خبر

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: زمان توافق برای ما خط قرمز نیست


شفقنا- رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برای ما زمان توافق خط قرمز نیست، خط قرمز ما انتفاع اقتصادی و حفظ توانمندی های صلح آمیز هسته ای ایران است.

به گزارش شفقنا، وحید جلال زاده با حضور در جمع خبرنگاران گزارشی از نشست امروز( دوشنبه 9 اسفندماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور وزیر امور خارجه کشور ارائه کرد و گفت: در نطقه عطفی در مذاکرات قرار داریم و باید تصمیم مهم گرفته شود.

او بیان کرد: کمیسیون از وزیر دعوت کرد، امیرعبدالهیان گزارشی صادقانه، سازنده و خوب به اعضای کمیسیون ارائه کرد. در مقابل نمایندگان نیز نکات خودشان را به عنوان پیشنهاد و نقد مطرح کردند، نظرات مجلس به وزیر منتقل شد، اختلاف چندانی نداشتیم، از مذاکرات به دنبال انتفاع حداکثری اقتصادی در سفره و معیشت مردم هستیم، از سوی دیگر حفظ حداکثری توانمندی های هسته ای خود را دنبال می کنیم. در گزارش وزیر این موارد موجود بود و نشان داد مجلس و دولت دغدغه های مشترکی دارند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نمایندگان به عنوان ناظر به وظیفه خود عمل خواهند کرد، مجلس لحظه به لحظه مذاکرات را رصد و گزارش گیری می کند و هر کجا احساس کند که توافق نسبت به منافع ملت و انتفاع اقتصادی زاویه دارد، قطعا وظیفه خود را انجام می دهد.

او از حمایت مجلس از تیم مذاکره کننده بیان کرد: ما به عنوان قوه ناظر در اجرا دخالتی نداشته و ما در مذاکرات نقشی نداریم مذاکرات وظیفه دولت و تیمی است که مشخص شده است. در این بین چون توافقی حاصل نشده، بحث حمایت یا غیر حمایت مطرح نیست، مجلس به وظیفه نظارتی خود به نمایندگی از ملت و افکار عمومی عمل می کند، ما از سیاست های درستی که در مذاکرات پیش گرفته شده حمایت می کنیم، از طرفی نکات و نقدهایی را به وزیر منتقل کرده ایم که حتما باید در خطوط قرمز رعایت کنند.

جلال زاده اظهار داشت: ما تحت ضرب الاجل مذاکره نمی کنیم، مجلس به این امر اعتقاد دارد و این نکته را به وزیر انتقال داده ایم، برای ما زمان توافق خط قرمز نیست، خط قرمز ما انتفاع اقتصادی و حفظ توانمندی های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آقای خطیب زاده گفته حدودا 98 درصد پیش نویس توافق آماده شده است، به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی این پیش نویس را دیده و مطالعه کرده اید؟، توضیح داد: مانند آقای خطیب زاده نمی توانم درصد بدهم، بخش هایی از توافق که برای جمهوری اسلامی بسیار مهم است و به عنوان خط قرمز ما محسوب می شود باقی مانده است و آقای باقری، دغدغه های و خط قرمزهای جمهوری اسلامی را بیان می کند و امیدواریم بتواند در اخذ تصمیماتی که در وین خواهد شد موفق عمل کند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا