خبر

رییس انجمن تغذیه ایران: خوددرمانی در هر موردی مذموم است/ به سراغ استفاده خودسرانه از مکمل‌ها و داروها نروید/ به خاطر شرایط زیست‌محیطی دیگر هر گیاهی مفید نیست


شفقنا زندگی– دکتر ضیاءالدین مظهری، رییس انجمن تغذیه ایران درباره خوددرمانی در دوران شیوع کرونا می گوید: هر عارضه ای اگر به موقع شناخته شود و از طرف اساتید فن بررسی شود مناسب خواهد بود. درمان و تشخیص و خود درمانی و تغذیه و… پیش درآمدی دارد و می تواند آن بیماری را در نطفه خفه کند. ولی مردم صبر می کنند و فرصت های طلایی از دست می رود و پیش از اینکه بدن بتواند از خود دفاع کند تسلیم بیماری می شود.

متن گفت وگوی خبرنگار شفقنا زندگی با دکتر مظهری را می خوانید:

_ شیوع اومیکرون و شباهت علائم این بیماری به سرماخوردگی باعث شده است بسیاری برای درمان به سمت طب سنتی و درمان های خانگی رو بیاورند. برای این افراد چه توصیه هایی دارید؟

متاسفانه عده ای از نام طب سنتی و طب اسلامی سوء استفاده می‌کنند در حالیکه هیچ تبحری در این کار ندارند

ما بارها و بارها گفته ایم عدم توجه جامعه و زودباوری و دام هایی که افراد سودجو و بدون صلاحیت پهن کرده اند و به اصطلاح در باغ سبز هایی که نشان داده می شود، همه و همه موجب شده ما چاره ای نداشته باشیم و از طریق اقدامات قانونی جلوی این افراد گرفته شود. متاسفانه عده ای از نام طب سنتی و طب اسلامی سو استفاده می کنند درحالیکه هیچ تبحری در این کار ندارند و هیچ گونه شناختی از اسلام و از این طب ندارند. نه از طب قدیم اطلاعی دارند و نه به طب جدید اشراف دارند. چه کاری می توانیم بکنیم؟ غیر از اینکه آگاهانه اقدام کنیم. به ما یاد داده اند که اول اندیشه و بعد گفتار اینجا مساله حیات و ممات است. ابتدا باید اندیشه کرد و بررسی کرد، بسیاری به عوارض جبران ناپذیری گرفتار شده اند. باید به آمارها نگاهی کرد و فرصت های طلایی را از دست نداد. هر عارضه ای اگر به موقع شناخته شود و از طرف اساتید فن بررسی شود مناسب خواهد بود. درمان و تشخیص و خود درمانی و تغذیه و… پیش درآمدی دارد و می تواند آن بیماری را در نطفه خفه کند. ولی مردم صبر می کنند و فرصت های طلایی از دست می رود و پیش از اینکه بدن بتواند از خود دفاع کند تسلیم بیماری می شود.

باید به جا و به موقع از سبک زندگی سالم پیروی کرد

به سراغ استفاده خودسرانه از مکمل‌ها و داروها نروید

مساله بعدی رعایت پروتکل های بهداشتی است این همه راجع به ماسک و در مورد عدم تجمع و… حرف زده می شود. حیات و ممات ما به رعایت فاصله گذاری ها و عدم تجمع ها بستگی دارد. باید به جا و به موقع از سبک زندگی سالم پیروی کرد که یکی از عوامل مهم زیستی و پیشگیری از بیماری ها است. همه آنچه که بدن باید برای مبارزه با بیماری ها دریافت کند تنها و تنها از طریق تغذیه ای متعادل و متناسب و متنوع و با رعایت ساعت بدن از نظر خواب و به موقع و استراحت کامل در شب دریافت می شود. رشد و نمو و جایگزینی و ترمیم شب ها دو ساعت بعد از خواب تا سه و چهار ساعت بعد ادامه دارد. وقتی برخی شب بیداری را برای خود به عادت تبدیل کرده اند و روز خوابی را جایگزین کرده اند به جای استفاده از منابع طبیعی اکولوژیکی که در محیط زندگی آن ها فراهم است به سمت مواردی مخرب سوق پیدا کرده اند. من از زمانی که به ایران باز گشته ام در حدود چهل و چند سال است که در کسوت رییس انجمن تغذیه ایران و به عنوان یک مدرس دانشگاه و به عنوان یک متخصص تغذیه همواره داد زده ایم که به سراغ مکمل ها و دارو ها نروید. این ها آثاری در آزمایشگاه ها بروز داده اند ولی در بدن گاهی اثراتی عکس دارند و نه تنها کمک کننده نیستند بلکه باعث تضعیف بدن و عدم کنترل کافی سیستم دفاعی در قبال عوامل درونی و برونی خواهند بود. نباید اینطور بدن را پریشان کرد، ما عواملی را در اختیار بدن قرار داده ایم که طعم دهنده و رنگ دهنده و نگهدارنده هایی فراتر از استاندارد هستند به ویژه در مورد بچه ها باید بیشتر توجه داده شود. چون حتی دیده شده که کودک بیست روزه دچار اومیکرون شده است. نباید این کودکان معصوم را دچار ضایعه کرد.

_ به عنوان مثال در طب سنتی استفاده از دمنوش ها و گیاهان دارویی توصیه می شود شاید این دمنوش ها اثری داشته باشد و همین موجب اقبال به کلیت طب سنتی شود و در مورد انواع و اقسام بیماری ها به طب سنتی مراجعه شود..

شرایط زیست محیطی امروز نیاز های جدیدی پدید آورده است، امروز هر گیاهی مفید نیست

اگر چیزی برای شما مفید است ممکن است برای دیگری کشنده باشد

آنچه که 1400 سال پیس یا 2000 سال پیش تاثیر می گذاشته متناسب با آن زمان بود. اکولوژی ها تغییر پیدا کرده و آلودگی های متعددی در زمین پدید آمده است. در این مدت دریاچه ها خشک شده اند جنگل ها به تلی از خاکستر تبدیل می شوند و ساختمان ها پدید آمده و شهر ها ایجاد شده اند. شرایط زیست محیطی امروز نیاز های جدیدی پدید آورده است، امروز هر گیاهی مفید نیست. حتی شوکران که سقراط را با آن مسموم کردند انواع سمومی بود که از گیاهان به دست آمده بود. ضمن اینکه اگر چیزی برای شما مفید است ممکن است برای دیگری کشنده باشد. دنیای ژنتیکی فرق می کند و نیاز ها در بدن ها متفاوت است. یکی زالو می اندازد و نتیجه می گیرد و دیگری از آن طریق دچار هپاتیت بی می شود یا به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی ایدز یا سایر بیماری ها به بدن او منتقل می شود.

_ آیا می توان در مورد خوددرمانی به شخص توصیه هایی داشت؟

خوددرمانی درهر موردی مذموم است

خوددرمانی درهر موردی مذموم است شما خلبانی بلد نیستید برای بلد کردن یک بوئینگ باید تجربه داشت. شما مثل من مدرس هستید و سخن و قلم شما آموزش دهنده است. ستاد کرونا شماره تلفن هایی را اعلام می کند و پاسخگو هستند. باید اطلاعاتی از این دست به خانواده ها اعلام شود. از طریق وزارت بهداشت مراکزی اعلام شده است که جوابگوی سوالاتی از این رابطه هستند. یک سردرد منشا های گوناگونی دارد ممکن است میگرن باشد ممکن است تومور باشد. هر گردی که گردو نیست اگر چه هر گردویی گرد است.

_ آیا امروز توصیه می شود افراد در مواجهه با بیماری فورا به پزشک مراجعه کنند؟

خود درمانی ممکن است تصادفا در مورد کسی فایده داشته باشد ولی الزاما برای دیگری مفید نخواهد بود

سلامتی که ارزشمند ترین نعمت خدا است اگر از دست رفت با هیچ سکه ای قابل خرید نیست

دستور العمل هایی وجود دارد و این پروتکل ها اعلام شده اند. ابتدا توصیه می شود بیمار استراحت کند و از مایعات بیشتر استفاده شود. اگر تب بالا رفت فرصت طلایی را از دست ندهید و به مرکز اورژانس اطلاع بدهید چون آن ها اشراف دارند و می دانند در کجا چه کاری را انجام بدهند. نباید به خود درمانی روی آورد، خود درمانی ممکن است تصادفا در مورد کسی فایده داشته باشد ولی الزاما برای دیگری مفید نخواهد بود و شاید فرصت را از دست بدهند. این موقعیت وضعیتی اضطراری است. ما هزینه های زایدی برای ابتلا پیدا کردن داریم اما برای پیشگیری هزینه کمتری داریم اما هزینه نمی کنیم و خرج های بیشتر می تراشیم. داروهای گرانی وجود دراد یا داروهای تقلبی که افرادی سود جو همه سیستم ها را به هم می زنند. کمترین داده ای که ما می توانیم برای پیشگیری صرف کنیم و آن را از دست می دهیم بسیار کم و به صرفه است ولی ما هزینه های بالا سری پزشک و درمان و بیمارستان و دارو و… را در ادامه داریم. اولین اقدام رعایت بهداشت فردی است و همچنین رعایت بهداشت محیطی و رعایت مسائل تغذیه ای و نوشیدن آب و دومین مساله این است که اگر عارضه ای ایجاد شد و علاییمی که گفته شده وجود داشت که از جمله آب ریزش بینی و احساس تب و سردرد و … است باید به پزشک مراجعه کرد. به ویژه در مورد کودکان که میزان قدرت دفاعی بدن آن ها پایین تر از بزرگسالان است و باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد تا اورژانس بیمارستان ها تدریجا پر نشود. باید تنها در موارد اورژانسی از این امکان استفاده کرد و در سایر موارد ابتلا از پزشکان مشورت گرفت. اورژانس پزشکی کشور اطلاعات وسیعی دارد و می دانند که چه بیماری را کجا می پذیرند و باید کمک گرفت. همه چیز قابل جبران است اما سلامتی که ارزشمند ترین نعمت خدا است اگر از دست رفت با هیچ سکه ای قابل خرید نیست. فردی که سالم است می تواند با سلامتی خود تمامی سکه های عالم را در طول دوره زندگی خود به دست آورد. انشاالله که خدا تمامی بیماران را شفا بدهد و تمامی افراد سالم را مصون بدارد.

 Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا