خبر

شهرک صنعتی مشترک ایران و اقلیم کردستان ایجاد می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، شوشتری دوشنبه شب در نشست مشترک هیأت اقتصادی عراق با دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور و مسئولان استان کردستان در مریوان، اظهار کرد: ظرفیت ویژه ای برای توسعه روابط با اقلیم کردستان عراق وجود دارد و بدون شک با اجرایی شدن منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان شاهد تحولی بزرگ در این راستا خواهیم بود.

وی افزود: مبحث ایجاد شهرک صنعتی مشترک از اسناد همکاری جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان بوده و خوشبختانه نخست وزیر اقلیم کردستان در نامه‌ای به سازمان سرمایه‌گذاری اقلیم موافقت خود را برای ایجاد منطقه صنعتی مشترک با ایران اعلام کرده است.

شوشتری خاطرنشان کرد: ایجاد شهرک صنعتی مشترک در تفاهم نامه‌های قبلی مطرح شده و امیدواریم موضوع یاداشت تفاهم برای منطقه اقتصادی مشترک را بین دو طرف به زودی امضا کنیم.

سرکنسول ایران در سلیمانیه عراق اظهار کرد: ایران آمادگی هر نوع همکاری و مساعدت برای ایجاد منطقه مشترک اقتصادی را دارد.

شوشتری افزود: حضور مسئولان ارشد دو طرف در این جلسه نشان دهنده نگاه ویژه طرفین برای توسعه روابط و بالفعل کردن ظرفیت هاست.

وی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۷ میلیارد دلار مبادله تجاری از مرز باشماق مریوان صورت گرفته است و بدون شک ظرفیت‌های بیشتری برای افزایش مبادلات تا ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد.

شوشتری خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۹ و قبل از همه گیری کرونا بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مرز باشماق تردد کرده‌اند و با برنامه ریزی می‌توان از این ظرفیت برای توسعه گردشگری بهره گرفت.

وی افزود: انتظار داریم اقلیم کردستان عراق این است که در امنیت‌بخشی بیشتر و انسداد مرزها همکاری بیشتری داشته باشند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا