خبر

سیب زمینی گران می شود | جهان محتوا


وی ادامه داد: تا زمانی که سیب زمینی اصفهان دوباره در 15 خرداد و 10 تیرماه در همدان عرضه شود. سیب زمینی فقط از گرگان و مابقی انبار سردخانه تامین می شود. از طرفی کارخانه های ما 1000 تن مصرف دارند و شرکت گرگان کالا را به مشهد و کارخانه صافه ارسال می کند.

درینگاد گفت: امروز سیب زمینی در گرگان متری 12 هزار تومان و در تهران 14 هزار تومان فروخته می شد. اکنون در همدان سیب زمینی کهنه صادراتی 10 هزار و سیب زمینی نو 13 هزار فروخته می شود. نگرانی این است که هفته آینده 20 درصد افزایش قیمت داشته باشیم. وقتی قیمت سیب زمینی به متری 18 هزار تومان برسد در بازار خرده فروشی به 25 هزار تومان می رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: سیب زمینی مایه قوت مردم است. قرار بود عرضه افزایش یابد. اما متاسفانه قطره ها را افزایش می دهد. تا 15 خردادماه که سیب زمینی در اصفهان برداشت می شود، فقط از گرگان میوه می گیریم.

در نژاد گفت: تعیین قیمت ثابت در کل کشور ضروری است و فقط کرایه حمل و نقل به آن اضافه شود. مثلا وقتی بار به مشهد می رود ببینند از گرگان تا مشهد چقدر هزینه دارد و به همین مقدار اضافه کنند وگرنه سیب زمینی ها تا 15 هزار تومان در هفته آینده می روند.

وی افزود: در هفته گذشته قیمت تمامی صیفی جات و سبزی ها 20 درصد افزایش می یابد. دلیل آن این است که عرضه قطره ای است. حالا دلالان بار ناکافی را ایجاد می کنند، دستمزدها و هزینه های نیروی کار افزایش یافته است، اما اگر قیمت سیب زمینی بیش از حد افزایش یابد چقدر بیشتر؟

در نژاد گفت: کارخانه های چیپس و چیپس قیمت ها را به شدت افزایش می دهند. زیرا هم می توانند در داخل به قیمت بالا بفروشند و هم برای آنها صادرات داشته باشند. بنابراین اگر سیب زمینی را 15 هزار تومان از زمین بخرند، قیمت تمام شده آن باقی می ماند که در نتیجه کشاورز زمین را به صورت عمده در بازار به صاحب کارخانه می فروشد.

رئیس سندیکای بازرگانان کالای تهران در حل این چالش گفت: اعلام قیمت ملی به اضافه کرایه حمل. اگر اعلام کنیم که نه تنها در تهران گران نمی فروشند، کشاورزان را به تهران نمی فرستند و مثلاً به کرج می فرستند. قیمت ثابت باید در سراسر کشور اعلام شود.

وی ادامه داد: این امکان وجود دارد که مردم میوه نخورند، بلکه سیب زمینی مصرف کنند که نمی توان آن را حذف کرد، سبزیجات و میوه جات که از 66 قلم کالا تشکیل شده است، اکنون با کاهش قدرت خرید، 20 درصد کاهش خرید داشته است.

رئیس سندیکای بازرگانان تهران در انتقاد از جهاد کشاورزی گفت: جهاد کشاورزی به عنوان متولی این امر باید دلیل آن را اعلام کند چرا توزیع کم شده و کنترل کافی وجود ندارد؟ تعاونی های روستایی باید در چنین مواقعی بیایند و قیمت ها را به هم بزنند تا تا پانزده روز آینده سیب زمینی اصفهان را تهیه کنند. ما فقط سیب زمینی گرگان داریم که اگر جهاد کشاورزی توزیع نکند چالش بسیار بزرگی است.

وی تاکید کرد: لازم است فقط سیب زمینی به مدت 20 روز در کل کشور معادل یکسان باشد. صادرات به دلیل ارزی که تولید می کند خوب است، اما جهاد کشاورزی باید برای تنظیم سیب زمینی وارد بازار شود. اگر جهاد ذخیره سیب زمینی دارد، آزاد کند. تا زمانی که عرضه افزایش پیدا نکند، قیمت نمی شکند. هیچ سیب زمینی قدیمی کمتر از ده گوجه فرنگی وجود ندارد. در صورت عدم نظارت لازم، سیب زمینی نو در میادین توره بار 15 هزار تومان قیمت دارد.

درینگاد افزود: مشکل سیب زمینی تا 20 خرداد ماه است. اگر عرضه زیاد نباشد، قیمت بالا می رود. در این دو هفته برخی دلالان قیمت پیشنهادی و قیمت را در دست خود و نه در دست فروشندگان کاهش می دهند. جهاد کشاورزی باید بداند چه زمانی بار کم و زیاد می شود. همیشه باید منبع عرضه داشته باشد تا با کاهش بار بتوان آن را به بازار پمپ کرد و عرضه را افزایش داد تا قیمت شکسته شود.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا