خبر

شغل شدن دوره دستیاری پزشکی در گلوگاه بودجه و استخدام – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

دکتر ابوالفضل باقری فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فرآیند تبدیل دوره دستیاری پزشکی به شغل گفت: گلوگاه تبدیل دوره دستیاری به شغل سازمان برنامه و بودجه است. اگر در آنجا مصوب شود موضوع وارد بودجه عمومی کشور می شود و چون تبدیل دوره دستیاری به عنوان شغل بار هزینه ای دارد.

وی افزود: مجلس و وزارت بهداشت در این زمینه موافق تبدیل دوره دستیاری به شغل هستند و صحبت های مقدماتی نیز انجام شده است اما سازمان برنامه و بودجه باید بپذیرد که این دوره به شغل تبدیل شود. اگر این اتفاق بیافتد دیگر نیازی نیست که هر ساله برای حق الزحمه و کمک هزینه تحصیلی دستیاران صحبت شود.

در صورت تبدیل دوره دستیاری به شغل پرداخت به دستیار به شکل حقوق است

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: در صورت تبدیل دوره دستیاری به شغل چون پرداخت به دستیار به شکل حقوق است هر ساله بر اساس افزایش سالانه حقوق ها، میزان حقوق نیز بر همان مبنا افزایش پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: دستیاران پزشکی حداقل در حد پزشک عمومی هستند و برای تبدیل دوره کارشناسان می توانند دریافتی پزشک عمومی را برای آنها در نظر بگیرند.

باقری فرد اضافه کرد: موضوع فرآیند تبدیل دوره دستیاری پزشکی به شغل در حال حاضر خارج از وزارت بهداشت است و امسال نتوانستیم آن را عملیاتی کنیم. اما برای سال بعد تلاش می کنیم این موضوع نهایی شود.

وجود ۱۲ هزار دستیار پزشکی و لزوم سنجیدن بار بودجه ای تبدیل دوره دستیاری به شغل

وی درباره مسیر تصویب این موضوع اظهار داشت: ما در وزارت بهداشت به سازمان برنامه و بودجه این موضوع را پیشنهاد داده ایم، سازمان برنامه و بودجه باید بار بودجه ای آن را بسنجد و با توجه به اینکه حدود ۱۲ هزار نفر دستیار پزشکی داریم باید بار هزینه ای آن را در بودجه کشور ببینند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: اکنون فقط مجبور هستیم یک کمک هزینه در نظر بگیریم و سالانه آن را افزایش دهیم که این موضوع کفاف زندگی آنها را نمی دهد اما با تبدیل دوره دستیاری به شغل یک حاشیه امنیت مالی برای فرد ایجاد می شود و اگر این کار عملیاتی شود کاری ماندگار و با منابع پایدار خواهد بود و اگر منابع اجازه دهد می توان آن را برای دانشجویان دکتری هم تعمیم داد.

پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک با سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه

در همین زمینه دکتر حمیدرضا اشراقی مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت در زمینه سرنوشت تبدیل دوره دستیاری به شغل در حوزه معاونت دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در بحث تعریف شغل دوره دستیاری پیشنهاد داده ایم که یک کارگروه مشترک با سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شود و همه موضوعات در آن بررسی شود.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: برای تبدیل دوره دستیاری به شغل دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. اینکه چه مزایا و معایبی دارد و نگاه های اجتماعی، اقتصادی و خدماتی را در بردارد و رابطه استاد و دانشجو چه می شود همه اینها باید در یک مجموعه قانونی دیده شود.

وی افزود: به همین منظور از سوی وزارت بهداشت پیشنهاد کرده ایم که کارگروه مشترک با سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه با همکاری حوزه های مختلف وزارت بهداشت تشکیل شود تا این موضوع به سرانجام برسد.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا