خبر

دومین سالگرد توافق دوحه | طالبان: جهان دروازه‌های روابط خوب با افغان‌ها را بگشایند


شفقنا افغانستان- حکومت سرپرست طالبان همزمان با دومین سالگرد امضای توافق‌نامه‌ی دوحه، خواستار روابط نیک با جهان شده است.

به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، توافق‌نامه‌ دوحه میان طالبان و امریکا در دهم ماه حوت سال ۱۳۹۸ خورشیدی در دوحه، پایتخت قطر امضا شد.

طالبان در اعلامیه‌ای گفته‌اند که در این روز پیمان تاریخی «پایان اشغال» با ایالات متحده‌ی امریکا به امضا رسید.

این گروه افزوده است که با امضای توافق‌نامه‌ی دوحه، زمینه‌ی «اخراج نیروهای امریکایی پس از بیست سال» از افغانستان مساعد شد.

طالبان در اعلامیه‌ی خود گفته‌اند: «اینکه‌ افغان‌ها در صد سال اخیر به گونه‌ی پیهم نیروهای اشغالگر را از پا درآوردند و از کشورشان بیرون راندند و آزادی‌شان را به دست آوردند، لازم است که‌ کشورهای اشغالگر پس از این راه دشمنی و خصومت با افغان‌ها را ترک کنند». با این وجود، طالبان از جهان خواسته است که تعاملات ایستاده بر احترام متقابل را با کابل آغاز کند.

حکومت مستقر در کابل گفته است که مردم افغانستان صلح‌جو و‌ خواهان امنیت هستند، باید جهان دست آن‌ها را بگیرد و در مساعد ساختن فرصت‌ها یاری کند.

طالبان افزوده‌اند که براساس موقف و پالیسی خود اراده‌ی ضرر رساندن و تهدید به هیچ کشور دیگری را ندارد و همچنین از سایر کشورها هم می‌خواهد که «دروازه‌های روابط خوب و نیک‌ با افغان‌ها را بگشایند، تا از همه‌ی آن چالش‌های احتمالی، جلوگیری شود».

این در حالی است که با گذشت بیش از شش ماه از تسلط طالبان بر کابل تاکنون هیچ کشوری حاکمیت این گروه را به رسمیت نشناخته است.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا