خبر

ذخایر پایگاه انتقال خون مهاباد در شرایط بحرانی قرار گرفت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، داوود نصرارکن در این زمینه اظهار کرد: با توجه به کاهش قابل توجه ذخایر در تمامی گروه‌های خونی، از شهروندان درخواست داریم برای اهدای خون به افراد و بیماران نیازمند به این پایگاه مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه نیاز به خون یک امر مستمر است، در ادامه گفت: عمر فرآورده‌های خونی پایین بوده و در صورت تداوم کاهش اهدای خون از سوی شهروندان جان بیماران پیوندی، تالاسمی، سرطانی، آسیب دیدگان تصادفات، بیماران هموفیلی، مادران باردار و نوزادان با زردی و بسیاری دیگر از بیماران که به خون و مشتقات آن نیازمندند، به خطر می‌افتد.

رئیس اداره انتقال خون مهاباد با تاکید بر اینکه از عموم شهروندان با هر گروه خونی برای اهدای خون دعوت می‌کنیم به اداره انتقال خون مراجعه کنند، گفت: با توجه به نزدیک به شدن تعطیلات نوروز و همچنین فرا رسیدن ماه مبارک رمضان انتظار داریم شهروندان در این دوران نیز کمک به بیماران را با اهدای خون خود فراموش نکنند تا بتوان نیاز حیاتی بیماران را تأمین کنیم.

وی ادامه داد: اداره انتقال خون مهاباد تأمین‌کننده خون مورد نیاز مراکز بیمارستانی شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی از جمله میاندوآب، تکاب، شاهین‌دژ، بوکان، نقده، سردشت، پیرانشهر و تکاب است.

نصرارکن، با اشاره به ترس شهروندان از گرفتار شدن احتمالی به ویروس کرونا با حضور در این پایگاه گفت: این بیماری ویروس تنفسی بوده که به هیچ عنوان از راه خون منتقل نمی‌شود.

وی اظهار داشت: تمام وسایل و تجهیزات اهدای خون، محیط و شرایط خون‌گیری انتقال خون کاملاً استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

اهداکنندگان خون در تمامی روزهای هفته از ساعت هشت صبح تا ۱۳ می‌توانند با مراجعه به این پایگاه اقدام به اهدای خون کنند.

در پایگاه انتقال خون مهاباد، علاوه بر پلاسما، گلبول قرمز فشرده، سی‌پی، سی‌پی‌پی، خون فیلتردار، خون شسته شده و پلاکت خون فرآوری می‌شود.

هفت هزار و ۶۰۱ نفر در مهاباد طی ۹ ماهه سال جاری با مراجعه به این اداره، بخشی از خون خود را به بیماران نیازمند اهدا کردند.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا