خبر

جنگ روسیه و اوکراین و بروز اختلافات میان نخست‌وزیر پاکستان و فرمانده ارتش


شفقنا-فرمانده ارتش پاکستان با انتقاد از جنگ روسیه علیه اوکراین، خواستار توقف فوری «فاجعه بزرگ» در کشور کوچک‌تر (اوکراین) شد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الحره، جالب توجه آن است که انتقاد ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان از مسکو در تضاد با رویکرد «عمران خان»، نخست‌وزیر این کشور قرار دارد که بر لزوم بی‌طرفی اسلام آباد در قبال جنگ روسیه و اوکراین و مخالفت با انتقاد از رفتارهای «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه تاکید دارد.

از سوی دیگر، عمران خان با چالش بزرگی درخصوص تصمیم پارلمان پاکستان برای لغو رای اعتماد به وی در روز یکشنبه این هفته دست به گریبان است و وی در مقابل از طرفداران خود خواسته تا برای اعلام حمایت به خیابان‌ها بریزند.

تاکنون هیچ نخست وزیری در پاکستان دوره مسئولیت خود را به پایان نرسانیده است و عمران خان نیز که در سال 2018 میلادی به نخست وزیری این کشور انتخاب شد، اکنون از سوی مخالفان به سوء مدیریت اقتصادی و علمکرد نامناسب در سیاست خارجی متهم شده است.

عمران خان پیش از این، امریکا را به مداخله در امور داخلی پاکستان متهم کرده و گفته بود یک مسئول بلندپایه امریکایی گفته که روابط دو کشور در صورت کناره‌گیری وی از منصب نخست وزیری بهتر خواهد بود.

اما «ند پرایس»،سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا به خبرنگاران گفت: که این ادعاها صحت ندارد.

نخست‌وزیر پاکستان در ادامه مخالفان را به تبانی با واشنگتن برای انزوای وی متهم کرد و افزود: این امر به خاطر آن است که من علیه روسیه و چین در کنار غرب قرار نگرفتم، دشمنان من دزد و بزدل و فریبکار هستند.

از سوی دیگر، ژنرال باجوا در سخنانی اظهار داشت: حمله روسیه به اوکراین بسیار تاسف‌بار است و هزاران انسان کشته شده اند و میلیون‌ها شهروند اوکراینی پناهنده و آواره شده و نیمی از این کشور ویران و با خاک یکسان شده است.

فرمانده ارتش پاکستان با تمجید از مقاومت فعال اوکراینی‌ها در برابر روسیه گفت: علیرغم نگرانی‌های امنیتی مشروع روسیه، نمی‌توان چشم بر تجاوز به کشوری کوچک تر بست و باید همه طرف‌ها برای حل منازعه کنونی وارد گفت‌وگوی فوری شوند

در مقابل، عمران خان ضمن رد محکوم کردن پوتین، از دیپلمات‌های غربی در اسلام‌آباد به خاطر درخواست از دولت پاکستان در نامه‌ای مشترک برای محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین انتقاد کرد و گفت: برای چه روسیه را محکوم کنیم؟ آیا ما برده شما هستیم تا هرچه می گویید انجام دهیم؟

نخست وزیر پاکستان درخصوص رای گیری پارلمان برای لغو رای اعتماد به خود هم گفت: این امر از سوی غرب و به خصوص واشنگتن برای تنبیه وی به خاطر سفر اخیرش به مسکو برنامه ریزی شده است.

وی گفت: باجوا به وی پیشنهاد داده یا استعفا دهد و یا انتخابات جدید برگزار کند و یا اینکه رای‌گیری پارلمان برای لغو رای اعتماد به وی را به جان بخرد.

عمران خان پس از جدایی ده‌ها نماینده از حزب متبوع وی و اقدام متحدان وی در پیوستن به اپوزیسیون، اکثریت در پارلمان را از دست داده است.

این خبر را در الحره ببینید.Source link

تیم جهان محتوا

ما برای خلق محتوایی بدیع، جذاب، جامع و مفید تلاش می کنیم❤.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا