خبر

عربستان در پی مذاکره با ایران


وی در ادامه به بحث مذاکرات رفع تحریم‌های ایران که هم اکنون در وین، پایتخت اتریش در جریان است، اشاره کرد و گفت که اگر توافق هسته‌ای ٢٠١۵ با ایران احیا شود، این باید یک نقطه شروع برای رسیدگی به چالش‌های منطقه باشد نه نقطه پایان.

بن فرحان با تاکید بر اینکه ریاض کماکان خواهان گفتگو با تهران است، خاطر نشان کرد: در واقع این امر مستلزم تمایل جدی همسایه‌های ما در ایران برای رسیدگی به مسائل اساسی موجود است. ما امیدواریم که تمایل جدی برای یافتن یک شیوه جدید وجود داشته باشد.

وزیر امورخارجه عربستان همچنین بیان کرد: اگر ما شاهد پیشرفت اساسی درخصوص این پرونده‌ها باشیم، نزدیک شدن به یکدیگر و بهبود روابط هم امکانپذیر است. هرچند که تاکنون شاهد آن نبوده ایم.

بنابر این گزارش، عربستان سعودی در سال ٢٠١۶ در پی تجمع اعتراضی مقابل سفارت این کشور در تهران روابط خود را با ایران قطع کرد، اما اکنون مدتی است که گفتگو‌هایی میان دو کشور برای برقراری مجدد روابط با میانجی گری عراق در جریان است.

همچنین به گزارش رویترز، فیصل بن فرحان در بخش دیگری از اظهارات خود به تکرار ادعا‌های ساختگی و بی اساس مقامات سعودی مبنی بر کمک نظامی ایران به نیرو‌های یمنی پرداخت و مدعی شد: تهران همچنان به ارسال موشک‌های بالستیک، قطعات پهپاد و تسلیحات متعارف برای حوثی‌ها ادامه می‌دهد.

وی در ادامه با ادعای اینکه کشورش به دنبال راه حل صلح آمیز در یمن است به توقف تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری آتش بس در یمن اشاره کرده و گفت: این به یافتن راه حلی برای درگیری (در یمن) کمک نمی‌کند. اما ما متعهد هستیم و از نماینده سازمان ملل حمایت می‌کنیم.

 وزیر امورخارجه عربستان در سخنان خود به جنگ یمن پرداخت و در این باره مدعی شد که ریاض درصدد یافتن یک راه حل برای این جنگ است و همچنان از دولت مستعفی یمن حمایت می‌کند.

وی با چشم‌پوشی از جنایات ائتلاف تحت امر خود در یمن تاکید کرد: امیدواریم “حوثی‌ها” (انصارالله) منافع یمن را بر منافع هر طرف خارجی ترجیح دهند.

بن فرحان همچنین تصریح کرد: آتش‌بس، اساس حفاظت از غیرنظامیان در یمن است. ما درصدد ایجاد ثبات در منطقه و تمرکز بر اقتصاد هستیم./فراروSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا