خبر

رویترز مدعی انتشار چند بند از پیش‌نویس توافق برجام شد/ سخنگوی وزارت امور خارجه: انتشار اطلاعات نادرست رسانه‌ای کاری خطرناک است


شفقنا- رویترز می‌گوید به پیش‌نویس اولیه توافق هسته‌ای ایران در وین دست یافته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ رویترز مدعی شد آزادی زندانیان، محدودیت غنی‌سازی و معافیت فروش نفت ایران از مفاد این پیش‌نویس است.

براساس اطلاعاتی که دیپلمات‌های آگاه در مورد مذاکرات احیای برجام در وین به رویترز داده‌اند، توافق اولیه میان ایران و کشورهای حاضر در مذاکرات شامل معافیت نفتی نمی‌شود؛ با این حال دارای مراحلی از گام‌های متقابل برای هر دو طرف ایران و آمریکا برای بازگشت کامل به تعهدات خود ذیل برجام است.

با این حال نمایندگان ایران، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده همچنان در حال مذاکره درباره جزئیات پیش نویس توافق هستند؛ با اینکه بسیاری از مطالب مطرح شده در توافق حل شده اما برخی موارد مورد اختلاف باقی مانده است.

دیپلمات های آشنا به مذاکرات می‌گویند: متن پیش‌نویس این توافق که بیش از 20 صفحه است، به طور متوالی مراحلی را مشخص می‌کند که باید پس از تایید آن توسط طرف‌های باقی‌مانده در توافق، اجرا شون. توافق با مرحله‌ای شامل تعلیق غنی‌سازی بالای 5 درصد از سوی ایران، شروع می‌شود. بدین ترتیب ایران بالاتر از 5 درصد، غنی سازی نخواهد کرد.

این متن همچنین به اقدامات دیگری اشاره می کند که دیپلمات ها می گویند شامل لغو مسدود کردن حدود 7 میلیارد دلار از وجوه ایرانی مسدود شده در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم های آمریکا و همچنین آزادی زندانیان غربی در ایران است. رابرت مالی مذاکره‌کننده ارشد آمریکا پیشتر و در دیدار با یکی از گروگان‌های سابق آمریکا در تهران، اعلام کرده بود که آزادی زندانیان غربی در ایران یکی از اصلی‌ترین شروط احیای برجام است. ایران هم لغو همه تحریم‌های را بعنوان شرط خود مقرر کرده بود.

دیپلمات ها گفتند که ایران به محدودیت های هسته ای اصلی مانند سقف 3.67 درصدی خلوص غنی سازی بازخواهد گشت.

همین دیپلمات‌ها می‌گویند: تنها زمانی که موج اولیه اقدامات، انجام شده و تایید شد، مرحله اصلی لغو تحریم‌ها آغاز می شود و در مرحله‌ای که بسیاری از دیپلمات‌ها آن را روز «اجرای مجدد» می نامند، به اوج خود می رسد – اشاره ای به روز اجرای توافق اولیه- این زمانی است که آخرین اقدامات هسته‌ای ایران انجام شده و اقدامات مرتبط با لغو تحریم‌ها هم از سوی آمریکا عملیاتی می‌شوند.

دیپلمات‌ها می گویند که مدت این مراحل هنوز مورد توافق قرار نگرفته است و متن شامل «X روز» برای تعداد روزهای بین روزهای مهم مانند روز اجرای مجدد است. با این حال مقامات مختلف و آگاه، زمان احتمالی میان توافق تا روز اجرای مجدد را بین یک تا سه ماه تخمین زده اند.

همانطور که در توافق قبلی(2015) نیز آمده، در این توافق جدید هم اقدام آمریکا اعطای معافیت‌ به تحریم‌های بخش نفت حیاتی ایران به جای لغو کامل آنها است. که مستلزم تمدید معافیت ها هر چند ماه یکبار است. در مورد صادرات نفت، بر اساس توافق اصلی اوباما و ترامپ معافیت های 90 تا 120 روزه صادر می کردند و به طور مداوم آنها را تمدید می کردند که در این توافق جدید هم چنین مسئله‌ای پیش‌بینی شده است. این را یک دیپلمات اهل خاورمیانه اعلام کرده است.

با همه اینها، دیپلمات‌ها با استناد به این اصل که اگر روی همه چیز توافق نشود، یعنی روی هیچ چیز توافق نشده، هنوز قائل به پایان یافتن کار مذاکرات وین نیستند.

یکی از اصلی‌ترین موارد باقی‌مانده عدم تعهد آمریکا در مورد عدم نقض توافق جدید در دولت‌های بعدی آمریکا است که بنا به گفته دیپلمات‌های غربی این موضوع دشوار است. با این حال دیپلمات‌ها مدعی شده‌اند که ایران در این مورد کوتاه آمده و گفته به این موضوع راضی شده که در صورت نقض پیمان توسط ایالات متحده، ایران اجازه خواهد داشت دوباره تا 60 درصد غنی سازی کند.

توییت سخنگوی وزارت امور خارجه پس از انتشار گزارشهای تحریف شده از وین:

انتشار اطلاعات نادرست در پوشش گزارش‌دهی رسانه‌ای کاری خطرناک است.
توافق نهایی برای صدور مجوز بازگشت آمریکا به برجام با گزارش بی‌منبع تحریف‌شده‌ای که شایعه‌سازی کرده است، بسیار متفاوت خواهد بود.
توافق دوجانبه نیز نخواهد بود.
با نزدیک شدن به روزهای پایانی، باید منتظر تحریف‌های بیشتری بود.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا