه هم صدق می کند و در کشورهای فقیرتری نظیر لیتوانی اوضاع بدتر از این هم می شود و به 12 درصد می رسد.

تورم تاریخی

موج گرانی به صورت قابل توجهی کشورهای ثروتمند اروپا بویژه سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که ثروتمندترین کشور در این قاره به شمار می رود را درنوردیده است. در آلمان که بزرگترین اقتصاد قاره پیر به شمار می رود، تورم 3.7 درصدی برای سال 2022 پیش بینی می شد در حالی که این نرخ به 5.1 درصد افزایش یافته و به بالاترین رقم خود در سه دهه اخیر رسیده است.

همین وضعیت در مورد فرانسه هم صدق می کند؛ نرخ تورم برای این کشور حدود 2.8 درصد پیش بینی می شد در حالی که همزمان با آغاز سال 2022 به 3.3 درصد افزایش یافته است.

در انگلیس نیز بانک مرکزی این کشور، نرخ تورم را 5.4 درصد پیش بینی کرده بود در حالی که به 5.5 درصد رسیده و بالاترین نرخ تورم این کشور از سال 1992 میلادی تاکنون به شمار می رود و همین موضوع بانک مرکزی این کشور را واداشته است تا برای اولین بار از سال 2004میلادی، ظرف تنها چند ماه دو بار نرخ بهره را به هدف کنترل تورم افزایش دهد.

براساس نهاد ملی آمار انگلیس، این تورم در افزایش سه مولفه اساسی که غذا، سوخت و انرژی هستند، نمود یافته است واین آخری پیش بینی می شودبا افزایش پنجاه درصدی تا آوریل آینده هم مواجه شود.

تورم در انگلیس در افزایش 3 مولفه اساسی غذا، سوخت و انرژی نمود یافته است (رویترز)

فقر میلیون ها نفر را تهدید می کند

آمار و ارقام یورواستات وابسته به کمیسیون اروپا  نشان می دهد که 35 میلیون شهروند اروپایی دیگر قادر به پرداخت قبوض سیستم گرمایشی خانه خود نیستند و باید بین غذا و پرداخت قبض گاز، یکی را انتخاب کنند. همین آمار نشان می دهد که یک چهارم جمعیت کشوری چون بلغارستان، قادر به تامین گرمایش برای خانه های خود نیستند.

به دلیل این موج گرانی، پانزده میلیون اروپایی از بانک های غذایی وابسته به صندوق کمک های اروپا استفاده می کنند که از بیش از دو دهه پیش تاکنون چنین آماری به ثبت نرسیده است.

آمار و ارقام کمیسیون اروپا نشان می دهد که این وضعیت باعث افزایش تعداد اروپایی هایی شده است که با تهدید سقوط به زیر خط فقر مواجه هستند. برای مثال در یونان، هفت میلیون شهروند با شبح فقر روبرو هستند و همین رقم نیز در لیتوانی به ثبت رسیده است و این آمار در بلغارستان نیز یازده میلیون نفر است.

اما در کشورهای ثروتمندی نظیر آلمان، حدود 3.5 میلیون آلمانی در معرض خط فقر هستند و شبح فقر 2.1 میلیون نفر را در فرانسه، بیش از 5 میلیون شهروند را در ایتالیا و 4.6 میلیون شهروندرا در اسپانیا تهدید می کند.

دلایل تورم چیست؟

عوامل زیادی در افزایش نرخ تورم در جهان بویژه اروپا نقش داشته است که از آن جمله می توان به همه گیری کرونا و افزایش قیمت انرژی اشاره کرد. نظرسنجی موسسه CFM درباره دلایل تورم در اروپا نشان می دهد که 77 درصد از تاجران انگلیسی، مشکلات مربوط به زنجیره تامین جهانی را در این زمینه مقصر می دانند.

این بحران با کمبود شدید در قطعات الکترونیکی و تراشه های خودرو آغاز شد و سپس به کامیون های عرضه کشیده شد و همین موضوع به اختلال در روند تولید منجر گردید و در برابر انفجار تقاضا در مرحله پس از محدودیت های جهانی، افزایش قیمت ها را در پی داشت.

هیچ راه حلی در افق دیده نمی شود

براساس پیش بینی های «پائولو جنتیلونی» کمیسر اقتصاد اروپا، نرخ تورم در منطقه اروپا تا پایان تابستان به افزایش خود ادامه خواهد داد و این موضوع دو دلیل دارد که عبارتند از: بحران عرضه و افزایش قیمت گاز که  اکنون بحران اوکراین و شبح جنگ نیز به آن اضافه شده است.

براساس گفته کمیسر اقتصادی اروپا، نرخ تورم پیش از آنکه در سه ماهه آخر سال 2022  به 2.1 درصد کاهش یابد، در سه ماهه سوم سال جاری بالای 3 درصد باقی خواهد ماند و   اساس چنین پیش بینی هایی ، احتمال کاهش قیمت انرژی با فرا رسیدن فصل بهار و غلبه بر بحران اوکراین بدون وقوع جنگ است.

این در حالی است که بانک مرکزی انگلیس سناریوی بدبینانه تری را مشخص کرده و تاکید کرده است که نرخ تورم تا سال 2024، به هیچ وجه به 2 درصد بازنخواهد گشت.

پرونده تورم در صدر برنامه های اروپا/ کمک های محدود

پرونده تورم در صدر برنامه های دولت های اروپایی قرار دارد وآنها برای کاهش شدت تاثیر آن روی جیب شهروندان خود تلاش می کنند زیرا می دانند که این موضوع یک راه حل ریشه ای برای گذر از آن است و با شرایط ناپایدار جهانی در ارتباط است برای مثال، انگلیس اعلام کرده است که شهروندانی را که حدود 220 دلار به عنوان مالیات بر مسکن می پردازند، از پرداخت این مالیات معاف خواهد کرد تا قادر باشند با افزایش احتمالی صورتحساب انرژی مواجه شوند.

در فراسه، دولت این کشور اعلام کرده است که به فکر معافیت 80 درصد از خانه های فرانسوی از پرداخت مالیات بر مسکن و ابقای آن تنها بر طبقه ثروتمند است که بیست درصد از فرانسوی ها را تشکیل می دهند و این تصمیم به صورت مرحله ای به زودی اجرا خواهد شد.

دولت آلمان نیز به نوبه خود در حال بررسی تصویب تسهیلاتی در قبوض انرژی و مالیات بر ارزش افزوده و صدور کمک های فوری برای خانواده های فقیر است.

خبر را در الجزیره ببینیدSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا