خبر

شهامی پور: کتمان خبر و پنهانکاری، استقلال تحریریه ها را خدشه دار می کند


شفقنا رسانه_خبر محروم شدن سه تن از روزنامه نگاران در هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، باعث ایجاد موجی از اعتراضات نسبت به از بین رفتن استقلال حرفه ای خبرنگاران شد. اما این اتفاق تا چه حد می تواند استقلال حرفه ای تحریریه ها را زیر سوال ببرد؟ ملزومات رسیدن به یک استقلال چیست؟ چه موانعی بر سر راه رسانه ها برای رسیدن به مستقل شدن وجود دارد؟  مسعود شهامی پور، روزنامه نگار پیشکسوت با تاکید بر اینکه روزنامه و صاحب امتیاز آن باید مستقل از نهادهای رسمی باشند، می گوید: روزنامه مستقل باید در یک نرم و روال حرفه ای و با اطلاع رسانی بی طرفانه و منصفانه به فعالیت خود ادامه دهد و بتواند به جامعه آگاهی برساند. چراکه، کتمان و نرساندن خبر به جامعه، استقلال تحریریه را خدشه دار می کند.

 

شهامی پور، درباره ارتباط این اتفاق با استقلال تحریریه ها به شفقنا رسانه می گوید:  تحریریه ها باید استقلال داشته باشند تا بتوانند به وظیفه آگاهی بخشی خود عمل و عملکرد مسئولان را نقد کنند و تحت نفوذ قدرت های اقتصادی و سیاسی قرار نگیرند.

او ادامه می دهد: انجمن صنفی به مسائل و مشکلات صنفی روزنامه نگاران می پردازد و باید به دور از هرگونه گرایش سیاسی و یا گرایش های دیگر عمل کند چون نفس تاسیس آن برای روزنامه نگار همین است. تحریریه ها با مسائلی چون مشکلات روزنامه نگاران با مراجع قضایی  سیاسی  و… روبه رو هستند که نیازمند مرجع و صنفی مستقل برای تعریف آن هستند تا هرکسی در خارج از تحریریه با هر موضعی نتواند به سرعت بر روی خبرنگار اعمال نفوذ و زور کند. به همین جهت انجمن صنفی مدافع حقوق صنفی خبرنگار است و مراجع قدرت نباید از فعالیت های آن تعبیر سیاسی داشته باشند.

با این اوصاف ملزومات رسیدن به استقلال تحریریه چیست؟ شهامی پور پاسخ می دهد : در ابتدا روزنامه باید مستقل باشد و به نهاد خاصی وابسته نباشد و صاحب امتیاز و ناشر آن روزنامه باید مستقل از نهادهای رسمی باشند. علاوه بر آن باید در یک نرم و روال حرفه ای کار کند. به عبارتی بی طرف باشد، آن را حفظ کند و منصفانه در خدمت جامعه باشد و بتواند به جامعه آگاهی دهد. کتمان و نرساندن خبر به جامعه، استقلال تحریریه را خدشه دار می کند.

او درباره خلأ های موجود بر سر راه استقلال تحریریه ها، بیان می کند: تحریریه های ما دچار خلاء هایی هستند که این خلاء ها  از مباحث اقتصادی گرفته تا بحث های حقوقی را شامل می شود. به عبارتی از نظر قضایی قوانین به درستی نه تعریف شده و نه وضع شده است. بنابراین از قوانین گرفته تا دیدگاه های مسئولانی که اهرم های قدرت را در دست دارند، باید اصلاح شود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا