خبر

حضرت آیت الله جوادی آملی: امام رضا (ع) فرمود هیچ وقت از یکدیگر فاصله نگیرید | جهان محتوا


شفقنا- آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: معظم له به همه شیعیان دستور دادند که شما شیعیان ما هستید، از یکدیگر جدا نشوید، فرق نکنید، ملتی از امام، امام از امت، مسئول یکدیگر. مردم در مورد یکدیگر گفتند. هرگز از یکدیگر دور نمانید.

به گزارش شفقنا، حجیت سیره شیعه در یکی از گفتارهای خود درباره عظمت مقام علمی حضرت رضا (علیه السلام) اشاره کرد که وجود مبارک امام رضا (علیه السلام) برای علمای اهل بیت شناخته شد. حضرت محمد صلی الله علیه و آله. سخنی از رسول گرامی صلی الله علیه و آله و سلم رسید که همین کلمه در نهج البلاغه از امیرالمؤمنین (علیه السلام) به زبانی دیگر آمده است و این است که “با آنها عهد ببندم.” یعنی هیچکس را نمی توان با اهل بیت علیهم السلام مقایسه کرد. این «یکشنبه» منحصر به انسان نیست، بلکه فرشتگان را نیز شامل می شود. یعنی نه تنها در جوامع بشری هیچکس را نمی توان با ائمه (علیهم السلام) مقایسه کرد، بلکه فرشته را نیز نمی توان با ائمه (علیهم السلام) مقایسه کرد، زیرا اهل بیت جانشینان خدا هستند و کامل هستند. انسان ها. موجودات جانشین خدا هستند و انسان کامل معلم ملائکه است و شاگردی نیست. شما نمی توانید آن را با معلم مقایسه کنید و چون نمی توانید معصومیت و طهارت هیچ فردی را با اهل بیت بسنجید، پس اگر در میان آنها وجود مبارک امام رضا (علیه السلام) با عنوان عالم اهل بیت پس این یعنی علوم اهل بیت به واسطه این امام ظهور و گسترش پیدا می کند..

وی خاطرنشان کرد: وجود مبارک امام هشتم (علیه السلام) ملقب به مفتخر به رضا، به این معناست که هر فردی در هر موقعیتی می خواهد به برکت رضایت به چیزی راضی شود، کسی جز قبل از او را راضی نمی کند. نعمت رضوي هيچ کس راضي نمي شود مگر به فضل رضوان الله تعالي فرجه الشريف، اگر بخواهد از نعمت رضوان بر مبناي «خدا از آنها راضي و خدا راضي است» استفاده کند، پس از طريق با وساطت شما، او کار الهی را در تجلی الهی انجام می دهد، پس هیچکس در هیچ زمانی از هیچ چیز و هیچکس راضی نیست، فقط با وساطت ولی فقیه رضوی..

ائمه علیهم السلام را از مظاهر علم دانستند و فرمودند: در هر منطقه ای که حضور مبارک آن حضرت باشد، میدان معرفت می شود. وقتی در شهر بودند، وقتی در کوفه بودند همینطور بود. وقتی وجود مبارک امام رضا (علیه السلام) وارد ایران و خراسان شد، مدرسه به سمت خراسان رفت. چه بسیار عالم و عالم و متفکر و متفکر آمدند و در محضر معظم له استفاده کردند. قسمت مهم تلاش علمی امام رضا (علیه السلام) که در قسمت آخر کتاب نورانی آمده است. یگانگی مرحوم صدوق ذکر کرده اند که دلیل بر این اصل این است که عقل در معرفت حامی حواس است و علوم تجربی باید بر علوم مجرد تکیه کنند.

وی با اشاره به آثار معنوی و علمی و برکات وجود امام هشتم (علیه السلام) در ایران گفت: ورود علم به ایران و بخش بزرگی از جهان اسلام به برکت امام است. رضا (علیه السلام). و با آمدن او به ایران نه تنها در ایران بلکه در جهان اسلام نیز تحول فکری رخ داد..

آیت الله جوادی آملی همچنین با اشاره به حدیث امام رضا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: رسول خدا به همه شیعیان دستور داده است که شما شیعیان ما هستید پس از یکدیگر فاصله نگیرید و اختلاف نکنید. بین شما که امت از امام است، امام از امت است، مسئولین یکدیگر، مردم از یکدیگر، فرمود هرگز از یکدیگر فاصله نگیرید. گاهی تعبیر نورانی رسول خدا که فرمودند اگر کسی از جامعه فاصله بگیرد، گرگ او را می کشد; گاه همان بیان نورانی پیامبر عزیز نهج البلاغه صگفته شده است تهمت زن از مردم به شیطان است، همان طور که دزد از گوسفند تا مست است.; می گفت هر که به فکر دیگران نباشد و فقط به فکر خود باشد، مانند آن گوسفندی است که به علف سبز طمع می ورزد و خود را به دهان گرگ می رساند. تهمت زن از مردم به شیطان است، همان طور که دزد از گوسفند تا مست است.. ایشان همچنین به حضور مبارک امام هشتم فرمودند: “تیزافاروآ”; به دیدار همدیگر بروید که شما شیعیان ما هستید، وقتی ملاقات کردید و سخنان ما را گفتید.

فرمود: همه شنیده ایم و گفته ایم: سنگ بر سنگ جایز نیست و به درستی که این کار نیاز به هاون نرم دارد. محبت و مدارا و اخلاق و آداب ملاط ​​نرمی است که افراد جامعه را مانند سنگ ساختمان به هم می چسباند و کلام ائمه همه این گونه است.منبع

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا