خبر

سعودی‌لیکس: شاهزادگان بدون اجازه محمد بن سلمان حق خروج ندارند


شفقنا- منابع دیپلماتیک سعودی در خارج از عربستان به وبسایت سعودی‌لیکس گفتند که محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی سفر شاهزادگان به خارج از این کشور را منوط به اجازه شخصی خود کرده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از سعودی‌لیکس، اغلب شاهزادگان به دلیل ترس از اقدام علیه بن سلمان در خارج از عربستان، به دستور دیوان پادشاهی ممنوع‌الخروج هستند و هر شاهزاده‌ای که قصد خروج داشته باشد باید اجازه شخصی محمد بن سلمان را بگیرد.

طبق این گزارش، عمده درخواست‌ها برای خروج از عربستان برای تجارت یا سیاحت و حتی درمان رد می‌شود و از این رو شاهزادگان در این باره احساس توهین به خود می‌کنند.

از سوی دیگر تمامی تحرکات شاهزادگان در داخل عربستان از برگزاری جلسات و جشن‌ها نیز تحت نظر قرار دارد و همه این‌ها به دلیل ترس ولی‌عهد از توطئه علیه خود، ترور یا نقشه برای برکناری‌اش صورت می‌گیرد.

منابع دیپلماتیک همچنین به سعودی‌لیکس گفتند که پیش‌بینی می‌کنند عربستان سعودی شاهد ائتلاف میان شاهزادگانی باشد که در طول سال‌های گذشته از سوی محمد بن سلمان به حاشیه رفته یا سرکوب شده یا نزدیکانشان به زندان رفته‌اند. ائتلافی که با هدف ممانعت از رسیدن بن سلمان به تخت پادشاهی است.

به گفته این منابع، ارتباطات میان این شاهزدگان با برخی علمای دینی با هدف ایجاد ائتلاف علیه بن سلمان آغاز شده است و از سوی دیگر اگر آن‌ها در اسرع وقت علیه ولی‌عهد اقدام نکنند، پس از مرگ پادشاه احتمالا باید منتظر اقدامات سخت‌تر بن سلمان علیه خودشان باشند.

ماه پیش نیز «مضاوی الرشید» معارض معروف دولت سعودی و ساکن در لندن، در یادداشتی در وبسایت میدل ایست آی نوشت که به احتمال بسیار بالا شاهزادگان مخالف، مانع پادشاهی «محمد بن سلمان» خواهند شد.

سعودی‌لیکس در ادامه نوشت که پس از مرگ سلمان بن عبدالعزیز نیز، «محمد بن سلمان» به اجرای سیاست‌های خود با جدیت ادامه خواهد داد و در این میان سناریوی هولناک برای او، ائتلاف شاهزادگان مخالف علیه اوست و هنوزم هم علی‌رغم سرکوب گسترده شاهزادگان مخالف و رقیب، اما نمی‌توان با اطمینان گفت که در خاندان سعودی بر روی پادشاهی او اجماع وجود دارد؛ به خصوص اینکه در ماههای اخیر رسوایی بازداشت و شکنجه تعدادی از شاهزادگان رقیب از جمله فرزندان ملک عبدالله و ولی‌عهد مخلوع محمد بن نایف، سر و صدای زیادی در پی داشته است.

نشریه انگلیسی اکونومیست نیز چندی پیش در گزارشی از جامعه عربستان نوشت: «برخی می‌پرسند که آیا اقدامات محمد بن سلمان موجب تشکیل جریانی علیه او خواهد شد؟ در این باره باید گفت که فقط عده کمی هستند که معتقدند که روحانیون دینی تا ابد سکوت خواهند کرد. برخی می‌پرسند که آیا ممکن است شخصی چون روح‌الله خمینی رهبر انقلاب علیه شاه در ایران، در عربستان نیز ظهور کند؟».

یک مقام عالی رتبه سابق عربستانی ضمن یادآوری ترور «ملک فیصل» به دست برادرزاده‌اش در سال ۱۹۷۵ به اکونومیست گفته بود: «شاهزاده محمد می‌داند که خاندان پادشاهی چه کاری می‌توانند با او بکنند».

این خبر را در سعودی‌لیکس ببینیدSource link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا