خبر

حمایت مستمر ایران از مقاومت لبنان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | جهان محتواخبرگزاری مهر، گروه بین بین المللی: تفاوت زیادی بین داشتن قدرت و توانایی استفاده از آن وجود دارد. در آخرین سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، گذار روشن از مرحله قدرت به مرحله استفاده از آن برای دستیابی به اهداف ملی مربوط به حقوق اساسی ملت ها یا آنچه که به آن گفته می شود. . استراتژی امنیت ملی به وضوح قابل مشاهده است.

بر اساس بیانات سید حسن نصرالله، مهمترین مسئولیتی که همگان در شرایط کنونی بر عهده دارند حفظ قاطعانه دستاوردها، نتایج و معادلات جنگ است. جولای (ژوئیه) این است که مهمترین دستاورد راهبردی این جنگ برقراری توازن بازدارندگی و ثبات قواعد درگیری است، به نحوی که امنیت و امنیت لبنان حفظ و تضمین شود. برخی از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که دستاوردهای جنگ جولای با رویارویی قهرمانانه گروه ها و کشورهای محور مقاومت وارد مرحله جدیدی شد.

بعد از 15 سال جنگ جولایهیچ حمله اسرائیل به هدف خود در لبنان نرسید. سید حسن نصرالله تاکید کرد که لبنان 15 سال است که از امنیت، آرامش و امنیت برخوردار بوده و عاملی که مانع از حمله دشمن اسرائیلی به لبنان شده است، ترس از رویارویی بزرگ با مقاومت است، زیرا دشمن از عواقب آن می ترسید. جنگ در جبهه داخلی و ارتش.. می ترسید.

خبرنگار خبرگزاری مهر در این خصوص با “تمجید کردن الحلبی» پژوهشگر جهان عرب گفتگویی انجام داد که مهمترین نکات آن را ذکر کرد.

* تخریب ساختار نظامی پروژه صهیونیستی

بدون اغراق می توان گفت که پیروزی مقاومت لبنان به رهبری حزب الله و متحدانش در ماه می 2000، زمانی که نیروهای اشغالگر مجبور به عقب نشینی بی قید و شرط شبانه از جنوب لبنان و اطراف آن شدند، اولین پیروزی نظامی بی سابقه این حزب بود. همه ابعاد و پیامدهای آن برای اسرائیل و اولین تخریب ساختار نظامی پروژه صهیونیستی در فلسطین اشغالی و کل منطقه بود. این دستاورد بزرگ حقایق روشنی را در معانی و ابعاد برای همه طیف های مقاومت به ارمغان آورد. مشمول:

مقاومت لبنان در طول جنگ جولای او از حمایت مستمر ایران و سوریه برخوردار بود و این اتحاد قوی، ماندگار و حامی مقاومت در جنگ بود. جولایتمام نقشه های دشمن را خنثی کنید

این پیروزی منجر به عقب نشینی ارتش رژیم اشغالگر در قالب یک شکست نظامی شد که این رژیم را بر آن داشت تا اراضی را که از سال 1361 به مدت 18 سال اشغال کرده بود، واگذار کند و قصد استفاده از آنها را به عنوان سرزمینی مستقل داشته باشد. لبنان از یک پایگاه نظامی استفاده کرد و مزدوران موسوم به ارتش لبنان جنوبی را برای گسترش دامنه جغرافیایی خود به سایر سرزمین های لبنان و سوریه مستقر کرد.

– پیروزی سال 2000 شوک روحی شدیدی به ارتش رژیم اشغالگر و سران آن وارد کرد که تأثیری مضاعف بر شهر گذاشت. نشسته ها صهیونیست ها این احساس را داشتند زیرا احساس می کردند ارتش و قدرت آنها نمی تواند جان فرزندانشان را که در “نخستین جنگ اسرائیل” علیه لبنان در سال 1982 شرکت کرده اند تضمین کند. بنابراین درصدی از آنها ترجیح دادند که یک حرکت مهاجرتی معکوس از سرزمین ها انجام دهند. از موجودیت صهیونیستی

– این پیروزی اعتماد آمریکا به قدرت و کارایی این امر نیروی انسانی و قدرت نظامی رژیم اشغالگر را تضعیف کرد و روابط دو طرف را به دلیل ناتوانی اسرائیل و تلفات جانی نیروهای متحد آن چند هفته پس از استقرار در بیروت بی ثبات کرد. تفنگداران دریایی ایالات متحده (تفنگداران دریایی) که 243 نفر از اعضای آن در اولین عملیات استشهادی حزب الله به شهادت رسیدند. به همین دلیل این نیروها در سال 1983 و تنها یک سال پس از حمله نظامی اسرائیل به لبنان در ژوئن 1982 تصمیم گرفتند تا بدون قید و شرط و با نیروهای فرانسه، انگلیس و ایتالیا به کشور خود بازگردند.

از سوی دیگر همه دیدند که این پیروزی بر تعداد افرادی که به قدرت و قدرت مقاومت برای دستیابی به دستاوردهای بزرگ ایمان داشتند، افزود و روحیه همه گروه های لبنانی تقویت شد و مقاومت لبنان اعتماد مردم را به خود جلب کرد. . و ارتش لبنان و احزاب شریف ملی و اسلامی آن

** تلاش رژیم صهیونیستی برای حمله به مقاومت از داخل لبنان

طبیعی بود که رژیم اشغالگر پس از این پیروزی اجازه نمی داد که نتایج این پیروزی افزایش یابد و به نیروی انسانی و سلاح های عظیمی برای دفاع از این پیروزی تبدیل شود. از وقایع پس از سال 2000 مشخص شد که اسرائیل قصد دارد از داخل لبنان یعنی از جبهه داخلی خود به مقاومت حمله کند تا بتواند از شر مقاومت خلاص شود و موقعیت لبنان را به کنترل و نفوذ خود بازگرداند.

موفقیت های مقاومت بر تعداد کسانی که به توانایی آن ایمان داشتند افزود و روحیه همه گروه های لبنانی را تقویت کرد و مقاومت لبنان توانست اعتماد مردم، ارتش و احزاب ملی و اسلامی لبنان را جلب کند.

مرحله پس از آزادی در سال 2000 شاهد اجرای انبوهی از طرح های بمباران سیاسی و تروریستی رژیم صهیونیستی با هدف آتش زدن آن بود. نسخه به راه انداختن جنگ داخلی بین هواداران وی و واشنگتن از یک سو و نیروهای مقاومت از سوی دیگر برای ایجاد وضعیت آشوب و درگیری های فرقه ای و مقدمه ای برای مداخله نظامی خارجی آمریکا یا غرب در لبنان بود.

در سال 2003، “آریل و «شارون» نخست وزیر اسرائیل در آن زمان از اشغال عراق و استقرار نیروهای آمریکایی و غربی در آن کشور استفاده کرد و خیلی زود همکار خود در ارتش را شکست داد.مایر او داگان را به ریاست موساد منصوب کرد تا برنامه های جنگ داخلی علیه مقاومت و حضور ارتش سوریه در لبنان را مدیریت کند.

از سال 2003، جورج بوش و آریل شارون هدف خلاصی از مقاومت را در اولویت برنامه کاری خود قرار داد. این طرح خواستار خروج ارتش سوریه از لبنان برای انزوا، محاصره و هدف قرار دادن مقاومت با جنگ داخلی یا مداخله نظامی خارجی بود. نقش مستقیم آمریکا در اجرای این طرح ها با دیدار کالین پاول وزیر امور خارجه وقت آمریکا با بشار اسد رئیس جمهور سوریه و سفر وی به لبنان آغاز شد.

* تلاش رژیم صهیونیستی برای دامن زدن به اختلافات داخلی با هدف بی ثبات کردن عدد امنیت در لبنان

شارون بلافاصله پس از صدور قطعنامه 1559 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2004 که خواستار عقب نشینی نیروهای سوری و خلع سلاح حزب الله بود، آماده سازی صحنه لبنان برای جنگ داخلی لبنان را آغاز کرد و از آن زمان، روند ترورهای مشکوک به وجود آمد. . در لبنان از جمله ترور مروان هاماداو “ولید” جنبلاطوی خاطرنشان کرد که آنها از قوی ترین حامیان خروج ارتش سوریه از لبنان هستند.

موساد با انجام این ترورها امنیت لبنان را هدف قرار داد، جنگ داخلی به راه انداخت، نیروهای سوری را از لبنان بیرون کرد و حزب الله را خلع سلاح کرد. اما سید حسن نصرالله و بشار اسد توانستند با تمام تلاش‌ها برای سوء استفاده از این ترورها مقابله کنند و اتهاماتی را علیه آنها مطرح کنند.

تلاش رژیم صهیونیستی برای ترور رفیق حریری

در 14 فوریه 2005، سه ماه پس از سوء قصد هامادا و جنبلاطاسرائیل بزرگترین طرح تروریستی را اجرا کرد که در وحشیگری و در تاریخ توطئه های خود علیه مقاومت لبنان و متحدانش و حتی علیه همه لبنانی ها بی سابقه بود. انجام یک بمب گذاری تروریستی در یک عملیات کاملا محرمانه که منجر به کشته شدن رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، همراهان وی و تعدادی از غیرنظامیان در قلب لبنان شد. در زمان وقوع این انفجار، با تصویب قطعنامه 1559 شورای امنیت سازمان ملل متحد و در حین مأموریت کمیته با مأموریت سازمان ملل برای اجرای آن هماهنگ شد.

بلافاصله اسرائیل، آمریکا و تعدادی از احزاب ضد مقاومت لبنان، رئیس جمهور اسد را به این عملیات متهم کردند و سپس نصرالله را نیز متهم کردند.

ماه های اول سال 2005 شاهد بدترین شرایط در لبنان از نظر دخالت های شدید خارجی و صف بندی داخلی در برابر مقاومت و نیروهای سوری بود تا اینکه سرانجام دولت لبنان موفق شد نیروهای سوری را در خارج از خاک لبنان و نزدیک مرزهای لبنان سازماندهی مجدد کند.

* پیروزی در جنگ جولای 2006 و آغاز جنگ روانی

دومین پیروزی مقاومت و یارانش در جولای جولای 2006 علیه بزرگترین تجاوز و جنگ اسرائیل به جنوب لبنان، خنثی کردن طرح داگان-شارون (2004-2005) در لبنان و شکست پروژه خاورمیانه جدید بود.کاندولیزا رایس در سفر خود به بیروت در اوج جنگ ژوئیه علیه مقاومت در جنوب لبنان، درباره آغاز آن صحبت کرد.

افزایش بازدارندگی در دوران پیروزی پس از جنگ جولای به طوری که ارتش اشغالگر صهیونیستی ترجیح می دهد از هرگونه رویارویی با مقاومت در جبهه جنوبی لبنان از طریق زمین و دریا اجتناب کند.

اما نقش سوریه در حمایت از مقاومت در جنگ جولای هنوز ایستاده است حتی پس از عقب نشینی نیروهای سوری از لبنان، این اتحاد مستحکم و مستمر در طول جنگ، تمام اهدافی را که دشمن برای انزوا و محاصره مقاومت لبنان تعیین کرده بود، ناکام گذاشت. مقاومتی که در تمام نبردهایش علیه نیروهای اسرائیلی در آن جنگ از حمایت دمشق و تهران برخوردار بود.

شاید مهم ترین نتایجی که می توان از این دو پیروزی بزرگ استراتژیک بر دشمن اسرائیل گرفت، عبارتند از:

1. بی اعتمادی درصد زیادی از شهر نشسته ها و تردید صهیونیست ها در مورد آینده این رژیم پس از توانایی ارتش اسرائیل در حفاظت از آنها پس از قرار گرفتن در معرض 34 روز حملات مداوم موشکی در جنگ ژوئیه 2006 افزایش یافت و این عامل منجر به یک حرکت مهاجرتی معکوس شد که طی آن صدها هزار نفر شهرک نشینان در عرض دو سال اسرائیل را ترک کردند تا به کشورهای مبدأ خود در اروپا و آمریکا بازگردند.

2. پس از کشف دروغ‌های سران ارتش اسرائیل و صداقت رسانه‌ای و اطلاعاتی مقاومت در ارسال پیام‌ها و گفتمان‌های رسانه‌ای مقاومت در جریان جنگ روانی با دشمن، به‌ویژه انعکاس اظهارات سید نصرالله در حمله. در کشتی جنگی اسرائیل و عوارض روانی، روانی و اجتماعی در میان شهرک سازی نشسته ها یک مثبت.

3. افزایش قدرت بازدارندگی در دوران پیروزی پس از جنگ جولای تا آنجا که ارتش اشغالگر اسرائیل ترجیح می دهد از هرگونه رویارویی با مقاومت در جبهه جنوبی لبنان، در خشکی و دریا اجتناب کند.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا