خبر

عناصر خبری کدام اند؟ به چند دسته تقسیم می شود؟ | جهان محتوا


اخبار یکی از اصلی ترین دلایلی است که ما دائماً در جریان رویدادها و تحولات پیرامون خود هستیم و به همین دلیل شبکه ها و وب سایت هایی با وظیفه اصلی تهیه و انتشار اخبار و رویدادهای مهمی که در جهان رخ می دهد ایجاد شده اند. همه ما خواسته یا ناخواسته اخبار را در طول روز می شنویم، اما برخی افراد به صورت روتین و از روی علاقه اخبار را دنبال می کنند و سایتی را دنبال می کنند که اخبار را به صورت دقیق و جذاب منتقل می کند.

چه خبر

تمام اتفاقات و اتفاقات اطراف ما و هر اتفاقی که در این کره خاکی رخ می دهد شایسته انتشار است و مردم دوست دارند بدانند اخبار نامیده می شود. همچنین پلتفرم های مختلفی نیز این خبر را منتشر می کنند. مانند تلویزیون، رادیو و همچنین با گسترش فناوری، شبکه‌ها و وب‌سایت‌های مجازی نیز به این پلتفرم‌ها اضافه شده‌اند.

ورود به اخبار

خبرنویسی و انتشار یک کار تخصصی است و در حین خبر نویسی و جمع آوری اطلاعات باید به نحوه و اصول خبر نویسی پایبند باشید که در ادامه این مطلب شما را با برخی از این اصول آشنا می کنیم. باید از نوشتن و آماده سازی استفاده کنید به آنها توجه کنید و این شش عنصر عبارتند از: کدام یک؟ کی کجا؟ چی یا چی؟ چرا ؟ چگونه؟

چه کسی – کدام

زمانی که روزنامه نگار قصد نوشتن خبر را دارد باید فرد یا کسانی که در وقوع حادثه یا خبر مورد نظر نقش و تاثیر دارند را در خبر خود بگنجاند تا مردم به جزئیات حادثه و چگونگی آن پی ببرند. به درستی اتفاق افتاده است.حادثه ای که نقش آن چیز را دارد و ذکر نام شخص لازم نیست و اگر آبرو یا مقام او باشد کافی است. همچنین در خبر ذکر شده است.

مثلا:

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد …

سازمان بهداشت جهانی

هر رویداد در یک زمان و تاریخی رخ داده است و این زمان و بیان آن در خبر بسیار مهم و مهم است و تاریخ صحیح و دقیق واقعه باید در خبر منتشر شده ذکر شود، مثلاً می تواند زمان باشد. امتحانات یا کنکور

مثلا:

آزمون رشته پایلوت امسال 18 تیرماه برگزار می شود.

واریز حمایت در 5 اکتبر

جایی که

مکان رویداد نیز می تواند بسیار مهم باشد، به عنوان مثال، اگر حادثه یا بلای طبیعی مانند سیل یا زلزله در منطقه ای رخ داده باشد و خبرنگار در حال نوشتن اخبار مربوط به آن رویداد باشد. گرفتن محل دقیق حادثه و گزارش آن بسیار مهم است.
مثلا:

زمین لرزه ای به بزرگی 4.1 ریشتر امروز تهران را لرزاند.

تصادف بسیار وحشتناکی در جاده تهران فیروزکوه رخ داد که منجر به…

چی یا چی
چه سوالی است که می خواهد بداند چه اتفاقی افتاده و چه اتفاقی افتاده و می خواهد ماهیت اصلی خبر و واقعه را بفهمد و یکی از مهمترین عناصر خبر به حساب می آید.

چگونه و چرا:

چرایی و چگونگی یک خبر نیز بسیار مهم است زیرا چه اتفاقی می افتد و خبری می شود و چگونه و چرا اتفاق می افتد نیز باید در خبر ذکر شود.

آخرین کلمه

اخبار مهم است و ما را از آنچه در اطراف ما می گذرد آگاه می کند، اما اصول خبر نویسی و اینکه آیا اخبار منتشر شده ارزش خبری دارد یا موثق و واقعی است نیز بسیار مهم است زیرا اخبار جعلی می تواند ما را گمراه کند و باعث شود که تصمیمات اشتباه بگیریم. برای کسب و کار و فعالیت های اجتماعی ما بسیار مهم است، بنابراین از هر بستری که اخبار دریافت می کنیم بسیار مهم است. برای اطلاع از تمام اخبار روز به سایت http://www.shahrekhabar.com/ مراجعه کنید.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا