خبر

شفقنا آینده/ کارشناس مسائل روسیه: «اوکراین» آتش جنگ را روشن کرد/ راهی جز مذاکره نیست


شفقنا آینده – یک کارشناس مسائل روسیه معتقد است که در حال حاضر دولت اوکراین باید بپذیرد که پای میز مذاکره بیاید و امتیازات را به مردم روس بدهد و از ادامه تنش آفرینی خودداری کند. امریکا باید در حوزه تعهداتی که در ماه های پایانی اتحاد جماهیر شوروی به روس ها داده بود، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به شرق نفوذ نیابد. همچنین آمریکا باید ضمانت دهد اوکراین و گرجستان عضو ناتو نخواهند شد.

روح الله مدبر کارشناس مسائل روسیه در گفت وگو با شفقنا، درباره جنگ روسیه و اوکراین گفت: آنچه اتفاق افتاد و آقای ولادیمیر پوتین رسماً استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک به رسمیت شناخت و معاهده مودت را با آنها امضا کرد در بند 4 این قرارداد آمده، ضمن پذیرش استقلال امنیت و حفاظت آنها از نظر نظامی بر عهده ارتش فدراسیون روسیه است که دولت اوکراین و ایالات متحده امریکا طی این مدت به توافق مینسک پایبند نبوده و طی سه روز و نیم گذشته ارتش اوکراین دست به تحرکات متعددی زده و بیش از هزار و 800 مورد قصور آتش بس را ارتش اوکراین انجام داده که در چند مرحله عملیات انفجاری در داخل مناطق مختلف صورت گرفته است.

این کارشناس مسائل روسیه ادامه داد: شواهد نشان از آن دارد که طرف روسی هشدارهای لازم را در این باره داده بود ولی طرف اوکراینی به این موضوع توجه نکرد و دولت فدراسیون روسیه به چند دلیل عمده مسئله استقلال این جمهوری های دوگانه را پذیرفت. دلیل اول این است که امریکایی ها به پیشنهادات روسیه در حوزه تضمین امنیتی توجه نکردند، روس ها نیز پیگیری های متعدد در این باره انجام دادند اما به این مسئله توجهی نشان ندادند. درست است که روس ها از ظرفیت دیپلماسی به روش های مجدد استفاده کردند و خواستار این بودند که دولت اوکراین توسط امریکا به آن سمت برود که وارد مذاکره شود و به توافق میسنک پایبند باشد اما تحرکات امریکا و اینکه می خواهد مسئله را به سمت تنش ببرد، باز توجه به این امر خروجی نشان نداند.

مدبر براین باور است: آقای پوتین عنوان کردند؛ اوکراین به انبار تسلیحاتی غرب و به مرکز جاسوسی روسیه تبدیل شده حتی پهپادهای امریکایی از پایگاه های اوکراین برای جاسوسی پرواز می کنند که ثبات و امنیت مسکو را بهم زده و فدراسیون روسیه در حوزه حفظ امنیت خود با کسی تعارف ندارد. آنچه رخ داد بدلیل این بود که امریکایی ها برخلاف پیش بینی هایی که می کردند که روسیه بلوف می زند و این تصویب را انجام نمی دهد و اینها را برسمیت نمی شناسد. اما امروز فدراسیون روسیه نشان داده روسیه متفاوتی از گذشته است و برای حفظ امنیت ملی خود از ظرفیت های مختلف استفاده می کند.

مدبر تصریح کرد: با توجه به اینکه بالای 95 درصد مردم در اوکراین ساکن منطقه روس تبار هستند نوع حمایت های روسیه متفاوت می شود. حدود 7 سال پیش ارتش اوکراین توسط رژیم صهیونیستی به صورت مستشاری آموزش نظامی دیده و ارتش اوکراین از طریق رژیم صهیونیستی آموزش عملیات های نظامی را می بیند. عملیات هایی که ارتش اوکراین انجام می دهد دقیقاً همانند فرمان هایی است که اسرائیل در فلسطین انجام می داد. طی سه روز و نیم گذشته شروع خمپاره بارانی که اوکراین در جمهوری های مدنظر انجام داد به مهدکودک ها و دبستان ها حمله کرد و لحظه ای که خمپاره باران ها شروع شد این دو جمهوری با هماهنگی فدراسیون روسیه شروع به خروج اتباع به ترتیب از کودکان و سالمندان به فدراسیون روسیه کردند.

کارشناس مسائل روسیه در ادامه افزود: فدراسیون روسیه هیچ برنامه ای برای عملیات مستقیم و شروع جنگ با اوکراین نداشت و آنچه امروز رخ داد و با دستور آقای پوتین صادر شد دلایل زیادی را در بر دارد؛ نخست بی توجهی ناتو به درخواست‌های روسیه مبنی بر عدم گسترش در مرزهای این کشور که طبق توافقات گذشته صورت گرفته بود. دوم، بی توجهی مجدد غرب به بسته پیشنهادی مذاکرات امنیتی روسیه که ارائه شده بود. سوم، تنش آفرینی شدید چند ماه گذشته آمریکا و تلاش برای قرار دادن روسیه در ناتو، همچنین، عملیات های متعدد نظامی ارتش اوکراين طی ۴ روز گذشته در منطقه دونباس. زخم کهنه کشتار هزاران تن از روس تباران دونباس توسط دولت اوکراین طی ۸ سال، و درخواست رسمی روسای جمهوری های دونباس از پوتین برای انجام عملیات دفاعی نظامی از آنها در برابر تجاوزات ارتش اوکراين طبق عهدنامه مودت روسیه با آنها که اقدام دفاعی در برابر از بین رفتن امنیت شهروندان روسیه بوده است.

مدبر خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه دو تانک اوکراینی به خاک روسیه تجاوز کرد. روسیه این دو تانک را منهدم کرد و یکی از سربازان اوکراینی را زنده اسیر کرد. همچنین بیش از سه خمپاره به خاک روسیه افتاد. با این نمایشی که شروع شده فدراسیون روسیه هیچ شروعی برای عملیات نظامی نکرده و عملیات روسیه دفاعی بوده است همانطور که قبلا گفتم اگر ارتش اوکراین و ایالات متحده امریکا شروع به عملیات کنند و به این دو جمهوری جدیدی که توسط روسیه به رسمیت شناخته شدند، حمله کنند روسیه دفاع خواهد کرد.

این کارشناس با اشاره به راهکار جنگی که بین روسیه واوکراین پیش آمد پاسخ داد: روس‌ها ماه‌هاست راهکار مذاکرات را مطرح کردند و پیشنهاد دادند تضمین های امنیتی بدهید. اما بحث این است که دولت اوکراین نپذیرفت و در گذشته طبق توافق مینسک و مدل اشتاین مایر بود که مردم منطقه دونباس سرنوشت خود را با انتخابات مشخص کنند. متاسفانه اوکراین در دوره زلنسکی به این موضوع توجه نکرد و سرنوشت این منطقه را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

مدبر در پایان تصریح کرد: در حال حاضر دولت اوکراین باید بپذیرد که پای میز مذاکره بیاید و امتیازات را به مردم روس بدهد و از ادامه تنش آفرینی خودداری کند. امریکا باید در حوزه تعهداتی که در ماه های پایانی اتحاد جماهیر شوروی به روس ها داده بود سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به شرق نفوذ نیابد و این حوزه نفوذ به شرق را محدود کند تا فضای تنش ها خارج شود و در حوزه امنیتی منطقه بروز نیابد تا این مسئله به آن سمت رود. همچنین آمریکا باید ضمانت دهد اوکراین و گرجستان عضو ناتو نخواهند شد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا